کد مطلب: 72385
 
هدف سعودی‌ها از طرح فریز نفتی، محدود کردن ایران است
ایران ستیزی در قالب طرح فریز نفتی
 
برخی از کشورهای عضواوپک و کشورهای تولیدکننده نفتِ غیرعضو اوپک قرار است ۲۷ و ۲۸ سپتامبر (هفتم و هشتم مهرماه) در حاشیه مجمع بین‌المللی انرژی در الجزایر در مورد تثبیت بازار نفت و طرح فریز نفتی شرکت کنند. زنگنه چند روز پیش اعلام کرد که ایران نیز در سطح وزیر در این مذاکرات شرکت خواهد کرد. اما آیا طرح فریز نفتی منافع ایران را تأمین می‌کند؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۰۴
برخی از کشورهای عضواوپک و کشورهای تولیدکننده نفتِ غیرعضو اوپک قرار است ۲۷ و ۲۸ سپتامبر (هفتم و هشتم مهرماه) در حاشیه مجمع بین‌المللی انرژی در الجزایر در مورد تثبیت بازار نفت و طرح فریز نفتی شرکت کنند. زنگنه چند روز پیش اعلام کرد که ایران نیز در سطح وزیر در این مذاکرات شرکت خواهد کرد. اما آیا طرح فریز نفتی منافع ایران را تأمین می‌کند؟
به گزارش نکونیوز، دعوت‌نامه شرکت در اجلاس الجزایر رسماً برای زنگنه ارسال شده و وی اعلام کرده که در مذاکرات کشورهای تولیدکننده نفت برای ایجاد ثبات در بازار نفت، شرکت خواهد کرد.
طرح فریز نفتی پس از این که یک‌بار در ماه مارس با کارشکنی‌های عربستان شکست خورد، بار دیگر در دستور کار برخی از اعضای اوپک و غیراوپک قرار گرفته است. این کشورها امیدوارند با تثبیت سطح تولید کشورها در یک سطح معین، مشکل مازاد عرضه نفت موجود در بازار را تا حدی حل کنند و بدین ترتیب شرایط افزایش تدریجی قیمت نفت را فراهم سازند. اما آیا همه کشورها حاضر در مذاکرات طرح فریز نفتی همین هدف را دنبال می‌کنند یا این که برخی اهداف دیگری در سر دارند؟
احمد جزایری، تحلیلگر بازار نفت، در این‌باره در مصاحبه با خبرگزاری مهر می‌گوید: «هدف برخی از کشورهای عربی برای اجرای طرح فریز نفتی، محدود نگه داشتن روند افزایش تولید و صادرات نفت خام ایران است».
جزایری با بیان اینکه بر اساس اهداف پیشنهاد برنامه ششم توسعه باید ظرفیت تولید نفت خام ایران روزانه ۷۰۰ هزار بشکه افزایش یابد و به ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز برسد، می‌گوید: پذیرفتن و همراهی با طرح فریز درحالی که در اوپک هیچ تعریفی برای تولید و افزایش تولید نفت کشورها وجود ندارد، برنامه‌های افزایش تولید ایران را هم مختل می‌کند.
علاوه بر این، ایران پیشتر در ماه مارس اعلام کرده بود تنها زمانی به طرح فریز نفتی می‌پیوندد که تولید نفت‌اش به دوره پیش از اعمال تحریم‌ها، برسد. با این حال، به گفته جزایری، «هم اکنون تولید روزانه نفت ایران به سه میلیون و ۸۵۰ هزار بشکه در روز رسیده که کماکان ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بشکه کمتر از دوران پیش از تحریم‌ها است.»
این تحلیلگر بازار نفت در مورد شرایط تولید در کشورهای عضو اوپک می‌گوید: «در شرایط فعلی به استاندارد گزارش منابع ثانویه، تولید روزانه کشورهای عضو اوپک به بیش از ۳۳ میلیون و ۲۰۰ هزار بشکه رسیده است و با وجود این افزایش تولید نفت، هیچ سقف تولیدی برای کشورهای عضو این سازمان وجود ندارد.»
به گفته جزایری، از ژوئیه سال ۲۰۱۱ تا ژوئیه سال جاری میلادی تولید روزانه نفت عربستان یک میلیون و ۱۸۰ هزار بشکه، عراق یک میلیون و ۶۵۵ هزار بشکه، کویت ۲۴۵ هزار بشکه و امارات ۴۲۷ هزار بشکه افزایش یافته است.
جزایری در مورد نحوه حضور ایران در مذاکرات بر سر طرح فریز نفتی می‌گوید: حضور ایران در این نشست موثر بوده اما ایران فعلا نباید با اجرای طرح فریز نفتی همراهی کند.
وی با بیان اینکه در حال حاضر هیچ گونه سقف تولیدی در اوپک وجود ندارد و بر خلاف سال‌های گذشته کشورها هیچ‌گونه پایبندی به تولید و صادرات نفت خام بر اساس سهمیه‌های تعیین شده ندارند، می‌گیود: هم اکنون اوج بی‌قانونی در عرضه نفت خام در بین کشورهای عضو اوپک حکمفرما شده و پیوستن ایران به طرح فریز نفتی می‌تواند به این بی‌قانونی‌ها دامن بزند.
این تحلیگر بازار نفت، با بیان اینکه ایران صرفا در صورتی باید با اجرای طرح فریز نفتی همراهی کند که نظام سهمیه‌بندی در اوپک احیا شود، عنوان می‌کند که «برخی از کشورهای عضو اوپک همچون عربستان از نبود نظام سهمیه‌بندی و حذف سقف تولید در دوران تحریم نهایت استفاده را بردند و در دوران تحریم ایران بیشترین نفت مازاد را روانه بازار کرده‌اند».
جزایری می‌گوید: در صورتی که کشورها، سقف فعلی تولید نفت ایران را ملاک اجرای طرح فریز نفتی قرار بدهند و نسبت به احیای نظام سهمیه‌بندی اوپک هم اقدامی نشود، بازهم در آینده برخی از کشورهای اوپک می‌توانند از این مساله در صورت تحریم‌های احتمالی نفت ایران، حداکثر بهره برداری را داشته باشند.
احمد جزایری، صحبت‌های خود را با یک اعلام خطر به پایان می‌برد. وی با بیان این‌که مسئولان وزارت نفت باید نسبت به تله‌های نفتی نشست الجزیره هوشیار و آگاه باشند، عنوان می‌کند: «هم اکنون برخی کشورهای عربی عضو اوپک نسبت به اجرای طرح فریز نفتی اعلام آمادگی کرده و این کشورها با استفاده از ظرفیت رسانه‌های غربی به دنبال متهم جلوه دادن ایران در عدم بازگشت ثبات به بازار نفت هستند.»
در روزهای گذشته، نکونیوز نیز طی یادداشتی عنوان کرده بود که عربستان به دنبال این است که ایران را به عنوان مقصر شکست احتمالی طرح فریز نفتی معرفی کند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵