کد مطلب: 90088
 
از افتتاح گازی در مازندران تا هوخشتره و تقویت اسلام با توتال
زنگنه : افتخار نیست پابرهنه روی ثروتمان راه برویم
 
خط لوله گازی که تاخیر در بهره برداری از آن، موجب گروکشی ترکمنستان در فصل زمستان شده بود، سرانجام دقایقی پیش توسط وزیر نفت افتتاح شد تا کابوس قطع گاز شمال کشور در سرمای زمستان، به پایان برسد؛ چراکه از این پس گاز عسلویه با اطمینان بیشتری به شمال می رسد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۱۳
خط لوله گازی که تاخیر در بهره برداری از آن، موجب گروکشی ترکمنستان در فصل زمستان شده بود، سرانجام دقایقی پیش توسط وزیر نفت افتتاح شد تا کابوس قطع گاز شمال کشور در سرمای زمستان، به پایان برسد؛ چراکه از این پس گاز عسلویه با اطمینان بیشتری به شمال می رسد.
به گزارش نکونیوز، سال گذشته بود که سرمای زودهنگام و ناگهانی هوا موجب شد فشار گاز در شمال کشور و بویژه استان مازندران کاهش یابد. همزمان با این اتفاق، ترکمنستان نیز درخواست افزایش قیمت گاز صادراتی به ایران را مطرح کرد. گازی که هرچند از نظر حجم، زیاد نبود اما در سرمای زمستان، نقش حیاتی برای تامین نیاز شمال کشور داشت. ترکمنستان یک بار نیز در سال ۸۶ با قطع گاز، بحران تأمین گاز زمستانی را به استانهای شمالی کشور تحمیل کرده بود که در آن زمان دولت وقت با افزایش قیمت گاز وارداتی از ترکمنستان موافقت کرده بود.
محمد اسماعیل ابراهیم زاده مدیر عامل شرکت گاز مازندران در خصوص این پروژه یک هزار میلیارد تومانی می گوید : اجرای این طرح از زمستان سال ۸۶ و پس از نخستین بدعهدی کشور ترکمنستان در تامین گاز مورد نیاز کشورمان در دستور کار قرار گرفت ولی تا پایان عمر دولت گذشته تنها ۳۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشت.
گریزی از خط لوله مازندران به توتال
وزیر نفت در مراسم آغاز بهره‌برداری رسمی از خط انتقال گاز دامغان- کیاسر- ساری- نکا، هم به ویژگی های این خط لوله پرداخت و هم گریزی به قرارداد با توتال زد.
بیژن زنگنه با اشاره به امضای قرارداد با توتل برای توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: برخی گمان می‌کنند امضای قرارداد با توتال اسلام را به خطر می‌اندازد اما این قرارداد اسلام را تقویت می‌کند. اسلام زمانی به خطر می‌افتد که سرمایه اصلی هدر رود، مردم بیکار باشند و عزت نفس ملی از بین برود.
وی با بیان اینکه خط مذکور شش ماه بعد از وضعیت بحرانی در زمستان سال گذشته افتتاح شد، گفت: در مورد افتتاح این خط به مردم قول داده بودم که انجام و بخشی از نگرانی برای امنیت انرژی در این استان‌ها برطرف شد. وی افزود: برای من به عنوان وزیر نفت مایع سرشکستگی بود که اعلام کنیم ایران دارای بیشترین ذخایر نفتی و گازی در جهان است اما در نقاطی با مشکل تامین گاز مواجهیم. این یک افتخار نیست که روی زمینی پابرهنه راه برویم و افتخار کنیم که زیر این زمین ثروت خوابیده است. وزیر نفت ادامه داد: هنر ما به عنوان مدیران و مسوولان کشور این است که توانستیم سرمایه‌ای درازمدت برای بهبود نسل فعلی و نسل آینده فراهم کنیم و اجازه ندهیم ثروت کشور هدر رود. من از مردم استان‌های مازندران، گلستان و گیلان که در ایام زمستان به ما کمک کردند و نمایندگان این استان‌ها تشکر می‌کنم.
زنگنه با اشاره به قطعی گاز در زمستان سال گذشته گفت: شبی گمان می‌کردم که روز آینده با قطعی گاز مواجه خواهیم بود، بنابراین به صورت مستقیم و غیرمستقیم به نمایندگان پیامک زدم و جواب‌هایی که دریافت کردم بسیار ارزشمند بود. انسان در روز سختی رفیق خود را می‌شناسد. وی با بیان اینکه انتظار می‌رود مسوولان این استان‌ها تلاش کنند از گاز به عنوان خوراک صنایع استفاده شود، تصریح کرد: یک تکنولوژی در دنیا وجود دارد که براساس آن گاز به پلاستیک تبدیل می‌شود. در این استان‌ها آب ارزان که رقابتی با آب کشاورزی ندارد، وجود دارد و امکان استفاده از این تکنولوژی فراهم است. من بارها در پیگیری این موضوع تاکید کرده‌ام زیرا در راستای آن هزاران شغل ایجاد می‌شود. وزارت نفت نمی‌تواند در این زمینه سرمایه‌گذاری کند زیرا محدود شده است اما حمایت خواهد کرد.
وزیر نفت با تاکید بر اینکه افتتاح خط مذکور باعث گازرسانی به روستاها، شهرها و صنایع می‌شود، افزود: از زمان هوخشتره تا شروع دولت یازدهم به ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده بود. در سه سال اخیر به ۹۰۰۰ روستای دیگر گازرسانی شد و در یک‌سال و نیم آینده به ۵۰۰۰ روستا بدون اینکه یک ریال از دولت گرفته شود، گازرسانی خواهد شد.
زنگنه با بیان اینکه در حال حاضر ۹۵ درصد کل جمعیت ایران گازدار هستند، توضیح داد: بیش از ۹۸ درصد شهرها و بیش از ۹۰ درصد روستاها گازدار هستند که به طور کلی جمع آنها ۹۵ درصد از جمعیت کل کشور می‌شود. پنج درصد دیگر نیز شهرهای کوچک و صعب‌العبور هستند.
وی با تاکید بر اینکه هر یک سال تاخیر در بهره‌برداری از دو فاز پارس جنوبی ۵ میلیارد دلار عدم النفع دارد، اظهار کرد: زمانی که نتوانسته بودیم از این گاز بهره‌برداری کنیم بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار گازوئیل و مازوت در صنایع سوزانده شد. این پول از جیب مردم سوخت. در آن زمان می‌گفتند اوضاع خوب است اما پول از جیب مردم می‌رفت.
زنگنه با اشاره به وضعیت استان‌های شمالی کشور در زمستان سال گذشته گفت: در آن زمان نمایندگان این استان‌ها نزد من آمدند و گفتند مردم ما یک بار در این سرما آسیب دیدند، کاری نکنید که باز هم آسیب ببینند. این حرف به من خیلی فشار وارد کرد.
وی با تاکید بر اینکه با افتتاح خط لوله مذکور آینده روشن با امنیت در تامین انرژی برای استان‌های شمالی رقم خواهد خورد، در مورد اکتشاف و توسعه میادین نفتی و گازی گفت: در خزر دیگر با تحریم روبه‌رو نیستیم اما برای میادین نفتی و گازی این منطقه باید خواهان داشته باشیم تا توسعه میدان‌های این منطقه را انجام دهد. فعلا هیچ شرکت خارجی برای این موضوع اظهار تمایل نکرده است. وزیر نفت تاکید کرد: باید در این مناطق گاز و نفت و مخصوصا گاز کشف کنیم زیرا در مورد گاز در مناطق با مشکل مواجه هستیم.
ویژگی های خط انتقال گاز به شمال
خط انتقال گاز دامغان- کیاسر- ساری- نکا با هدف پایداری و تامین گاز مناطق شمالی کشور به طول ۱۷۰ کیلومتر و به قطر ۴۲ اینچ، در حوالی دامغان از خط انتقال گاز ۴۸ اینچ پارچین- سنگ بست در جنوب رشته‌کوه البرز منشعب شده و بعد از عبور از مناطق مختلف کوهستانی و جنگلی و شهرهای کیاسر و ساری در منطقه پنبه، شوله در شمال شهر ساری به خط انتقال گاز ۳۰ اینچ قدیم شمال و شمال شرق کشور متصل شده و پس از آن به طول ۲۰ کیلومتر به موازات خط مذکور تا نکا ادامه پیدا می‌کند.
این خط انتقال گاز دارای ۱۲ ایستگاه شیر بین راهی هشت ایستگاه انشعاب، سه ایستگاه حفاظت کاتدیک، یک ایستگاه ارسال توپک، یک ایستگاه دریافت توپک و یک ایستگاه CGS است. حجم عملیات خاکی در مسیرسازی این پروژه بیش از ۶ میلیون مترمکعب بوده و در احداث این خط انتقال گاز حدود ۱۴ هزار و ۵۰۰ شاخه لوله ۴۲ اینچ به وزن ۸۴ هزار تن استفاده شده است. ارزش کل این پروژه بیش از ۸۲۰ میلیارد تومان بوده و به طور کامل توسط پیمانکاران و مشاوران داخلی به انجام رسیده است.
با بهره برداری از این خط گاز استان مازندران علاوه بر مسیرهای قبلی به طور مستقیم از شبکه سراسری خط لوله و از گاز تولیدی عسلویه تامین شده و پایداری و تقویت شبکه گاز تامین استان‌های شمالی کشور را به دنبال خواهد داشت. علاوه بر این می تواند به عنوان زیرساختی برای توسعه تجارت گاز با ترکمنستان در جهت افزایش واردات ترانزیت و مبادله گاز مورد استفاده قرار بگیرد. افتتاح این خط لوله باعث افزایش ۴۰ میلیون مترمکعب گاز در شبکه انتقال گاز استان مازندران می‌شود.
دیگر به ترکمنستان وابسته نیستیم
مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه گاز ایران، ارزش خط لوله دامغان-نکا را ۸۲۰ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت: توزیع گاز در استان مازندران دیگر به واردات این سوخت پاک از ترکمنستان وابسته نیست. آنگونه که شانا گزارش داده، حسن تربتی در آیین گشایش رسمی خط لوله دامغان- نکا به تشریح جزئیات ارزش این پروژه پرداخت و اظهار کرد: در این پروژه، ۳۹۰ میلیارد تومان برای ساخت ورق و خط لوله، ۱۱۰ میلیارد تومان برای تحصیل اراضی، ۳۰ میلیارد تومان برای منابع طبیعی، محیط زیست و میراث فرهنگی، ۲۲۰ میلیارد برای اجرا و ۷۰ میلیارد تومان برای ساخت دیگر کالاها هزینه شده است. وی با اشاره به این‌که طراحی پایه و تفضیلی این پروژه مربوط به سال‌های ۸۴ و ۸۵ است، تصریح کرد: این پروژه که از طریق پیمان‌سپاری به روش pc (کالا و اجرا) اجرا شده از منابع داخلی و مطابق مصوبه ۲۱۶۷۷ شورای اقتصاد تامین شده است. تربتی ظرفیت انتقال خط لوله دامغان-نکا را ۴۰ میلیون مترمکعب در روز عنوان کرد و گفت: این خط لوله به طول ۱۷۰ کیلومتر با قطر ۴۲ اینچ منشعب از خط انتقال گاز ۴۸ اینچ شمال - شمال شرق کشور است.

محمد اسماعیل ابراهیم زاده مدیر عامل شرکت گاز مازندران نیز در حاشیه افتتاح این طرح ، میانگین روزانه مصرف گاز در استان را ۲۲ تا ۲۶ میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت : با جریان گاز در خط انتقال ۴۲ اینچ دامغان به ساری ، دیگر نیازی به واردات روزانه حدود ۱۰میلیون متر مکعب گاز از ترکمنستان نیست. وی افزود : اکنون نه تنها وابستگی به گاز ترکمنستان قطع شد ،حتی نیاز گاز از طریق لوله های گرگان و رشت نیز کم خواهد شد و مازاد مصرف گاز در استان مازندران زمینه ای برای تامین سوخت واحدهای بزرگ صنعتی و تولیدی را فراهم می کند .
ابراهیم زاده توضیح داد : با جریان روزانه ۴۰ میلیون متر مکعب گاز در خط لوله ۴۲ اینچ دامغان - ساری ، علاوه ایجاد پایداری در شبکه گاز خانگی ، ۱۳ میلیون متر مکعب گاز مورد نیاز کارخانه های سیمان ، صنایع چوب و کاغذ و نیروگاه نکا به عنوان واحدهای صنعتی مهم استان تامین و گاز مورد نیاز برای یک واحد پتروشیمی نیز ذخیره می شود.
وی افزود : زمستان امسال نه تنها پایداری گاز برای مشترکان خانگی تضمین می شود ، بلکه واحد های صنعتی و تولیدی مازندران که در زمان افت فشار به سوخت جایگزین فسیلی از جمله گازوئیل شیفت می شدند ، دیگر از سوخت گران قیمت و آلوده کننده زیست محیطی استفاده نخواهند کرد. مدیر عامل شرکت گاز مازندران همچنین گفت که با پشتیبانی این خط ، ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای گاز رسانی به روستاهای مازندران تعریف شده است و اکنون لوله گذاری گاز و ایجاد علمک با حضور بیش از ۲۵ پیمکانکار در شهرهای کیاسر ، فریم و ۱۶۰ روستای ۲ بخش دودانگه و چهاردانگه ساری و ۱۵۱ روستای هزار جریب نکا و یانسر بهشهر در حال انجام است.
طبق آمار ۹۹ درصد از شهرها و حدود ۹۰ درصد از جمعیت روستاهای استان مازندران در حال حاضر از نعمت گاز برخوردار هستند. تا پایان سال ۹۷ طبق برنامه مصوب سفر رئیس جمهوری به این استان تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار مازندران که ۶۵۰ روستا برآورد شده است ، از نعمت گاز برخوردار خواهند شد.
تثبیت گازرسانی به واحدهای تولیدی مازندران
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران هم گفت: با جریان گاز در خط لوله انتقال دامغان-کیاسر به ساری، پایداری گاز واحدهای تولیدی و صنعتی استان تثبیت شده است. به گزارش شانا، سید مصطفی موسوی از توجه جدی دولت تدبیر و امید به اتمام عملیات و بهره‌برداری از خط لوله انتقال گاز از سمنان به مازندران قدردانی کرد و گفت: از این پس دغدغه افت فشار گاز واحدهای تولیدی و صنعتی مازندران وجود نخواهد داشت.
وی افزود: استان‌های شمالی با توجه به قرارگرفتن در آخرین نقطه گازرسانی خطوط از جنوب ایران، به دلیل واردات گاز از ترکمنستان با مشکلات عدیده‌ای در خصوص قطع گاز در فصل زمستان رو‌به‌رو بودند که با اقدام مناسب دولت تدبیر و امید در باره ایجاد خط انتقال گاز عسلویه به دامغان، کیاسر و ساری، این مشکل برطرف شد. موسوی تصریح کرد: زمستان امسال، نه‌تنها پایداری گاز در استان تضمین می‌شود، بلکه واحدهای تولیدی و صنعتی مازندران که در زمان افت فشار، از سوخت جایگزین فسیلی استفاده می‌کردند، می‌توانند به‌‌طور کامل از این سوخت طبیعی بهره‌مند شوند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی مازندران عنوان کرد: استفاده از سوخت طبیعی در واحدهای تولیدی، علاوه بر کاهش هزینه‌ها، در جلوگیری از تخریب زیست‌محیطی نیز موثر است. وی، اجرای این پروژه را گامی بلند برای پایان دغدغه‌های کاهش فشار گاز استان‌های شمالی دانست و گفت: با بهره‌برداری از این پروژه بزرگ، دیگر نیازی به واردات گاز از ترکمنستان نیست، بی‌تردید اجرای به‌موقع و مناسب این خط انتقال گاز موجب توسعه بخش تولید و صنعت در استان، به‌ویژه صنایع مرتبط و وابسته به سوخت گاز خواهد شد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵