کد مطلب: 82825
 
حمایت مشروط زنگنه از تمدید توافق اوپک و غیراوپک
توافق نفتی نباید ابزار «سواری مجانی» باشد
 
دوره اجرای توافق نفتی حدود ۸۰ روز دیگر به پایان می‌رسد و از هم‌اکنون گمانه‌زنی‌ها در مورد تمدید این توافق آغاز شده است. بیژن زنگنه وزیر نفت امروز گفت که در صورت تداوم طرفین به توافق نفتی، تمدید آن‌ کاملاً عاقلانه است اما در صورت عدم رعایت این توافق، تمدید آن حاصلی نخواهد داشت.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۳۰
دوره اجرای توافق نفتی حدود ۸۰ روز دیگر به پایان می‌رسد و از هم‌اکنون گمانه‌زنی‌ها در مورد تمدید این توافق آغاز شده است. بیژن زنگنه وزیر نفت امروز گفت که در صورت تداوم طرفین به توافق نفتی، تمدید آن‌ کاملاً عاقلانه است اما در صورت عدم رعایت این توافق، تمدید آن حاصلی نخواهد داشت.
به گزارش نکونیوز، در حالی که وزیر انرژی روسیه دیروز از پاسخ صریح به تمدید یا عدم تمدید توافق نفتی طفره رفته بود و گفته بود که هنوز برای اظهارنظر در این مورد، «بسیار زود» است، وزیر نفت ایران امروز از تمدید این توافق به صورت مشروط حمایت کرد.
زنگنه در مصاحبه با خبرگزاری فارس، امروز با لحنی دیپلماتیک عدم تبعیت برخی از اعضای غیراوپک از توافق نفتی را مورد انتقاد قرار داد و گفت تمدید توافق نفتی مشروط به این است که کشورهای طرف توافق، به تعهدات خود پایبند باشند.
زنگنه گفت: [تمدید] توافق [نفتی] بستگی به این دارد که مراعات شود اکنون برخی کشورها در کل مراعات نمی‌کنند؛ اوپک مراعاتش خوب بوده و غیر اوپک هم همکاری خوبی داشته گرچه به تمام تعهدش عمل نکرده البته دنبال این هستند که عمل کنند. لذا اگر همه به تعهدات‌شان عمل کنند به نفع همه خواهد بود که این کار ادامه یابد؛ اما مراعات شرط ادامه این روند است. بنابراین نمی‌شود یک عده به تعهدات خود عمل کنند و عده‌ای دیگر به تعهدات‌شان عمل نکنند و به طور کلی سواری مفتی در این دنیا به کسی نمی‌دهند.
منظور زنگنه از ارجاع به «سواری مُفتی» این است که نباید حالتی ایجاد شود که برخی کشورهای طرف توافق، تولید نفت خود را کاهش دهند و برخی دیگر با عدم پایبندی به توافق، عرضه نفت خود را کاهش ندهند و سهم بازار برخی دیگر از اعضا را تصرف کنند.
زنگنه در مورد تعهدات ایران در توافق نفتی و میزان تولید نفت ایران در حال حاضر گفت: تعهد ما این بوده که تولیدمان را با آن پایه تولیدی که برای‌مان گذاشته‌اند که نزدیک ۴ میلیون بشکه بوده، معادل بقیه و با همان درصد کاهش دهیم که در آن صورت تولیدمان به ۳میلیون و ۸۰۰ هزار [بشکه در روز] می‌رسد؛ که با گزارش منابع ثانویه ما به آن عمل کرده‌ایم.‌ اکنون میزان تولید نفت از ۳ میلیون ۸۰۰ هزار بشکه عبور کرده است.
روسیه یکی از کشورهایی است که برخی از کارشناسان آن را متهم می‌کنند که تولید نفت‌اش را به میزان تعهد شده کاهش نداده است. روس‌ها توافق کرده بودند که تولید نفت خود را ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهند. الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه دیروز گفته بود هنوز برای صحبت درباره این که توافق نفتی تمدید می‌شود یا خیر، «بسیار زود» است. وی گفته بود که در اواخر ماه آوریل یا اوایل ماه مه، مشخص‌تر خواهد شد که آیا طرح کاهش تولید نفت تمدید می‌شود یا خیر.
در هفته‌های گذشته برخی از اعضای اوپک و غیراوپک، از جمله کویت، ونزوئلا، الجزایر و عمان از تمدید طرح کاهش تولید نفت حمایت کرده‌اند. زنگنه نیز امروز به صورت مشروط از تمدید توافق نفتی حمایت کرد تا موضع ایران در این مورد مشخص شود.
با این حال برخی از اعضای اوپک که سهمی اساسی در طرح کاهش تولید نفت دارند، از جمله عربستان سعودی، هنوز اظهارنظری در مورد تمدید یا عدم تمدید توافق نفتی نکرده‌اند.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵