کد مطلب: 41776
 
وقتی برخی تولیدکنندگان بازار را ترک می‌کنند
نشانه های انقباض صنعت نفت در جهان
 
صنعت نفت در حال کوچک شدن است. این صنعت در برخورد با سقوط کم‌سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی در شش ماه گذشته، هزینه‌های حاشیه‌ای را کنار گذاشته، از تعداد کارکنان خود کاسته و بودجه‌های اضافی را حذف می‌کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۴
صنعت نفت در حال کوچک شدن است. این صنعت در برخورد با سقوط کم‌سابقه قیمت نفت در بازارهای جهانی در شش ماه گذشته، هزینه‌های حاشیه‌ای را کنار گذاشته، از تعداد کارکنان خود کاسته و بودجه‌های اضافی را حذف می‌کند.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز به نقل از اویل پرایز، نشانه‌های این کوچک شدن صنعت نفت در همه جای جهان قابل مشاهده است. شرکت استات اویل نروژ اجازه داده که سه مجوز کشف نفت این شرکت در گرینلند باطل شود. چرا که از نظر این شرکت نفت بشکه‌ای ۵۰ دلار، هزینه‌های سنگین اکتشاف را در این منطقه توجیه نمی‌کند. این در حالی است که در گذشته‌ای نه چندان دور، گرینلند بارها به عنوان یک منطقه جدید نفتی ناشناخته مطرح شده بود و نروژ تلاش کرد تا با حمایت از جنبش استقلال‌طلبی، این منطقه را از دانمارک دور کند.
با این حال حفاری در گرینلند به دلیل شرایط آب و هوایی، نیازمند فناوری‌های پیشرفته بوده و بسیار پرهزینه خواهد بود. همچنین حفاری در این منطقه می‌تواند خطرات زیست محیطی و ژئوپلتیکی به همراه داشته باشد. به همین دلایل است که استات اویل تصمیم گرفته تا
شرکت بریتیش پترولیوم (BP) نیز با بحران‌های اساسی روبه رو شده است. این شرکت 15 ژانویه اعلام کرده که حدود 300 تن از نیروهای خود را تعدیل می‌کند. شرکت کونوکوفیلیپس هم پیشتر اعلام کرده بود که 230 نیروی خود را اخراج خواهد کرد.
در حال حاضر طرح‌های خود را در این منطقه کنار بگذارد.
رویال داچ شل هم با انتخاب دشوار بازگشتن یا بازنگشتن به قطب شمال قلمرو ایالات متحده آمریکا در سال ۲۰۱۵ روبه‌روست. این شرکت پس از چند اتفاق ناگوار در چندین سال پیاپی از جمله اشتباه در محل حفاری از دولت آمریکا خواسته است تا تاریخ انقضای اکتشافاتش را تا پس از ۲۰۱۷ تمدید کند. شرکت‌های نفت شیل اگرچه از حمایت ضمنی دولت آمریکا برخوردارند اما به اعتقاد کارشناسان این شرکت‌ها که اغلب نوپا هستند برای ادامه حیات به جذب سرمایه‌گذار و حمایت بیشتری نیاز دارند که در شرایط فعلی تحقق آن دشوار به نظر می‌رسد، به همین دلیل این احتمال وجود دارد که در صورت عدم بهبود قیمت نفت به خوابی زمستانی بروند.
در بخش‌های دیگر جهان نیز، صنعت نفت در حال منقبض شدن است. شرکت نفت انگلیسی Tullow که در غرب آفریقا مشغول حفاری است هزینه‌های خود را تا ۲۰۰ میلیون دلار کاهش داده است. در حالی که تنها یک سال هزینه‌های Tullow پنج برابر این مبلغ برآورد شده بود.
شرکت بریتیش پترولیوم (BP) نیز با بحران‌های اساسی روبه رو شده است. این شرکت ۱۵ ژانویه اعلام کرده که حدود ۳۰۰ تن از نیروهای خود را تعدیل می‌کند. شرکت کونوکوفیلیپس هم پیشتر اعلام کرده بود که ۲۳۰ نیروی خود را اخراج خواهد کرد.
شرکت شل چهاردهم ژانویه برنامه مشترک خود با پترولیوم قطر برای ساخت نیروگاه پتروشیمی به ارزش شش میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار را لغو کرد. لغو این طرح چنان واکنشی در پی داشت که خبرگزاری بلومبرگ آن را بزرگترین تلفات کاهش قیمت نفت تا به امروز خواند.
آنچه این روزها دیده می‌شود نشانه‌های اولیه کاهش تولید نفت در جهان است. آژانس بین‌المللی انرژی اخیرا پیش‌بینی خود از تولید نفت غیراوپک در سال جاری را تغییر داده است. در گزارش جدید این آژانس آمده که کشورهای غیراوپک ۳۵۰ هزار بشکه کمتر از پیش‌بینی قبلی نفت تولید خواهند کرد. شاید این کاهش برای بازگرداندن تعادل به بازار جهانی نفت کافی نباشد اما گواهی است بر این حقیقت که کاهش قیمت نفت برخی تولیدکنندگان را مجبور خواهد کرد که حداقل برای چند ماه بازار را ترک کنند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵