کد مطلب: 41578
 
ایران 800 هزار بشکه تا عراق
آیا ایران رتبه دوم تولید اوپک را پس می گیرد؟
 
آخرین گزارش اوپک در مورد میزان تولید اعضا نشان می دهد که ایران از امارات هم سبقت کرده و حالا به غیر از عربستان، تنها عراق از لحاظ تولید نفت بالاتر از ایران قرار دارد.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۹
آخرین گزارش اوپک در مورد میزان تولید اعضا نشان می دهد که ایران از امارات هم سبقت کرده و حالا به غیر از عربستان، تنها عراق از لحاظ تولید نفت بالاتر از ایران قرار دارد.
به گزارش نکونیوز، در حالیکه میزان تولید نفت ایران در سال ۲۰۰۵ میلادی، ۴ میلیون و ۲۵۰ هزار بشکه در روز بود، در زمان دولت قبل به شدت کاهش یافت. اما با روی کار آمدن دولت جدید و پیگیری برنامه های افزایش تولید، میزان تولید نفت ایران سیر صعودی به خود گرفته؛ هرچند که هنوز با عدد ایده آل فاصله دارد. بر اساس جدیدترین گزارش اوپک، تولید نفت ایران در ماه گذشته – دسامبر- به ۲ میلیون و ۷۶۵ هزار بشکه در روز رسیده که موجب شده امارات را پشت سر بگذارد. میزان تولید امارات، تنها ۳۰۰۰ بشکه کمتر از ایران بوده است. ایران در سال ۲۰۱۴، به طور متوسط ۲ میلیون و ۷۶۴ هزار بشکه نفت در روز تولید کرده است که ۹۱ هزار بشکه از تولید روزانه ۲ میلیون و ۶۷۳ هزار بشکه نفت در سال ۲۰۱۳ بیشتر است. بدین ترتیب ایران در رتبه سوم تولید نفت اوپک قرار گرفته است در حالیکه اگر میزان تولید ۱۰ سال پیش ایران حفظ شده بود، ایران هم اکنون می توانست همچنان دومین تولیدکننده نفت اوپک باشد. طی سالهای اخیر عراق با برنامه های گسترده افزایش میزان تولید، تولید نفت خود را به روزانه ۳ میلیون و ۶۱۶ هزار بشکه در روز رسانده است و بدین ترتیب ایران بیش از ۸۰۰ هزار بشکه در روز باید تولید خود را افزایش دهد تا به جایگاه قبلی خود که بالاتر از عراق بود برسد. این درحالیست که پروژه های در حال توسعه نفتی ایران در سالهای اخیر دچار تاخیرهای فراوانی شده و بعید است در مدت زمان کوتاه شاهد جبران این عقب ماندگیها باشیم. وزیر نفت چندی پیش اعلام کرد که تا سال ۹۶ ظرفیت تولید نفت کشور به ۵.۷ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. زنگنه گفت : در تلاش هستیم این برنامه را اجرایی کنیم؛ یعنی نسبت به حال حاضر ۲.۵ میلیون بشکه اضافه تولید و صادرات خواهیم داشت. آنگونه که وزیر گفته عزم وزارت نفت برای افزایش تولید ۷۰۰ هزار بشکه ای نفت خام جدی است. اما دسترسی به این هدف دشوار به نظر می رسد. به عنوان نمونه در حال حاضر حدود ۵۰ هزار بشکه نفت از میدان آزادگان که بزرگترین میدان نفتی در حال توسعه ایران است برداشت می شود و پیش بینی می گردد که با برداشت ۳۰ هزار بشکه نفت در روز، در سال ۹۴ این رقم به ۸۰ هزار بشکه برسد. همچنین با برنامه ریزی صورت گرفته تولید ۳۲۰ هزار بشکه تا پایان سال ۱۳۹۵ تحقق خواهد یافت. این افزایش برداشتها در حالیست که میزان تولید نفت عراق نیز سیری صعودی دارد و همسایه غربی ایران در حال پیشبرد برنامه های افزایش تولید خود است. به همین دلیل هر چقدر که میزان تولید نفت ایران افزایش یابد، میزان تولید نفت عراق نیز با کمک شرکتهای چند ملیتی افزایش خواهد یافت. به همین دلیل در کوتاه مدت بعید به نظر می رسد ایران بتواند رتبه دوم تولید نفت اوپک را مجددا از عراق باز پس گیرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵