کد مطلب: 96389
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
از قرارداد با نروژ تا وعده جدید زنگنه
 
خبرهای صنعت نفت در هفته ای که گذشت، تحت تاثیر نشست ۱۷۳ اوپک بود؛ نشستی که به تمدید توافق اوپک و غیراوپک برای حفظ سقف تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ منجر شد.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۱۳
خبرهای صنعت نفت در هفته ای که گذشت، تحت تاثیر نشست ۱۷۳ اوپک بود؛ نشستی که به تمدید توافق اوپک و غیراوپک برای حفظ سقف تولید تا پایان سال ۲۰۱۸ منجر شد.
به گزارش نکونیوز، بیژن زنگنه وزیر نفت که پیش از برگزاری اجلاس اوپک، نظر مساعد خود درباره تمدید توافق نفتی را اعلام کرده بود، در حاشیه نشست اوپک با خبرنگاران گفت و گو کرد و باز هم وعده امضای قراردادهایجدید نفتی را تا پایان سال داد. در حالیکه پس از امضای قرارداد با توتال در ابتدای تابستان سال جاری که پیش بینی می شد طلیعه ای برای امضای قراردادهای بعدی باشد، هنوز هیچ یک از تفاهمنامه های قبلی با شرکتهای خارجی به قرارداد تبدیل نشده است. وزیر نفت در وین در پاسخ به سوالی در مورد تاثیر تحریم های آمریکا بر تمایل شرکت های غیر آمریکایی نظیر توتال برای همکاری با ایران گفت: «تاکنون همه چیز خوب پیش رفته است. ما امیدواریم بتوانیم قبل از پایان سال شمسی جاری چند قرارداد را هم به امضا برسانیم.» او البته نگفت منظورش چند قرارداد است. پیش از این مقامات وزارت نفت از احتمال انعقاد ۱۰ قرارداد نفتی تا پایان سال خبر داده بودند اما اکنون مشخص نیست چند قرارداد تا پایان سال امضا می شود. این در حالیست که تنها سه ماه و نیم تا پایان سال باقی مانده است.
نکونیوز در هفته ای که گذشت در گزارشی به بررسی همین موضوع پرداخته که می توانید در لینک ذیل بخوانید:
وعده های نفتی از حرف تا عمل

حواشی قرارداد گازی با نروژ
هنوز منتقدان دولت، در هر فرصتی از ارزان فروشی گاز به شارجه در قالب قرارداد کرسنت سخن می گویند اما حال پای یک قرارداد گازی دیگر با اتهام ارزان فروشی به میان آمده است. منتقدان می گویند قیمتی که برای فروش گاز به شرکت نروژی توافق شده، بنا بر آنچه خود زنگنه گفته، کمتر از هزینه تولید گاز است. نکونیوز در گزارشی به بررسی حواشی قرارداد گازی با شرکت نروژی پرداخته است که در لینک ذیل می توانید بخوانید:
چرا قرارداد گازی با شرکت نروژی جنجالی شد؟

شایعه گران شدن بنزین
همواره در موسم تقدیم بودجه به مجلس، علاوه بر طرح موضوع قیمت نفت در بودجه، موضوع گران شدن قیمت بنزین هم مطرح می شود. سال گذشته، با در پیش بودن انتخابات ریاست جمهوری، دولت ریسک افزایش قیمت بنزین را نپذیرفت اما گویا امسال شایعه گران شدن بنزین جدی تر از قبل است. در همین راستا، هفته گذشته احمد مرادی عضو کمیسیون انرژی مجلس در واکنش به اظهارات وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه قیمت سوخت باید افزایش یابد، تا جاده‌ها ایمن شود، افزود: هیچ ارتباطی بین ایمن‌سازی جاده‌ها و این موضوع که مردم به‌راحتی و سهولت بتوانند تردد کنند و افزایش قیمت سوخت وجود ندارد. وی گفت در بودجه سال ۹۷ افزایش قیمت بنزین معقول و منطقی نیست و مجلس جلوی افزایش قیمت آن را می‌گیرد. وی با بیان اینکه قیمت بنزین در فوب خلیج‌فارس با قیمت بنزین برابر است، خاطرنشان کرد: در کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نیز قیمت بنزین همین لیتری هزار تومان است، البته دولت سال گذشته قصد داشت که قیمت بنزین را در بودجه افزایش دهد که مجلس جلوی آن را گرفت و در بودجه سال ۹۷ نیز افزایش قیمت بنزین معقول و منطقی نیست و مجلس جلوی افزایش قیمت آن را می‌گیرد. 

تهاتر ایران و روسیه با فروش نفت ایران
روز جمعه وزیر انرژی روسیه اعلام کرد کشورش نخستین محموله نفت خام ایران به میزان یک میلیون بشکه‌ را تحت توافق تجارت نفت در برابر کالا که اوایل امسال میان دو کشور امضاء شد، دریافت خواهد کرد. الکساندر نواک که در مسکو با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: روسیه همه نفت وارداتی را به سایر کشورها خواهد فروخت و نیمی از درآمد آن را دریافت می‌کند. نیم دیگر درآمد حاصل از فروش نفت در قالب کالاهای روسی شامل پمپ‌ها و لوله‌های نفت، توربین‌های حفاری گاز، محصولات فلزی و چوبی، چرم و گندم به ایران تحویل داده خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵