۱
 
کد مطلب: 53845
 
بهای نفت؛ امید به آینده
چشم انداز قیمت نفت در سال 2016
 
با رسیدن به سه ماهه پایانی سال، بسیاری از تحلیل گران صنعت نفت در حال بازبینی در پیش بینی های خود نسبت به سال ۲۰۱۶ هستند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ شهريور ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۱۳
با رسیدن به سه ماهه پایانی سال، بسیاری از تحلیل گران صنعت نفت در حال بازبینی در پیش بینی های خود نسبت به سال ۲۰۱۶ هستند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، به تازگی HSBC چشم انداز بهای نفت در سال ۲۰۱۶ را به ۶۰ دلار در هر بشکه کاهش داده است. آژانس بین المللی انرژی در گزارش کوتاه مدت انرژی که اخیرا منتشر نموده است نیز پیش بینی قیمت در سال ۲۰۱۶ را با ۸ دلار کاهش به ۵۹ دلار به ازای هر بشکه تنزل داده است. همزمان با این تحرکات، پرسش مطرح شده اصلی این است که بازگشت به شرایط قبلی و بهبود قیمت ها چه زمانی رخ می دهد؟
مشکل اصلی این است که عرضه نفت همچنان زیاد است. در نیمه نخست سال ۲۰۱۵ شاهد رشد سریعی در تولید جهانی بودیم به خصوص در امریکا و عربستان سعودی. تولید امریکا در تابستان به اوج رسید و هرچند اکنون در حال کاهش است، به طور کلی نسبت به سال ۲۰۱۴ شاهد رشد ۱.۵ میلیون بشکه ای هستیم.
دلایل وقوع ایم مازاد عرضه در بازار دارای دو جنبه است. در خلال سال های ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۴، شاهد سطوح بی سابقه ای از سرمایه گذاری های بالا دستی بوده ایم و با احتساب حجم اغلب این پروژه ها یک خلأ بین مرحله اخذ تصمیم به سرمایه گذاری و مرحله تولید اولیه به وجود آمده است. پروژه های فراساحلی دست کم به یک بازه چهار ساله از زمان تصمیم گیری به سرمایه گذاری تا آغاز تولید نیاز دارند.
اوپک در طول یک سال گذشته مشغول یک جنگ فرسایشی با نفت شیل امریکا بوده است و نه تنها از عرضه خود نکاسته است بلکه به سرمایه گذاری های بالادستی خود ادامه داده است. در ظاهر ممکن است برنده این جنگ اوپک به نظر برسد چرا که موقعیت دفاعی که تولید کنندگان شیل امریکا به خود گرفته اند در حال سقوط است و بسیاری از آنها درگیر مشکلات عظیم مالی هستند. با این حال این پیروزی به بهای گران کاهش سرمایه های ملی به چنگ آمده است.
علاوه بر این، پیشرفت ها در تکمیل و بهبود تولید چاه ها موجب شده است سرجمع نرخ تولید نفت شیل امریکا بهبود یابد. در حالی که مجموع چاه های تولیدی رو به کاهش بوده است، نرخ بازده چاه های فعال به علت تمرکز بر کیفیت در حال افزایش است.
اما نشانه هایی وجود دارد که شکاف میان عرضه و تقاضا در سال آینده شروع به کاهش خواهد نمود. آخرین گزارش بازار نفت از آژانس بین المللی انرژی پیش بینی کرده است که تقاضای نفت با نرخ ۱.۴ میلیون بشکه در روز برای سال آینده رشد خواهد کرد. این کاهش شکاف عرضه و تقاضا ممکن است به عنوان عامل تسریع روند بازگشت قیمت ها در بازار و احیای بخش خدمات میادین نفتی گردد.
ترجمه: نعیم نوربخش - نکونیوز
منبع: داگلاس وست وود
Share/Save/Bookmark


طراحی سایت
۱۳۹۴-۰۷-۰۲ ۲۲:۲۹:۱۵
بسیار عالی ممنون از سایت خوبتون
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵