کد مطلب: 75049
 
چالش نفتی عربستان و روسیه
 
فروش بخش عمده‌ای از سهام شرکت نفتی اسار هندوستان به شرکت‌های خصوصی روسی، قدرت نفتی عربستان در منطقه شرق آسیا را به چالش می‌کشد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۸
فروش بخش عمده‌ای از سهام شرکت نفتی اسار هندوستان به شرکت‌های خصوصی روسی، قدرت نفتی عربستان در منطقه شرق آسیا را به چالش می‌کشد.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از راشاتودی، فروش ۱۳ میلیارد دلار از سهام شرکت نفت اسار هند به شرکت روسنفت روسیه و دیگر سرمایه‌گذاران، به روسیه امکان دسترسی به سریع‌ترین و امیدوارکننده‌ترین بازار جهان را داده است. این معامله همچنین تولیدکنندگان نفت خاورمیانه که در حدود دوسوم نفت وارداتی هندوستان را تأمین می‌کنند، به چالش کشیده است.

این موافقت‌نامه که روز شنبه منعقد شد، بزرگ‌ترین درآمد خارجی در هندوستان است. روسنفت در حدود ۴۹ درصد از سهام اسار را خریداری کرده است، ۴۹ درصد دیگر نیز به کنسرسیومی از خانه تجارت هلندی ترافیگورا و شرکت سرمایه‌گذاری خصوصی روسی یونایتد کپیتال پارتنرز فروخته‌شده است.

بر اساس گزارش سازمان بین‌المللی انرژی انتظار می‌رود که هندوستان به بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت تا سال ۲۰۴۰ تبدیل شود.این قرارداد شامل فروش نزدیک به ۲۷۰۰ ایستگاه‌ نفت اسار بوده و به روسنفت اجازه می‌دهد که به بازار ۱.۳ میلیارد جمعیتی که ۸۰ درصد نفت موردنیاز خود را وارد می‌کنند، دسترسی داشته باشد.

نیل بوریج، تحلیلگر هنگ‌کنگی در شرکت مشاوره سرمایه‌گذاری سی‌برنشتاین دراین‌باره گفت: «هندوستان در ۲۵ سال آینده به مهم‌ترین بازار رو به رشد نفت تبدیل می‌شود و این مسئله برای روسیه بسیار مهم است.»

ابیشک کومار، تحلیلگر بازار نفت در موسسه تحلیل گاز جهانی اینترفاکس انرژی که در لندن مستقر است، گفت: «این اقدام روسیه درواقع پاسخ به تلاش عربستان سعودی برای نفوذ به بازار اروپا است که در حال حاضر تحت سلطه روسیه قرار دارد.»

ایگور سچین، مدیر عامل شرکت روسنفت بیان کرده است: «این معامله فرصت منحصربه‌فردی به دارایی‌های فعال شرکت روسنفت و همچنین شرکت‌های پیش‌بینی‌شده متعلق به شرکت روسنفت می‌دهد. تصاحب این شرکت هندی این توانایی را به شرکت‌های روسی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام می‌دهد که به کشورهای اندونزی، ویتنام، فیلیپین و استرالیا سوخت ارائه دهند.»

این شرکت نفت روسی در نظر دارد که در ده سال آینده، ده میلیون تن نفت خام ونزوئلا را به پالایشگاه اسار تحویل دهد. در ابتدای سال جاری میلادی شرکت روسنفت و شرکت دولتی نفت ونزوئلا قراردادی را برای همکاری‌های استراتژیک امضا کرده‌اند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵