کد مطلب: 99908
 
افزایش 86 درصدی صادرات به چین و کاهش 47 درصدی صادرات به کره
آخرین وضعیت صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی
 
واردات نفت خام چهار کشور مطرح آسیایی از ایران در ماه گذشته میلادی (ژانویه) نسبت به ماه ژانویه سال 2017، ۳.۳ درصد افزایش یافت.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۷
واردات نفت خام چهار کشور مطرح آسیایی از ایران در ماه گذشته میلادی (ژانویه) نسبت به ماه ژانویه سال 2017، ۳.۳ درصد افزایش یافت.

به گزارش نکونیوز، چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در ماه ژانویه 2017 مجموعاً 1 میلیون و 700 هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کردند که بالاترین میزان واردات نفت خام از ایران، از اکتبر سال 2016 بود. ا میانگین واردات نفت خام این 4 کشور از ایران در سال 2017، 1 میلیون و 670 هزار بشکه در روز بود.

خبرگزاری رویترز ضمن انتشار اطلاعات مربوط به صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی، گزارش داده که ایران در مواجهه با احتمال بازگشت تحریم‌های آمریکا، تلاش کرده مشتریانش در آسیا را حفظ کند و امیدوار است امتیازی که به آن‌ها می‌دهد جذابیت نفت خام این کشور را در مقایسه با سایر صادرکنندگان خاورمیانه‌ای افزایش دهد.

میزان واردات نفت چین از ایران در ژانویه نسبت به ژانویه سال گذشته ۸۵.۹ درصد رشد کرد و به ۷۴۸ هزار و ۷۱۵ بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از سپتامبر بود و پس از سه کاهش ماهانه متوالی روی داد. مجموع واردات نفت چین در ژانویه حدود یک پنجم رشد کرد.

طبق آمار منتشره، واردات نفت هند از ایران طی ماه میلادی گذشته ۱۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۴۹۵ هزار و ۲۰۰ بشکه در روز در ژانویه رسید. ایران در تلاش برای احیای بخشی از سهم بازار خود که به رقیبان بزرگی مانند عربستان سعودی و عراق واگذار کرده، به هند پیشنهاد کرده است تخفیف حمل محموله‌های نفتی به هند را در قبال موافقت دهلی نو با افزایش واردات از ایران افزایش دهد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ماه جاری اظهار کرد پالایشگاه‌های دولتی و خصوصی هند در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران خریداری خواهند کرد.

طبق آمار وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن، واردات نفت این کشور از ایران در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۹ درصد کاهش یافت و به ۲۰۳ هزار و ۲۵۹ بشکه در روز رسید.

میزان واردات نفت کره جنوبی از ایران در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۷.۳ درصد کاهش یافت و به ۲۵۲ هزار بشکه در روز رسید.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵