کد مطلب: 89576
 
مجهولاتی که معلوم شدند
نتایج جلسه کمیته مشترک اوپک و غیراوپک
 
دیروز جلسه کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک در سن‌پترزبورگ روسیه برگزار شد؛ در این جلسه اگرچه تغییرات عمده‌ای در توافق نفتی صورت نگرفت، اما یک‌بار دیگر همچون ۹ ماه گذشته عربستان در مقام رهبر اوپک ظاهر شد و اعلام کرد ماه آینده صادرات نفت خود را داوطلبانه کاهش می‌دهد و به ۶.۶ میلیون بشکه در روز می‌رساند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۳۴
دیروز جلسه کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک در سن‌پترزبورگ روسیه برگزار شد؛ در این جلسه اگرچه تغییرات عمده‌ای در توافق نفتی صورت نگرفت، اما یک‌بار دیگر همچون ۹ ماه گذشته عربستان در مقام رهبر اوپک ظاهر شد و اعلام کرد ماه آینده صادرات نفت خود را داوطلبانه کاهش می‌دهد و به ۶.۶ میلیون بشکه در روز می‌رساند.
به گزارش نکونیوز، جلسه دیروز کمیته مشترک اوپک و غیراوپک برای نظارت بر توافق نفتی، برخی مجهولات بازار نفت را تا حدی به عناصر معلوم تبدیل کرد و از این رو این جلسه کمک کرد تا درک بهتری از چشم‌انداز بازار نفت در ماه‌های آتی داشته باشیم. اما نتایج این جلسه چه بود؟
یکی از نتایج این جلسه این بود که کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک از این به بعد علاوه بر تولید نفت کشورهای طرف توافق بر میزان صادرت نفت آن‌ها نیز نظارت خواهد کرد. این کمیته پیش از این، این موضوع را بررسی می‌کرد که آیا بیش از ۲۰ کشور طرف توافقف تولید نفت خود را تا میزان تعهدشده کاهش داده‌اند و به سهمیه‌ها پایبند بوده‌اند یا خیر. اما از این به بعد آمار صادرات کشورها نیز بررسی خواهد شد.
برخی از کشورهای طرف توافق صادرات نفت خود را به اندازه تولیدشان کاهش نمی‌دهند و برای حفظ سهم بازار خود، نفت ذخیره‌شده خود را به کشورهای مصرف‌کننده صادر می‌کنند. این امر باعث می‌شود تا موجودی انبارهای نفت در کشورهای واردکننده به اندازه کافی تحت تأثیر کاهش تولید نفت اوپک و غیراوپک قرار نگیرد.
نتیجه دیگر جلسه کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک این بود که عربستان اعلام کرد در ماه آینده میلادی صادرات نفت خود را کاهش خواد داد و آن را به ۶.۶ میلیون بشکه در روز خواهد رساند. این بدان معناست که عربستان نسبت به ماه اوت سال ۲۰۱۶، صادرات نفت را بیش از ۱ میلیون بشکه در روز کاهش می‌دهد.
عربستان در حوزه دیگری نیز در مقام رهبر اوپک ظاهر شد. وزیر انرژی عربستان گفت که لیبی و نیجریه، دو کشور معاف از توافق، می‌توانند تولید نفت خود را تا سطح دلخواه افزایش دهند. وی گفت ما حامی «برادران و شرکای» خود هستیم. افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه یکی از دلایل کاهش قیمت نفت در ماه‌های گذشته بوده است.
در حالی که سایر اعضای اوپک تولید نفت خود را کاهش داده‌اند، افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه باعث شده تا تولید نفت اوپک به بالاترین میزان در سال ۲۰۱۷ برسد. وزیر انرژی عربستان گفت که در عین حمایت از این دو کشور برای افزایش تولید نفت، تأثیرات افزایش تولید نفت این دو کشور بر بازار نفت بررسی می‌شود.
(درباره مسئله نفتی لیبی و نیجریه بیشتر بخوانید)
نتیجه دیگر جلسه کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک این بود که چشم‌انداز تولید نفت لیبی و نیجریه مشخص شد. لیبی قصد دارد تولید نفت خود را تا ۱.۲۵ میلیون بشکه در روز افزایش دهد و در راه با محدودیتی نیز مواجه نخواهد بود. نیجریه نیز می‌تواند تولید نفت خود را تا ۱.۸ میلیون بشکه در روز افزایش داده و سپس تولیدش را در این سطح فریز کند.
این میزان از افزایش تولید نفت لیبی و نیجریه در صورت تحقق، حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز به تولید نفت اوپک اضافه خواهد کرد.
نتیجه دیگر جلسه کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک این بود که احتمال تمدید توافق نفتی تا فراتر از اوایل فروردین ۹۷ تقویت شد. وزیر نفت امارات گفت که ممکن است در نشست ماه نوامبر اوپک، تمدید توافق نفتی بررسی شود. وی گفت ممکن است بهبود قیمت نفت تا نیمه دوم سال ۲۰۱۸ طول بکشد. بنا بر این اظهارات، احتمال تمدید توافق نفتی تا فراتر از سه ماهه نخست سال ۲۰۱۸ تقویت شده است.
آخرین نتیجه جلسه کمیته نظارتی اوپک و غیراوپک این بود که مشخص شد از این به بعد سخت‌گیری بیشتری نسبت به کشورهایی صورت می‌گیرد که چندان به توافق نفتی پایبند نبوده‌اند. در واقع، باید منتظر افزایش فشارها بر عراق باشیم. این کشور کمترین پایبندی را به توافق نفتی داشته و حتی برخی گزارشات حاکی از این است که تنها ۲۸ درصد میزان تعهدشده، تولید نفت خود را کاهش داده است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵