کد مطلب: 90998
 
بازار جهانی نفت در هفته‌ای که گذشت
رنگ و بوی آمریکایی بازار نفت
 
بازار جهانی نفت در هفته گذشته شاهد نشانه‌هاتی مثبتی بود که در نتیجه بروز آن‌ها، سیر نزولی قیمت نفت متوقف شد و نفت خام برنت در مجموع افزایش قیمت ۱.۵ درصدی را تجربه کرد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۱
بازار جهانی نفت در هفته گذشته شاهد نشانه‌هاتی مثبتی بود که در نتیجه بروز آن‌ها، سیر نزولی قیمت نفت متوقف شد و نفت خام برنت در مجموع افزایش قیمت ۱.۵ درصدی را تجربه کرد.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت تا آخرین روز هفته گذشته خود را برای یک کاهش قیمت جدی آماده می‌کرد اما تحولات روز جمعه باعث شد تا قیمت نفت خام برنت ۳.۲ درصد و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت ۳ درصد افزایش یابد.
این افزایش قیمت نفت در روز جمعه باعث شد تا در مجموع در هفته گذشته قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت تنها حدود ۰.۳ درصد کاهش یابد و نفت خام برنت نیز افزایش ۳.۵ درصدی را تجربه کرد.
مهم‌ترین عواملی که دیروز افزایش قابل توجه قیمت‌ها را به همراه داشت، کاهش تعداد دکل‌های فعال حفاری نفتی در آمریکا و کاهش ارزش دلار آمریکا بود.
تعداد دکل‌های فعال نفتی در آمریکا در هفته گذشته ۵ عدد کاهش یافت و به ۷۶۳ عدد رسید. این دومین هفته در سه هفته متوالی است که تعداد دکل‌های مشغول به کارِ نفتی در آمریکا کاهش می‌یابد.
علاوه بر این در هفته گذشته رویداد مثبتی دیگری نیز در صنعت نفت آمریکا به وقوع پیوست که در افزایش قیمت نفت تأثیر داشت. موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا در هفته گذشته ۸.۹۵ میلیون بشکه کاهش یافت و به ۴۶۶.۵ میلیون بشکه رسید. این هفتمین هفته متوالی بود که موجودی انبارهای تجاری نفت خام در آمریکا کاهش می‌یافت. موجودی انبارهای نفت در آمریکا نسبت به بالاترین میزان آن در ماه مارس سال جاری ۱۶ درصد کاهش یافته و به پایین‌ترین میزان از ژانویه ۲۰۱۶ رسیده است.
این میزان از کاهش موجودی انبارهای تجاری نفت در آمریکا از سپتامبر سال گذشته تاکنون بی‌سابقه بود.
یکی از اهداف توافق اوپک و غیراوپک این بوده که با کاهش تولید کاری کنند که موجودی انبارهای نفت در کشورهای صنعتی به زیر میانگین پنج‌ساله سقوط کند. این انبارهای سرشار از نفت، در سه سال گذشته فشار زیادی را به بازار نفت وارد کرده بودند. حالا برخی از کارشناسان می‌گویند که اگر انبارهای تجاری نفت در آمریکا با نرخ فعلی تخلیه شوند، موجودی آن‌ها ظرف دو ماه به زیر میانگین پنج‌ساله سقوط می‌کند. اگر چنین چیزی محقق شود، مهم‌ترین نگرانی اوپک تا دو ماه دیگر رفع می‌شود.
موجودی بالای انبارهای تجاری نفت در آمریکا چنان زیاد بوده که برخی از مهم‌ترین تولیدکنندگان اوپک نظیر عربستان سعودی با هدف کاهش موجودی این انبارها، صادرات نفت خود به آمریکا را کاهش داده‌اند.
قابل ذکر است که در آمریکا موجودی انبارها بسیار بیشتر از اروپا و آسیا در مقابل کاهش، مقاومت می‌کردند.
با این حال، تغییرات قیمت نفت نشان می‌دهد که حس عمومی مبادله‌کنندگان چندان به کاهش موجودی انبارهای تجاری نفت مثبت نیست و آن‌ها گمان می‌کنند که این روند چندان دیرپا نباشد و دوباره موجودی انبارها رو به افزایش بگذارد.
در هفته گذشته رویداد دیگری در صنعت نفت آمریکا به وقوع پیوست که مثبت نبود. تولید نفت آمریکا در هفته گذشته ۷۹ هزار بشکه در روز افزایش یافت و به ۹.۵ میلیون بشکه در روز رسید. از میانه سال ۲۰۱۶ تاکنون تولید نفت آمریکا ۱۲.۷۵ درصد افزایش یافته و این امر فشار زیادی را به قیمت نفت وارد کرده است. افزایش تولید نفت آمریکا توانسته تا حد زیادی اثرات ناشی از اجرایی شدن طرح کاهش تولید نفت توسط اوپک و غیراوپک را محدود کند.
در کل در هفته گذشته قیمت نفت تحت تأثیر تحولات مختلف صنعت نفت آمریکا نوسان کرد و این کشور بیشترین تأثیر را بر افزایش یا کاهش قیمت نفت داشت.
قیمت نفت برنت در پایان هفته گذشته به ۵۲ دلار و ۷۲ سنت به ازای هر بشکه و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت به ۴۸ دلار و ۵۱ سنت به ازای هر بشکه رسید.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵