۲
 
کد مطلب: 84436
 
وقتی نفت جای پتروشیمی را گرفت:
از کرسنت تا پارس جنوبی در مناظره دوم کاندیداها
 
دومین مناظره رو در روی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری که عصر امروز (جمعه) برگزار شد، بیش از مناظره اول بویی از نفت به همراه داشت.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۲۰:۲۶

دومین مناظره رو در روی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری که عصر امروز (جمعه) برگزار شد، بیش از مناظره اول بویی از نفت به همراه داشت.
به گزارش نکونیوز، در این مناظره، دیگر خبری از وعده اشتغالزایی توسط پتروشیمی نبود اما سخن از قرارداد کرسنت به میان آمد. مصطفی هاشمی طبا در مورد کرسنت گفت: در قرارداد کرسنت ما ۱۴.۵ میلیون دلار جریمه شدیم. می‌گویند این قرارداد بد است اما به خاطر عدم اجرای آن در دولت نهم و دهم جریمه شدیم باید همه "راست‌ها" را بگوییم. او اگرچه در این سخن، از دولت فعلی حمایت کرد و مدعی شد جریمه کرسنت مربوط به عملکرد این دولت نبوده و مربوط به دولت قبلی بوده، اما واکنش رییس جمهور و وزیر نفت را به همراه داشت.
حسن روحانی در همین مناظره تلویزیونی تاکید کرد: «پرونده کرسنت در مرحله داوری است و هنوز به پایان نرسیده است و رقم‌ها نیز این ارقامی که در شایعات گفته می‌شود، نیست.»
وزیر نفت هم در واکنش به اظهارات هاشمی طبا در مناظره تلویزیونی تصریح کرد: «در مورد کرسنت هیچ جریمه ای نشده ایم و قاطعانه و قدرتمندانه در حال دفاع هستیم.» بیژن زنگنه در واکنشی تلگرامی تصریح کرد: «ما در مورد کرسنت هیچ جریمه ای نشده ایم و قاطعانه و قدرتمندانه در حال دفاعیم. البته به دلیل ضعف دولت گذشته ما به عدم اجرای قررارداد محکوم شدیم».
در بخشی دیگر از مناظره، مصطفی میرسلیم مدعی شد راه اندازی پروژه های پارس جنوبی ربطی به برجام نداشت. میرسلیم گفت : این پرده آویزها که در شهر برپا شده و به افتتاح پارس جنوبی اشاره میکند را به برجام وصل می‌کند در حالی که ربطی به برجام ندارد و ۵۰ درصد مربوط به دولت قبل و ۵۰ درصد مربوط به دولت الان است که این عدم صداقت را نشان می‌دهد. وی همچنین مدعی شد که موضوع ۸ درصد رشد اقتصادی که شش درصد آن مربوط به فروش نفت و دو درصد مربوط به فعالیت‌های اقتصادی است صداقت ایجاب می‌کند که رئیس جمهور اشاره کند این شش درصد رشد مربوط به نفت و خام فروشی بوده است .
روحانی در واکنش به این سخن میرسلیم به خودکفایی در تولید گازوییل و بنزین اشاره کرد و ضمن رد ادعای میرسلیم گفت: در همین موضوع پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اگر برجام نبود تا دو سال دیگر هم کمپرسورها همچنان در بندر مانده بود و کارش پیش نمی‌رفت. روحانی همچنین از گازرسانی به روستاها در این دولت به عنوان یکی از اقدامات مهم دولت یاد کرد.

Share/Save/Bookmark


۱۳۹۶-۰۲-۱۶ ۰۷:۴۵:۱۰
درخواستهای ملت از رییس جمهور منتخب
1- تمامی حقوق شهروندی مصرح قانون اساسی
2- برچیدن سربازی اجباری و جایگزینی با نیروهای حرفه ای
3- رعایت اصل 23 و ازادی رسانه که رکن چهارم دمکراسی و ضامن نظارت عمومی و مبارزه فساد خواهد شد.
4- پایان دادن به مالیات بر مصرف که یک تفکر امپرالیستی و کپی داری نظام سرمایه داری غربی و ضد اسلامی است و مخالف منطق اقتصاد است/ مالیات را باید از درامد ثروتمندان گرفت.
5- افزایش یارانه از راههای درست پیش بین شده قانون هدفمندی یارانه یعنی حذف یارانه ثروتمندان و افزایش یارانه فقرا/ البته پیشنهاد سرمایه گذاری وجه نقد یارانه در سهام شرکت ها و پرداخت یارنه درامدی از طریق واگذاری سهام فوری به فقرا
6- تعامل با همه دنیا، جلوگیری از خودتحریمی از جمله پرهیز از تنش آفرینی
7- حفظ کرامت انسانی ایرانیان چه در داخل و چه خارج
8- ایجاد فضای جریان ازاد اطلاعات و شفاف سازی اطلاعات اقتصادی دولتی برای جلوگیری از رانت خواری
9- مبارزه عملی با انواع فساد مالی
10- شناسایی فراریان مالیاتی، توزیع عادلانه وام و اعتبار میان همه اقشار مردم و پرهیز رانت وام، مبارزه با قاچاق کلا، نقض کپی رایت شرکت های ایرانی و مخترعان.
11- محوریت تولید انرژی از جمله برق از ساخت نیروگاه گازی، کنار گذاشتن القائات دشمنان خارجی و به بیراهه بردن مسئولان به سمت به اصطلاح انرژی های پاک که در نهایت باعث از دست رفتن مزیت نسبی تولید برق ارزان میشود. من در این مورد به شدت هشدار می دهم به مسئولان انقلابی که اقتصاد مقاومتی بدون انرژی ارزان ضربه خواهد خورد/ فریب القائات غربیان را نخورید/ انگلیسیها نیروگاه گران برق خورشیدی در ایران ایجاد می کنند! از کی تا حالا انگلیس خیرخواه ملت ایران شده است؟ نیروگاه گازی باید بالای 95% تامین کنند انرژی باشد/ ایران نباید به دام این توطئه شوم غربیان و لیبرالیسم غارت گر سرمایه داری غربی بیفتند!
12- تحول نظام آموزشی کشور، به سمت مهارت محوری و مهارت زندگی و کاهش سن بلوغ اجتماعی که منجر به افزایش ازدواج میشود/ نگذارید این سیستم کهنه آموزشی جوانها را عاطل کنند. کاهش زمان تحصیل ابتدایی-متوسطه به زیر ده سال و در نتیجه اماده سازی نیروی جوان برای کار/ دانشگاه فقط محل داشمند پرروی و تحقیات است و نه مدرک گیری.
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۶-۰۲-۱۷ ۰۶:۴۰:۰۴
"پیشنهادِ ایده‌های کاربُردی از برای آسانی رِفُرم اقتصادی"
http://www.centralclubs.com/topic-t121153.html
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵