کد مطلب: 60135
 
تاثیر تیرگی روابط ایران و عربستان بر نفت و اوپک
تسخیر سفارت عربستان، روزگار نفت را سیاه تر می کند؟
 
با حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، به موازات واکنش های دیپلماتیک، تاثیر این رویداد بر بازار نفت مورد توجه قرار گرفت و این پرسش مطرح شد که تیرگی روابط ایران و عربستان، چه تاثیری بر بازار نفت خواهد داشت؟
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۳ دی ۱۳۹۴ ساعت ۱۰:۳۱
با حمله به سفارت عربستان سعودی در تهران، به موازات واکنش های دیپلماتیک، تاثیر این رویداد بر بازار نفت مورد توجه قرار گرفت و این پرسش مطرح شد که تیرگی روابط ایران و عربستان، چه تاثیری بر بازار نفت خواهد داشت؟
به گزارش نکونیوز، حمله شامگاه شنبه تعدادی به سفارت عربستان سعودی در تهران در اعتراض به اجرای حکم اعدام شیخ نمر روحانی شیعه مخالف حکومت عربستان، فاز تازه ای از تیرگی روابط ایران و عربستان را گشود که می تواند تاثیرات منفی پایداری در روابط دو کشور داشته باشد. پس از حمله به کنسولگری عربستان در مشهد، سفارت این کشور در تهران هم مورد هجوم واقع شد و عربستان هم در تلافی، سفیر ایران را اخراج کرد. این اتفاق در شرایطی رخ داده که روابط دو کشور در سالهای اخیر به هیچ وجه در شرایط
هرچند تیرگی روابط ایران و عربستان تاثیرات سیاسی فراوانی در منطقه خاورمیانه خواهد داشت اما به نظر می رسد پیام این اتفاق برای حوزه نفت، تداوم تیرگی روزگار سیاه نفت، بویژه نفت اوپک است. تاکنون اوپک به دلیل روابط تیره ایران و عربستان با زیان های فراوانی مواجه شده و یکی از دلایل اصلی اختلافات در اوپک، یارکشی ایران و عربستان به عنوان دو جناح مخالف در اوپک است
خوب و پایداری نبوده و بویژه پس از توافق هسته ای ایران و غرب، عربستان از هیچ تلاشی برای تضعیف این توافق کوتاهی نکرده است. با این وجود هفته گذشته عادل الجبیر وزیر امور خارجه جوان عربستان که از زمان روی کار آمدن، مواضع منفی در قبال ایران اتخاذ کرده، اظهاراتی مسالمت آمیز درباره ایران بیان کرده بود و در ایران نیز از آثار مثبت بهبود روابط با عربستان سخن به میان آمده بود. با این وجود اعدام غیرمنتظره شیخ نمر، همه برنامه ها برای بهبود روابط را بر هم زد.
هرچند تیرگی روابط ایران و عربستان تاثیرات سیاسی فراوانی در منطقه خاورمیانه خواهد داشت اما به نظر می رسد پیام این اتفاق برای حوزه نفت، تداوم تیرگی روزگار سیاه نفت، بویژه نفت اوپک است. تاکنون اوپک به دلیل روابط تیره ایران و عربستان با زیان های فراوانی مواجه شده و یکی از دلایل اصلی اختلافات در اوپک، یارکشی ایران و عربستان به عنوان دو جناح مخالف در اوپک است. این امر از این جهت بیشتر قابل تامل به نظر می رسد که تصمیمات در اوپک صرفا با رای اجماعی کلیه اعضا اتخاذ می شود و تا وقتی که دو بازوی تاثیرگذار اوپک یعنی ایران و عربستان دارای اختلاف باشند، اتخاذ تصمیمات اجماعی به رویایی شبیه خواهد بود. بویژه با توجه به اینکه اختلاف در بین اعضای اوپک موجب شده این سازمان، یک و نیم میلیون بشکه بیش از ظرفیت تولید کند و ایران قصد دارد به سهمیه قبلی خود در اوپک بازگردد و عربستان هم قصد کاهش تولید ندارد و این امر می تواند باز هم میزان تولید را افزایش دهد و به تبع آن، کاهش قیمت نفت را تسریع کند. در چنین شرایطی، بهبود روابط ایران و عربستان می توانست خبر خوبی برای بازار نفت باشد و شانسی برای تعامل هم زنده نگه دارد. اما اکنون با اعدام شیخ نمر، تسخیر سفارت عربستان در تهران و اخراج دیپلمات های ایرانی از عربستان، دیگر شانسی برای تعامل دو کشور در جهت بهبود قیمت نفت وجود نخواهد داشت.
از سوی دیگر، تجربه دو سال اخیر نشان داده که خاورمیانه بیش از این کشش جنگ و درگیری و اختلاف را ندارد و وقتی مجموعه تحرکات داعش نمی تواند قیمت نفت را افزایش دهد، تیرگی روابط دو کشور نفتخیز منطقه هم طبیعتا نمی تواند تاثیری بر افزایش قیمت نفت داشته باشد. البته توان تولید نفت ایران در سالهای اخیر به دلیل تحریمها کاهش یافته اما با این وجود ایران همچنان یک قطب مهم در اوپک محسوب می شود و با افزایش تولید نفت ایران پس از تحریمها، شاهد قدرت گرفتن بیشتر ایران به مدد بشکه های نفت خواهیم بود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵