کد مطلب: 103157
 
قرارداد قطر با اکسون موبیل آمریکا
 
شرکت نفت و گاز قطر ( قطر للبترول ) با امضای قراردادی 30 درصد از سهام دو شرکت نفتی وابسته به اکسن موبیل آمریکا را که در زمینه اکتشاف مواد هیدروکربنی در هفت منطقه آرژانتین فعالیت می کنند، خریده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۷
شرکت نفت و گاز قطر ( قطر للبترول ) با امضای قراردادی 30 درصد از سهام دو شرکت نفتی وابسته به اکسن موبیل آمریکا را که در زمینه اکتشاف مواد هیدروکربنی در هفت منطقه آرژانتین فعالیت می کنند، خریده است
خبرگزاری دولتی قطر (قنا ) یکشنبه شب گزارش داد : این موافقتنامه از سوی 'سعد بن شریده الکعبی' مدیر اجرایی قطر للبترول و 'آندرو سوایگر' معاون اول شرکت اکسن موبیل در مراسمی که به همین منظور با حضور مسئولین عالی رتبه برگزار شد به امضا رسید.
با امضای این قرارداد قطر 30 درصداز سهام دو شرکت موبیل آرجنتینا (Mobil Argentina S.A) و اکسون موبیل اسکپلوشن (ExxonMobil Exploration Argentina S.R) را که به همراه سایر شرکت ها حق اکتشاف ، حفاری و تولید از هفت منطقه در 'فاکا مویرتا' آرژانتین را دارند، به دست خواهد آورد.
الکعبی در این مراسم طی سخنانی با ابراز خرسندی از امضای این قرارداد گفت که همکاری های موفقی با اکسن موبایل داشته ایم و این توافق اولین فعالیت ما در آرژانیتن و اولین سرمایه گذاری مهم در تولید غیر متعارف از مواد نفت و گاز محسوب می شود.
وی در کنفرانس مطبوعاتی پس از امضای این قرارداد هم به خبرنگاران گفت که این موافقتنامه گام مهمی در راه تحقق برنامه های دولت برای توسعه فعالیت های بین المللی و همچنین راهبرد شرکت برای رشد و توسعه محسوب می شود.
الکعبی ادامه داد : این اقدامات در کنار تلاش برای افزایش تولید گاز مایع در داخل کشور به ویژه طرح های توسعه ای در میدان شمالی ، افزایش تولید گاز مایع از 77 به 100 میلیون تن در سال و همچنین ایجاد مجتمع غول پیکر پتروشیمی که بزرگ ترین واحد تولید ایتان در خود را دارد ، جایگاه کشور را به عنوان بزرگ ترین تولید کننده گاز مایع در جهان حفظ خواهد کرد.
وی همچنین با اشاره به یکساله شدن تحریم های عربستان ، امارات، بحرین و مصر علیه کشورش گفت که این تحریم ها مانع فعالیت ما در حوزه نفت و گاز نشده و به برنامه های راهبردی شرکت هم لطمه ای وارد نکرده است .
این گزارش می افزاید : معاون اکسن موبیل هم امضای این توافق را نشانه همکاری موفیتق آمیز و طولانی دو طرف ارزیابی کرد و گفت ما خود را به توسعه منابع آرژانیتن از طریق تولید نفت و گاز ملزم می دانیم .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵