کد مطلب: 76958
 
نفت ایران در هفته ای که گذشت
امضای قرارداد پرحاشیه
 
روز چهارشنبه سوم آذرماه، مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم بین المللی پرگس در اهواز برگزار شد تا عملا شاهد انشقاق جنوب و مرکز در قراردادهای نفتی باشیم.
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۳۱

روز چهارشنبه سوم آذرماه، مراسم امضای تفاهم‌نامه همکاری بین مناطق نفتخیز جنوب و کنسرسیوم بین المللی پرگس در اهواز برگزار شد تا عملا شاهد انشقاق جنوب و مرکز در قراردادهای نفتی باشیم.
به گزارش نکونیوز، نخستین تفاهم‎نامه و قرارداد محرمانگی مبتنی بر چارچوب قراردادی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، بین این شرکت و کنسرسیومی متشکل از شرکت‎های بین المللی امضا شد و از آنجا که این قرارداد محرمانگی، در چارچوب قراردادی مناطق نفتخیز جنوب – و نه چارچوب الگوی جدید قراردادهای نفتی در تهران – منعقد شده، انتقادهایی نسبت به آن وارد شد چراکه همان مسایل گذشته در مورد دو طیف خوزستان و تهران را در صنعت نفت زنده کرد. اما این تمام حاشیه های این تفاهم نامه نبود. موضوع مهمتر این بود که کنسرسیومی که برای اجرایی کردن آن تشکیل شده، کنسرسیوم توانمندی نیست و اغلب اعضای آن سوابق مناسبی در صنعت نفت ندارند.
این تفاهم‎نامه و قرارداد محرمانگی با هدف مطالعه ٢ میدان کرنج (مخازن آسماری، پابده و خامی) و شادگان (مخازن آسماری و بنگستان)، با حضور غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان، بین بیژن عالیپور، مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و سه نماینده از کنسرسیوم پرگس متشکل از ١١ شرکت اروپایی، کانادایی، آسیایی و دانشگاه صنعتی شریف امضا شد. کنسرسیوم پرگس حداکثر ٦ ماه زمان دارد تا نتایج مطالعات خود را ارائه دهد و در صورتی که بتواند زودتر طرح اولیه توسعه میدان های مدنظر را ارائه کند، مورد بررسی قرار می گیرد.
شرکت PERGAS انگلیس (فعال در حوزه مهندسی و مدیریت سرمایه گذاری در صنعت نفت)، شرکت AGR نروژ (فعال در حفاری و طراحی مهندسی)، شرکت SPEC خاورمیانه (فعال در زمینه ساخت مجتمع‌های بهره‎برداری)، شرکت Oilserv خاورمیانه (فعال در عملیات بالادستی)، شرکت LOOBY انگلیس (فعال در ساخت تجهیزات سطح الارضی)، شرکت ملی نفت فیلیپین (PNOC)، شرکت Standard Handson انگلیس (فعال در زمینه مالی و سرمایه‌گذاری) و دانشگاه صنعتی شریف، کنسرسیوم پرگس را تشکیل می‌دهند که شرکت PERGAS مدیریت این کنسرسیوم را بر عهده دارد.
آنگونه که عالیپور مدیرعامل شرکت مناطق نفتخیز جنوب اعلام کرده توسعه چهار میدان نفتی شامل شادگان، ‌کرنج، رگ‌سفید و پارسی که مشتمل بر ۹ مخزن هستند، به شرکت مناطق نفتخیز جنوب واگذار شده است.
اوپک به دنبال راضی کردن ایران
با افزایش میزان تولید نفت ایران پس از لغو تحریمها، حالا اوپک در پی راضی کردن ایران است تا تولید نفت خود را بیش از این افزایش ندهد و طرح فریز نفتی به نتیجه برسد. برای نیل به این هدف، بارکیندو دبیرکل اوپک روز شنبه ۲۹ آبان به تهران آمد و با بیژن زنگنه وزیر نفت دیدار کرد. دبیر کل اوپک در حاشیه دیدار با وزیر نفت ایران اعلام کرد توافق اعضای این سازمان در نشست الجزایر بدون رهبری ایران غیر ممکن بود. بارکیندو گفت که در این سفر در پی درخواست از ایران برای همراهی بیشتر در وین است تا بتواند توافق الجزایر را اجرایی کند. وزیر نفت ایران هم دیدار با دبیرکل اوپک را مثبت ارزیابی کرد و گفت: احتمال این که در نشست نوامبر وزیران نفت و انرژی اوپک به توافق برسند زیاد است. وی در عین حال گفت که کشورهایی که در سال‎های اخیر تولید بیشتری داشته اند، برای بهبود وضع بازار مسئولیت بیشتری هم دارند. در اواخر هفته ای که گذشت اعلام شد ایران برای همراهی با اوپک، تولید نفت خود را نه تنها نباید افزایش دهد بلکه باید تا حدی کاهش دهد که با توجه به نزدیک شدن ایران به هدف تولید ۴ میلیون بشکه در روز، بعید به نظر می رسد ایران در نشست آتی، با این تصمیم همراهی کند.
درخواست راه‌اندازی بانک تخصصی صنعت نفت
طی سالهای اخیر بارها موضوع راه اندازی بانک تخصصی صنعت نفت مطرح شده اما هیچگاه به نتیجه ای نرسیده است. این بار مدیر امور حقوقی شرکت ملی نفت ایران روز شنبه با اشاره به حجم عظیم مراودات پولی و مالی در صنعت نفت، گفت: این صنعت به یک بانک تخصصی نیاز دارد. علی اکبر ماهرخ‎زاد گفت: به عنوان یک راهکار بلندمدت به نظر می رسد فارغ از روابط و مسائل سیاسی، شرکت ملی نفت ایران و به طور کلی مجموعه صنعت نفت باید به فکر ایجاد یک بانک تخصصی باشد. وی افزود: امروزه بخش های دیگر اقتصاد مانند صنعت و معدن، کشاورزی و مسکن دارای بانک های تخصصی هستند؛ اما مجموعه صنعت نفت با وجود حجم عظیم مراودات پولی و مالی فاقد یک بانک است.
دو حکم و یک ابلاغیه از وزیر نفت
وزیر نفت روز دوشنبه در دو حکم جداگانه کریم زبیدی و محمود بیلکار را به عنوان اعضای اصلی هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران منصوب کرد. زنگنه در این هفته، ابلاغیه ممنوعیت بازنشستگی زودرس را هم صادر کرد. این ابلاغیه پس از آن صادر شد که به دلیل مصوبه دولت که از لحاظ پرداختی به زیان کارکنان و مدیران نفت است، ۵ هزار نفر از مدیران و کارکنان نفت تقاضای بازنشستگی پیش از موعد دادند که با توجه به بار مالی بسیار بالای این بازنشستگیهای پیش از موعد بر صنعت نفت، وزیر نفت فعلا آن را ممنوع کرده است؛ هرچند به نظر می رسد این اقدام نارضایتی ها را کاهش نخواهد داد و با نگرشی خوشبینانه، در حد یک تجویز مقطعی با هدف تلاش برای تغییر و با نگرشی بدبینانه، پاک کردن صورت مساله است.
تشکیل کمیته ویژه بی‌پی برای فعالیت در ایران
روز سه شنبه خبرگزاری رویترز اعلام کرد شرکت نفتی بی‌پی یک کمیته مدیریتی جدید برای بررسی فرصت‌های فعالیت در ایران تشکیل داده است اما باب دادلی، مدیر آمریکایی این شرکت به منظور اجتناب از نقض احتمالی تحریم‌های آمریکا در آن قرار ندارد. این کمیته جدید تحت ریاست برایان گیلواری، مدیر مالی بی‌پی که ملیت انگلیسی دارد، قرار دارد. گیلواری فعالیت‌های این غول نفتی در ایران و هرگونه مذاکره با شرکت ملی نفت ایران را هماهنگ خواهد کرد. این اقدام منعکس‌کننده اهمیت اکتشاف فرصت‌های جدید از سوی شرکت‌های چند ملیتی برای فعالیت در ایران است که پس از سال‌ها انزوا، از تحریمهای بین المللی خارج شده است.
بحران گاز در مازندران
این هفته در شرایطی به پایان رسید که بحران گاز، دو شهر آمل و بابل و در سطحی محدودتر بابلسر در استان مازندران را در سرمای ناشی از برف در این منطقه، مردم را با مشکلات فراوانی مواجه ساخت. هرچند مسوولان شرکت ملی گاز، در مورد قطع گاز، توجیهاتی مطرح کردند اما مشکلات مردم مازندران، با اظهارنظرهای مسوولان حل نمی شد و موجی از نارضایتی در منطقه ایجاد کرد. 
نکونیوز در گزارش جداگانه ای، این موضوع را مورد بررسی قرار خواهد داد. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵