۱
 
کد مطلب: 67129
 
داشته های ما در سالروز کشف نفت در مسجدسلیمان
نفت ایران، امروز 108 ساله شد
 
امروز پنجم خردادماه ۱۳۹۵ خورشیدی، نفت ایران ۱۰۹ ساله شد تا بار دیگر این پرسش مطرح شود که ۱۰۹ سال پس از کشف نفت در ایران در کجا ایستاده ایم و این ۱۰۹ سال چه آثاری برایمان داشته است؟
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۷
امروز پنجم خردادماه ۱۳۹۵ خورشیدی، نفت ایران 108 ساله شد تا بار دیگر این پرسش مطرح شود که ۱۰۹ سال پس از کشف نفت در ایران در کجا ایستاده ایم و این 108 سال چه آثاری برایمان داشته است؟
به گزارش نکونیوز، مسجدسلیمان پیش از کشف نفت نیز شهرت داشت؛ چرا که تمدن قدیمی ایران در این شهر که آن زمان آسوک نام داشت رشد کرد. از همان زمان، این شهر به عنوان مهد تمدن عیلامیان و سپس مرکز آتشکده های بزرگ و جاودان مذهبی شناخته می شد که البته در دوران هارون الرشید، آتشکده های آن خاموش شد اما همین نام مسجدسلیمان نیز برگرفته از تمدن مذهبی باستانی این شهر کهن ایرانیان است. طلوع دوباره این نخستین شهر پارسیان، بعد از گذشت چندین سده در ساعت ۴ بامداد ۵ خرداد ۱۲۸۷ خورشیدی(۱۹۰۸میلادی) با فوران نفت از میدان نمره‌یک در میانه مسجدسلیمان کنونی آغاز شد. فورانی که حیات اقتصادی و اجتماعی مسجدسلیمان و بعد ایران را دگرگون کرد.
ویلیام ناکسی دارسی یک میلیونر استرالیایی، نخستین فردی بود که با روش‌های جدید روز و دستگاه‌های حفاری مکانیکی در ایران به اکتشاف نفت و حفر چاه پرداخت. او ابتدا گروهی فنی را به سرپرستی زمین‌شناسی به نام برلز استخدام و به ایران اعزام کرد. این گروه، پس از بررسی‌های زمین‌شناسی، گزارش رضایت‌بخشی داد. احتمال وجود نفت در حوالی قصر شیرین و شوشتر را زیاد و در دیگر نقاط امیدوارکننده دانست. پس از دریافت
طی سالهایی که از کشف نفت در ایران سپری می شود، صنعت نفت ایران دوران پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است؛ از ملی شدن صنعت نفت تا انقلاب اسلامی. از دوران سخت جنگ تحمیلی تا دوران دشوار تحریم های بین المللی. صنعت نفت در پس این فراز و نشیبها همچنان زنده است اما وقتی به گذشته می نگریم و داشته های امروز صنعت نفت را مرور می کنیم، به این نکته می رسیم که صنعت نفت ایران به اندازه قدمتی که دارد، از داشته هایی که لازم است برای حضوری پررنگ در عرصه های بین المللی از آن برخوردار باشد، بهره مند نیست
این گزارش، دارسی نماینده‌ای به نام ماریوت را در سال ۱۹۰۱ به دربار ایران فرستاد. ماریوت امتیاز اکتشاف و استخراج نفت در تمام ایران، به جز ایالات شمالی یعنی خراسان، مازندران، استرآباد (گرگان کنونی) و آذربایجان را از مظفرالدین شاه گرفت. مدت این امتیاز که بعد‌ها به «امتیاز دارسی» مشهور شد، ۶۰ سال و ابتدای آن از هشتم صفر ۱۳۱۹ قمری بود. به موجب امتیازنامه دارسی، وی تعهد کرده بود که ظرف مدت دو سال پس از عقد امتیاز شرکتی برای بهره‌برداری از امتیاز مزبور تشکیل دهد و پس از آن مبلغ بیست هزار لیره نقد و معادل بیست هزار لیره سهام شرکت مزبور را به دولت ایران تسلیم کند.
چند ماه پس از عقد این قرارداد، که از طرف ایران به امضای مظفرالدین شاه، امین‌السلطان، میرزا نصرالله مشیرالدوله و مهندس‌الممالک (نظام‌الدین غفاری) رسید، حفاری اولین چاه در محلی به نام چیاسرخ یا چاه سرخ، در شمال غرب قصر شیرین آغاز شد. کار حفاری به علت نبود راه و ناامنی به کندی پیش می‌رفت تا آنکه در تابستان ۱۹۰۳ در عمق ۵۰۷ متری به گاز و کمی نفت رسید. چاه دوم هم در همین ناحیه در عمقی مشابه به نفت رسید. بهره‌دهی این چاه در حدود ۱۷۵ بشکه در روز بود. دارسی با ارزیابی نتایج دریافت اگر در ناحیه چیاسرخ نفتی بیش از این مقدار هم بیابد به علت دوری از دریا و نبود امکان حمل به بازار مصرف، سودی عاید او نخواهد شد. ناحیه را ترک کرد و به خوزستان روی آورد. منطقه چیاسرخ بعد‌ها در مرزبندی‌های کشوری به دولت عثمانی واگذار شد و اکنون یک میدان نفتی کوچک در عراق است.
در نیمه اول سال ۱۹۰۸ سرمایه شرکت رو به پایان بود و هنوز نفتی در منطقه خوزستان کشف نشده بود. روسای شرکت به مسئول عملیات که مهندسی به نام دینولدز بود، دستور توقف عملیات را می‌دهند، ولی او که با توجه به اطلاعاتی که در محل به دست آورده بود، وضع را بهتر ارزیابی می‌کرد، چند روزی از اجرای دستور توقف خودداری کرد و به حفاری ادامه داد. در روز پنجم خرداد ۱۲۸۷ شمسی برابر با ۱۹۰۸ میلادی مته حفاری به لایه نفت‌دار برخورد و نفت با فشار از چاه فوران کرد. عمق چاه ۳۶۰ متر بود. دومین چاه که ۱۰ روز بعد به نفت رسید ۳۰۷ متر عمق داشت. با به نفت رسیدن این دو چاه وجود نفت به مقدار زیاد در ایران به اثبات رسید.
پس از کشف نفت در ایران در سال ۱۹۰۹ شرکت سابق نفت ایران و انگلیس تشکیل شد. از سال ۱۹۰۸ تا سال ۱۹۲۸ تمام نفت تولیدی ایران از میدان نفتی مسجد سلیمان استخراج شد. در این سال میدان نفتی هفتکل، در سال ۱۹۳۰ میدان نفتی گچساران، در سال ۱۹۳۶ میدان نفتی آغاجاری و در سال ۱۹۳۸ میدان‌های نفتی لالی و نفت سفید کشف شدند.
طی سالهایی که از کشف نفت در ایران سپری می شود، صنعت نفت ایران دوران پر فراز و نشیبی را پشت سر گذاشته است؛ از ملی شدن صنعت نفت تا انقلاب اسلامی. از دوران سخت جنگ تحمیلی تا دوران دشوار تحریم های بین المللی. صنعت نفت در پس این فراز و نشیبها همچنان زنده است اما وقتی به گذشته می نگریم و داشته های امروز صنعت نفت را مرور می کنیم، به این نکته می رسیم که صنعت نفت ایران به اندازه قدمتی که دارد، از داشته هایی که لازم است برای حضوری پررنگ در عرصه های بین المللی از آن برخوردار باشد، بهره مند نیست. کشورهایی با قدمتی به مراتب کمتر از ایران در تولید نفت، از نظر شرکتهای بزرگ نفتی و امکانات نرم افزاری و سخت افزاری، داشته هایی به مراتب بیش از ایران دارند اما صنعت نفت ایران هنوز از داشتن یک شرکت بهره بردار بزرگ در مقیاس جهانی محروم است. شاید رویاهای بیژن زنگنه در این دوره از وزارت که تشکیل شرکتهای E&P که سرمایه اصلی آنها نیروی انسانی است مهمترین آن را تشکیل می دهد، بتواند تحرکی تازه به صنعت نفت ایران در آغاز ۱۰۹ سالگی ببخشد.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۵-۰۳-۰۵ ۲۰:۳۳:۴۲
تفکرات داعشی یعنی انحصار طلبی ، قدرت طلبی و........... امید انکه اقای زنگنه مرد عمل بتواند حرکتی انجام دهد .
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵