داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 88135
 
پیش بینی کمبود آب در پیک مصرف
 
مدیرعامل آبفای کشور با اشاره به اینکه در زمان پیک حدود 8 درصد کمبود آب داریم پیش بینی کرد که امسال حدود 21 هزار لیتر در ثانیه (25 متر مکعب در شبانه روز) کمبود تولید آب داشته باشیم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۵۹
مدیرعامل آبفای کشور با اشاره به اینکه در زمان پیک حدود 8 درصد کمبود آب داریم پیش بینی کرد که امسال حدود 21 هزار لیتر در ثانیه (25 متر مکعب در شبانه روز) کمبود تولید آب داشته باشیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، حمیدرضا جانباز مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور در نشست خبری در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امسال تا تاریخ 9 تیرماه کل بارش‌های کشور 223 میلی‌متر بود که نسبت به متوسط بلندمدت (229 میلی‌متر) و سال گذشته (231 میلی‌متر) سه درصد کاهش داشته است.

وی افزود: حجم زیادی از بارش‌ها در سال جاری در استان‌های جنوبی کشور مثل فارس، هرمزگان، بوشهر و سیستان و بلوچستان بوده که نسبت به میانگین بلندمدت افزایش بارش داشتند اما سایر نقاط کشور میزان بارندگی کمتر بوده است.

وی بااشاره به اینکه وضعیت تعدادی از سد‌های کشور مثل میناب و سد‌های تهران بهتر از سال گذشته است، گفت: برخی از سدها نیز مثل سدهای استان فارس وضعیت مناسبی ندارند.

جانباز با اشاره به جمعیت هدف‌گزاری شده برای پوشش آب و فاضلاب تصریح کرد: در حال حاضر 1184 شهر و 1154 روستا تحت پوشش شبکه آب و فاضلاب قرار دارند در بخش شهری حدود 137 تصفیه‌خانه بزرگ و 9 هزار حلقه چاه و در بخش روستایی 12 هزار حلقه چاه وظیفه تامین آب را به عهده دارند.

وی در ادامه با اشاره به موضوع تنش آبی در نقاط مختلف کشور اظهار داشت: وقتی ما در سال 94 موضوع تنش آبی را مطرح کردیم547 شهر در معرض تنش بودند به طوری که میزان تولید و مصرف آب آنها برابری می‌کرد. این رقم در سال 95 به 301 شهر رسید و پیش بینی می‌شود که درسال 96 ، 289 شهر با تنش آبی مواجه باشند.

مدیر عامل آبفای کشور خاطرنشان کرد: ارزیابی ما این است که در زمان پیک مصرف 8.8 درصد کمبود تولید داشته باشیم یعنی میزان تولید از مصرف کمتر باشد و دچار تنش شویم بنابراین سعی می‌کنیم که با مدیریت مخازن و توزیع موزون فشار آب را مدیریت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در مجموع شرایط مطلوب‌تری نسبت به سال‌های گذشته داریم، اظهار داشت: طبق پیش بینی هواشناسی افزایش احتمالی دما بین نیم تا یک و نیم درجه را در کشور خواهیم داشت بنابراین ارزیابی ما این است که مصرف آب دو و نیم تا سه درصد افزایش یابد که باید مشترکین در رفتار مصرفی خود تغییراتی را داشته باشند.

وی در ادامه بیان کرد: الگوی مصرف آب کشور در بخش شهری 20 مترمکعب تعریف شده و به این ترتیب 76.5 درصد مشترکین زیر این رقم الگوی آب مصرف می‌کنند و 21.6 درصد نیز دو برابر الگوی مصرف یعنی 40 مترمکعب و 1.9 درصد بیش از دو برابر مصرف می‌کنند و این ارقام به این معنا است که بیش از 70 درصد مشترکین الگوی مصرف را رعایت می‌کنند

وی همچنین گفت:‌در بخش روستایی نیز الگوی مصرف 15 مترمکعب تعریف شده که 52.4 درصد زیر 15 مترمکعب و 32.5 درصد بیش از این میزان مصرف کرده و 15.1 درصد مشترکین روستایی نیز بیش از 30 مترمکعب مصرف آب دارند.

جانباز اظهار داشت: میزان مصرف آب بدون درآمد نیز در سال 95 ، 25.5 درصد بود که بخشی از آن مربوط به هدررفت فیزیکی و بخشی نیز مربوط به عدم دقت در قرائت و مشکلات اندازه‌گیری بوده اما در کل حدود 15 درصد پرت واقعی بوده که ناشی از نشت تاسیسات است. البته این رقم چشمگیر در مورد شهر تهران، مشهد و اصفهان حدود 11 درصد و در برخی استان‌های دیگر حتی به بالاتر از 30 درصد نیز می‌رسد.

وی با اشاره به اینکه یکی از راهکارهای مدیریت مصرف کاهش پرت فیزیکی آب است، افزود: تنظیم فشار آب و همچنین مدیریت توزیع از طریق شبکه هوشمند را پیگیری می‌کنیم و ضمن اینکه بستگی به رفتار مشترکین فشار آب تنظیم خواهد شد.

مدیرعامل آبفای کشور با اشاره به اینکه در زمان پیک حدود 8 درصد کمبود آب داریم پیش بینی کرد که امسال حدود 21 هزار لیتر در ثانیه (25 متر مکعب در شبانه روز) کمبود تولید آب داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه ما از لوازم کاهنده مصرف جهت کنترل مصرف آب استفاده کرده‌ایم خاطرنشان کرد: با تعدادی از تولیدکنندگان تفاهم کردیم که وسایل کاهنده مصرف در دو پکیج تهیه و در اختیار مردم قرار گیرد که استقبال نشد که بخشی از این قضیه به رقم پایین تعرفه آب برمی‌گردد چرا که اگر در زمان پیک 8 درصد کاهش داشته باشیم میزان مصرف کاهش خواهد یافت.

وی با تاکید بر اینکه باید تغییر جدی در رفتار و نگاه مشترکین نسبت به مصرف آب اتفاق بیفتد گفت: مثلا در سال جاری شهرهای کرج و تبریز میزان مصرف از ماکسیمم سال گذشته رد شده که نشان دهنده هجوم جمعیت به این شهرها بود.

وی با اشاره به اینکه تامین آب پایدار و با کیفیت چالش آتی کشور است تصریح کرد: یکی از راه‌های مدیریت مصرف آب تعرفه است در تمام دنیا هزینه بازسازی در خطوط انتقال در تعرفه‌های مردم لحاظ می‌شود اما ما باید با تزریق اعتبار شبکه را به روزرسانی کنیم.

وی در ادامه به بحث آبرسانی روستایی در دولت یازدهم اشاره و اظهار داشت: ما طی مدت 4 سال گذشته به 4 میلیون نفر در قالب 522 طرح مجتمع آبرسانی آب ارسال کرده‌ایم و همچنین برای 1200 روستا نیز آبرسانی از مسیر شبکه هدف‌گذاری شده است.

وی افزود: در ابتدای دولت آمار آبرسانی تانکری بیش از 7 هزار روستا بود که اکنون کمتر از 5 هزار روستا از طریق آبرسانی سیار آبرسانی می‌شود که با تکمیل طرح‌های آبرسانی روستایی پیش بینی می‌شود که به طور کل آبرسانی تانکری نداشته باشیم و اگر این روند ادامه یابد تا پایان برنامه ششم روستای بالای 20 خانوار بدون آب نخواهیم داشت.

وی درباره رقم تعرفه‌های آب شهری و روستایی نیز اظهار داشت: در حال حاضر ما برای آب شرب شهری 455 تومان از مشترکین دریافت می‌کنیم که رقم واقعی آن 1200 تومان است و از مشترکین روستایی نیز 220 تومان دریافت می‌کنیم در حالی که 1600 تومان بابت هر مترمکعب آب هزینه می‌شود.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امسال وضعیت قرمز منابع آبی در کشور نداریم پیش بینی کرد که در پیک تابستان امسال 6 کلان شهر مشهد، بوشهر، شیراز، اصفهان، بندرعباس و کرمان دچار کمبود باشند که احتمالا در زمان پیک مصرف با کمبود تولید آب مواجه شویم و 298 شهر نیز در مرحله تنش آبی قرار دارند.

وی احتمال جیره بندی را منتفی دانست و افزود: تمام تلاش ما این است که آب مورد نیاز در اختیار همه مردم قرار گیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵