کد مطلب: 83509
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
چرا در هفته مثبت اوپک، قیمت نفت 7 درصد کاهش یافت؟
 
نفت هفته بدی را سپری کرد و قیمت این کالای مهم در بازارهای جهانی پس از سه هفته متوالی افزایش، هفته گذشته کاهش یافت. قیمت نفت برنت هفته گذشته حدود ۷ درصد کاهش یافت و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز یک‌بار دیگر به کمتر از ۵۰ دلار به ازای هر بشکه رسید تا نگرانی کشورهای تولیدکننده نفت افزایش یابد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۷
نفت هفته بدی را سپری کرد و قیمت این کالای مهم در بازارهای جهانی پس از سه هفته متوالی افزایش، هفته گذشته کاهش یافت. قیمت نفت برنت هفته گذشته حدود ۷ درصد کاهش یافت و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز یک‌بار دیگر به کمتر از ۵۰ دلار به ازای هر بشکه رسید تا نگرانی کشورهای تولیدکننده نفت افزایش یابد.
به گزارش نکونیوز، علی‌رغم رویدادهای مثبتی که حول توافق نفتی اوپک و غیراوپک در هفته گذشته به وقوع پیوست، هر دو شاخص عمده قیمت نفت با کاهش قابل ملاحظه (حدوداً ۷ درصدی) روبرو شدند. تولید نفت ایالات متحده آمریکا برای نهمین هفته متوالی افزایش یافت و باز هم در هفته گذشته تعداد دکل‌های فعال حفاری در این کشور افزایش یافتند.
در بازار نفت این احساس در بین مبادله‌کنندگان ایجاد شده که رونق فعالیت‌های حفاری و تولید نفت در آمریکا تا حد زیادی اثرات طرح کاهش تولید نفت از طرف اوپک و غیراوپک را خنثی کرده است. از سوی دیگر، حدود ۱۱۰ روز از اجرای طرح کاهش تولید نفت می‌گذرد؛ با این حال این طرح هنوز نتوانسته به هدف اولیه‌اش که کاهش موجودی انبارهای تجاری نفت تا سطح میانگین پنج‌ساله است برسد.
طبق آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی، موجودی انبارهای نفت در ۳۵ کشور صنعتی عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه همچنان ۳۳۰ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج‌ساله است.
به رغم تحولات نفتی آمریکا که هفته گذشته بر ابهامات موجود در بازار نفت افزود، تحولات مثبتی نیز خصوصاً در سازمان اوپک روی داد.
کمیته فنی مشترک اوپک و غیراوپک پیشنهاد داد که توافق اوپک و غیراوپک برای شش ماه دیگر تمدید شود. طبق این توافق کشورهای عضو اوپک و غیرعضو اوپک، نظیر روسیه، عمان و قزاقستان، متعهد شده بودند که تولید نفت خود را حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.
آن‌طور که منابع آگاه به رویترز گفته‌اند، کمیته فنی مشترک اوپک و غیراوپک، میزان کلی پایبندی به توافق نفتی را در ماه مارس ۹۸ درصد برآورد کرده‌اند. در واقع در ماه مارس پایبندی کشورهای اوپک و غیراوپک به معامله نفتی نسبت به ماه فوریه افزایش یافته است.
بنا به آخرین گزارش اوپک، کشورهای عضو این سازمان در مجموع تولید نفت خود را بیش از چیزی که متعهد شده بودند کاهش داده‌اند، و میزان پایبندی‌شان به توافق نفتی در ماه مارس به ۱۰۳ درصد رسیده است.
دوره اجرای این توافق شش ماهه است و آخر ژوئن به پایان می‌رسد. وزیر انرژی عربستان نیز هفته گذشته از تمدید توافق نفتی استقبال کرد.
وزیر انرژی روسیه نیز هفته پیش گفت که وضعیت بازار نفت در حال بهبود است و مازاد عرضه در حال کاهش یافتن است. الکساندر نوواک گفت که هنوز در مورد تمدید توافق اوپک و غیراوپک تصمیم‌گیری نشده و این موضوع در جلسه بیست و چهارم ماه مه اوپک در وین به بحث گذاشته خواهد شد.
با این حال، حالا که کمیته فنی اوپک و غیراوپک پیشنهاد داده که این توافق برای شش ماه دیگر تمدید شود، احتمالاً کشورهای طرف توافق با تمدید آن موافقت خواهند کرد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا روز چهارشنبه هفته گذشته گزارش داد که تولید نفت این کشور افزایش یافته و به ۹ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز رسیده است. تولید نفت آمریکا از اواسط سال ۲۰۱۶ تاکنون حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. این موضوع باعث شد تا قیمت نفت در روز چهارشنبه حدود 3.5 درصد کاهش یابد.
موجودی انبارهای تجاری نفت نیز بنا به گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا یک میلیون بشکه کاهش یافت. اما این کاهش کمتر از حد انتظار بود و نتوانست به بهبود قیمت نفت کمک بکند. موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا ۵۳۲.۳۴ میلیون بشکه است که همچنان در سطوح نزدیک به بالاترین رکورد آن باقی مانده است.
(گزارش نکونیوز در این‌باره را بخوانید: دلایل کاهش ۳.۵ درصدی قیمت نفت)

تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا در هفته گذشته برای چهاردمین هفته متوالی افزایش یافت. شرکت‌های حفاری به دکل‌های فعال نفتی در این کشور ۵ دکل افزودند و تعداد کل دکل‌های فعال نفتی در آمریکا به ۶۸۸ عدد رسید. تعداد دکل‌های نفتی در آمریکا در ۱۱ ماه گذشته رو به افزایش گذاشته است و این امر به احتمال زیاد افزایش تولید قابل توجه نفت این کشور در ماه مه را به دنبال داشته باشد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا هفته گذشته پیش‌بینی کرد که تولید نفت شیل آمریکا بیشترین افزایش ماهانه را در بیش از دو سال گذشته، در ماه آینده میلادی (ماه مه) تجربه خواهد کرد. طبق برآورد اداره اطاعات انرژی آمریکا تولید نفت شیل در آمریکا در ماه آیندی میلادی ۱۲۴ هزار بشکه در روز افزایش خواهد یافت. بدین ترتیب انتظار می‌رود که در ماه مه تولید نفت شیل آمریکا به ۵.۱۹ میلیون بشکه در روز برسد.
تولید نفت شیل از بزرگ‌ترین منطق نفت شیل آمریکا، یعنی پرمین بیسین، در ماه آیندی به ۲.۳۶ میلیون بشکه در روز خواهد رسید.
(گزارش نکونیوز در این‌باره را بخوانید: صنعت شیل آمریکا در آستانه ثبت رکوردی دیگر)

نفت خام وست تگزاس مدییت کار خود را در هفته گذشته با قیمت ۴۹ دلار و ۶۲ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد. قیمت نفت خام برنت نیز در هفته گذشته در مجموع ۷ درصد کاهش یافت. نفت برنت هفته گذشته را با قیمت ۵۱ دلار و ۹۶ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵