کد مطلب: 32136
 
ایران بهترین گزینه تامین گاز اروپا
دکتر صادق جوکار*
 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۰۸

اروپا ۱۵۷ میلیارد متر مکعب یا ۶۳ درصد نیاز گازی خود را از منابع گازی روسیه تامین می کند. طبق آمارهای موجود میزان تقاضای گازی کل اروپا از ۳۱۳ میلیارد متر مکعب کنونی به ۵۵۹ میلیارد متر مکعب در سال ۲۰۲۳ می‌رسد. با توجه به کاهش تولید گاز در اروپا، تا افق ۲۰۲۳ کشورهای اروپایی باید ۸۳ درصد نیاز خود را از طریق واردات تامین کنند. از سوي ديگر کشورهای اروپایی تلاش می کنند که نیاز خود را به واردات کاهش دهند. روسیه هم برنامه‌هایی برای افزایش سهم خود در بازارهای گاز اروپا دارد. این کشور قصد دارد با احداث خط لوله جریان جنوبی، ۵۶ میلیارد متر مکعب حجم صادرات خود به اروپا را افزایش دهد.
در حال حاضر اتحادیه اروپا طبق برنامه استراتژیک ۲۰۲۰ و گزارش کمیسیون انرژی اروپا قصد دارد واردات انرژی خود از اروپا را کاهش دهد تا روسیه از نیاز به انرژی اتحادیه اروپا به عنوان سلاح سیاسی استفاده نکند .
اتحادیه اروپا چهار گزینه برای متنوع سازی سبد تامین انرژی خود دارد. اول گزینه استفاده از کریدور جنوبی است. کریدور جنوبی با محور آذربایجان، گاز خاورمیانه و حوزه کاسپین را به اروپا منتقل می‌کند.
آذربایجان نهایتا تا ۲۰۲۲، قادر است ۱۰ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا صادر کند. عراق نیز با توجه به ناامنی‌های موجود تا سال ۲۰۱۹ نیاز به واردات گاز دارد. تا سال ۲۰۲۲ هم صادرات گازی به صورت محدود خواهد داشت. اروپا در کریدور جنوبی چشم به راه پیوستن ترکمنستان از خط لوله ترانس کاسپین بود که به دلیل مشکلات رژیم حقوقی خزر، با مشکل مواجه خواهد شد. بنابراین در کریدور جنوبی اتحادیه اروپا با مشکل عرضه پایدار روبرو است.
گزینه آفریقا راهکار دیگری است که اروپا برای تامین منابع گازی خود به آن توجه دارد. در حال حاضر اروپا از الجزایر و بخش کمی از لیبی واردات انجام می دهد. اگر از مشکلات موجود در شمال آفریقا چشم پوشی کنیم، الجزایر در خوشبینانه‌ترین حالت ۱۱ میلیارد متر مکعب و لیبی هم تا ۲۰۲۰ بدون تغییر گاز خود را به اروپا صادر خواهند کرد.
تامین گاز از طریق منابع شیل اروپا نیز گزینه دیگری است که اتحادیه اروپا به آن توجه دارد. بریتانیا بخش شرقی آلمان، چک، لهستان، اوکراین و غیره ذخایر گسترده‌ای از شیل دارند. بررسی‌ها نشان داده که این منابع می تواند توسعه یابد اما این روند به سرعت امکان پذیر نیست. این منابع از سال ۲۰۱۸به صورت تدریجی نیازهای اروپا را تامین می‌کند.
چهارمین گزینه پیش روی اروپا برای تامین گاز بحث واردات LNG است اما تامین نیازها با این روش با دو مشکل روبرو است. کشورهایی که به آبهای آزاد دسترسی ندارند، مجبورند به کشورهای دیگر وابسته شوند. استفاده از LNG نیاز به سرمایه گذاری گسترده برای احداث تاسیسات پایانهای و گازی سازی دارد تا LNG را به گاز مایع تبدیل و از طریق لوله به سایر کشورها منتقل کنند. بهترین گزینه برای اتحادیه اروپا که هم منابع پایدار داشته باشد و هم زیر ساخت‌های مناسبی برای تامین نیاز اروپا دارد، استفاده از منابع گازی ایران است. 
*کارشناس دیپلماسی انرژی و عضو هیات علمی موسسه مطالعات بین المللی انرژی
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵