کد مطلب: 66166
 
شرکتهای نفت و گاز بریتانیا 45 هزار نیروی مازاد اخراج می کنند
ضربه سخت قیمت نفت به شهر نفتی دریای شمال
 
ماه های آغازین سال ۲۰۱۶ ثابت می کند که سال سخت دیگری برای دریای شمال در راه است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۳۸
ماه های آغازین سال ۲۰۱۶ ثابت می کند که سال سخت دیگری برای دریای شمال در راه است.
به گزارش گروه ترجمه نکونیوز، در ماه مارس سِر ایان وود رئیس سابق شرکت خدمات انرژی وود گروپ گفت : شرکت های نفت و گاز منطقه دریای شمال بریتانیا می توانند در سال ۲۰۱۶ بیش از ۴۵۰۰۰ نیروی مازاد خود را اخراج کنند و از زمانی که بهای نفت از رقم بالای ۱۱۵دلار در سال ۲۰۱۴ به بشکه ای ۳۰دلار کاهش پیدا کرد، ۶۵۰۰۰ موقعیت شغلی در این منطقه از بین رفته است.
در مقابل کاهش قیمت، تولیدکنندگان روسیه، عربستان و آمریکا در بخشهائی به افزایش تولید نفت در سطح جهانی ادامه می دهند. اگرچه، درحالیکه تمامی تولیدکنندگان با پرسش پایداری (توان پایدار بودن) مواجه اند به همان اندازه نیز در انگلستان تولیدکنندگان با بسیاری از چالش های بزرگ دیگر مواجه هستند. در انگلستان تولید نفت خام ۲۵درصد در ۵ سال گذشته و بیش از ۶۰درصد از سال ۲۰۰۰ کاهش یافته است و در همین راستا تولیدکنندگان دریای شمال شاهد بزرگترین آمارهای کاهش هستند از جمله تقریباً ۷۰درصد از تولید در ۱۵ سال گذشته و ۴۰درصد در ۵ سال اخیر در حال از بین رفتن است.
کاهش در تولید و به جریان انداختن نفت منجر به پائین آمدن سود شرکت های نفت و گاز شده است که در تلاش هستند تا از طریق کاهش شغل هزینه هایشان را کم کنند. با آمار بیکاری که از سال ۲۰۰۴ بیشترین انتشار را داشته، دولت های اسکاتلند و انگلستان بیش از ۵۰۰ میلیون پوند از خزانه دولت بیرون کشیده و صرف سرمایه گذاری اضافی در شهر آبردین کرده اند تا به این شهر کمک کنند که بتواند از عهده تاثیر اقتصادی سقوط قیمت جهانی نفت بربیاید.
در ماه ژانویه
با آمار بیکاری که از سال 2004 بیشترین انتشار را داشته، دولت های اسکاتلند و انگلستان بیش از 500 میلیون پوند از خزانه دولت بیرون کشیده و صرف سرمایه گذاری اضافی در شهر آبردین کرده اند تا به این شهر کمک کنند که بتواند از عهده تاثیر اقتصادی سقوط قیمت جهانی نفت بربیاید
وزرای هر دو دولت اسکاتلند و انگلستان قراردادی تحت عنوان "city deal" امضا کرده و تعهد کردند که ۲۵۰میلیون پوند از سوی دولت انگلستان صرف پژوهش انرژی، زیرساخت و ارتقا بندرگاه شهر آبردین بشود و از طرف دیگر ۲۵۴میلیون پوند از سوی دولت اسکاتلند صرف بهبود ریل خط آهن، جاده ها، مسکن و خدمات پهنای باند در این منطقه شود.
شهر آبردین مترادف است با صنعت نفت دریای شمال و در دالاس شمال اسکاتلند قرار دارد که تاثیر کاهش بهای نفت بر روی این شهر به شدت احساس می شود. هر هفته بسیاری از کارگران صنعت نفت بوسیله تولیدکنندگان و شرکت های خدماتی و حفاری بیکار می شوند و این شرکت ها پی درپی در حال آسیب زدن به کسب و کارهای محلی از آژانس املاک گرفته تا مدیران هتل ها و راننده های تاکسی هستند.
در پی این واقعیت که هنوز هزینه زندگی در شهر آبردین بالاست، شرایط بدتری بوجود آمده است. این شهر جائی است که در آن هزینه دستمزد اغلب بالاتر از میانگین دستمزد در انگلستان بوده است، شهری که به اغراق می توان گفت بالاترین تراکم میلیونر را در انگلستان دارد و قبل از کاهش بهای نفت، نرخ بیکاری در این شهر فقط ۲درصد بود. در ماه دسامبر و در شمال شرق اسکاتلند شمار کارگرانی که به دنبال بیمه بیکاری هستند بیش از ۷۲درصد افزایش داشته است. دراین شهر وابستگی به بانک غذا شاهد افزایش شدیدی در تضاد کامل با راهکارهائی است که درست چند ماه قبل ارائه شده بود.
همچنانکه صنعت نفت با تزلزل به کارش ادامه می دهد، قشر زیادی از کارگران نفت و گاز بریتانیا در خارج از کشور به دنبال کار هستند. در تحقیقی که توسط گروه استخدامی Oil and Gas People انجام شد، دریافتند که بیش از ۷۰درصد از کارگران دریای شمال به دنبال عزیمت به خارج هستند جائی که آنها معتقدند شرایط بهتر و امنیت شغلی با دستمزد بالاتر را پیدا می کنند و اظهار داشتند که دلیل عمده آنها برای رفتن به خارج دستمزد بالاتر است. عزیمتی که خطر جدیدی را درپی ندارد و می تواند در نوع خودش با ارزش باشد، بدون اینکه به شرایط ایمنی مناسب اولیه و پوشش بیمه دسترسی داشته باشند.
با وجود کاهش اجتناب ناپذیر در تولید نفت دریای شمال، آینده برای چرخه عرضه نفت و گاز بریتانیا به سبب توانائی های زیاد این منطقه طراوت و تازگی را باقی می گذارد. به تازگی و در هفته گذشته شرکت خدمات انرژی وودگروپ اسکاتلند برای حمایت از عملیات های مهم دریای شمال خبر از یک معامله ۱۵۰میلیون دلاری داد. این معامله که تمدید قرارداد با شرکت نِکسِن، یک شرکت تابعه از شرکت ملی نفت فلات قاره چین، است بدان معنی است که ۱۹۰ موقعیت شغلی در این منطقه باقی خواهد ماند. این شاهراه به این امید است که شروعی باشد برای بهبودی صنعت نفت دریای شمال و شرکت هائی که با وجود اینکه بهای نفت خام در حدود ۶۰درصد زیر میزان اوج دو سال گذشته است، هنوز هم برای سرمایه گذاری تمایل دارند. 
ترجمه : مجتبی خداوردی - نکونیوز
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵