کد مطلب: 98648
 
روزهای تعیین‌کننده برای حضور توتال در پارس جنوبی
توتال به قرارداد امضاء شده با ایران متعهد می‌ماند؟
 
توتال فرانسه که بزرگ‌ترین قرارداد صنعت نفت را در دوره پسابرجام با شرکت ملی نفت ایران امضاء کرده است، به موعدی رسیده است که پیش از این اعلام کرده بود در مورد اجرایی کردن قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی تصمیم‌گیری می‌کند. مدیرعامل توتال به صراحت گفته بود که فعالیت توتال در میدان گازی پارس جنوبی پس از تصمیم دولت ترامپ در مورد تعلیق یا عدم تعلیق تحریم‌ها مشخص می‌شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۰۱
توتال فرانسه که بزرگ‌ترین قرارداد صنعت نفت را در دوره پسابرجام با شرکت ملی نفت ایران امضاء کرده است، به موعدی رسیده است که پیش از این اعلام کرده بود در مورد اجرایی کردن قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی تصمیم‌گیری می‌کند. مدیرعامل توتال به صراحت گفته بود که فعالیت توتال در میدان گازی پارس جنوبی پس از تصمیم دولت ترامپ در مورد تعلیق یا عدم تعلیق تحریم‌ها مشخص می‌شود.
به گزارش نکونیوز، پاتریک پویانه مدیرعامل توتال در آبان ماه سال جاری در مورد روند انجام قرارداد توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفته بود: ما روی پروژه کار می‌کنیم، مناقصه‌ها را برگزار کرده‌ایم و باید قراردادها را تا ژانویه ببندیم. من امیدوارم که تا آن موقع کنگره آمریکا، پاسخی برای [درخواست‌های] ترامپ [در مورد توافق هسته‌ای] داشته باشد و رئیس جمهور آمریکا نیز باید تا آن زمان گواهی [مربوط به تعلیق تحریم‌های هسته‌ای ایران] را تمدید کرده یا تمدید نکند.
ترامپ جمعه شب تعلیق تحریم‌ها را تمدید کرد اما در عین حال با صدور اولتیماتومی اعلام کرد که این آخرین بار است که به تعلیق تحریم‌ها ادامه می‌دهد. وی از کنگره آمریکا و «متحدان اروپایی» این کشور خواسته است که تا ۱۲۰ روز آینده، «نواقصی» که از نظر وی در توافق هسته‌ای وجود دارد را رفع کنند. ترامپ خواهان این است که برنامه موشکی ایران نیز در برجام گنجانده شود و محدودیت‌های برنامه‌غنی‌سازی ایران، همیشگی باشد و پس از طی یک دوره زمانی این محدودیت‌ها برداشته نشود. ایران صراحتاً با درخواست‌های ترامپ برای مذاکره مجدد مخالفت کرده است.
ترامپ گفته است که اگر در ۱۲۰ روز آینده به نتایج مورد نظر دست نیابد، تحریم‌های تعلیق شده ایران را باز می‌گرداند و آمریکا را از توافق هسته‌ای خارج می‌کند.
حال باید دید آیا توتال بالاخره در ماه جاری میلادی رسماً قرارداد فاز ۱۱ پارس جنوبی را با امضای قراردادهای مربوط به مناقصات آن، وارد فاز اجرایی می‌کند یا خیر. کشورهای اروپایی با ترامپ هم‌صدا نیستند و امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه رسماً از ترامپ خواسته است تا توافق هسته‌ای را تضعیف نکند.
بیژن زنگنه وزیر نفت دیروز در مورد قرارداد توتال گفت: قرارداد مشارکت توتال در توسعه این بخش از میدان گازی پارس جنوبی بدون هیچ تاخیر و وقفه‌ای در حال اجرا است و تمامی مناقصات آن به جز مناقصه حفاری برگزار شده است. وزیر نفت گفت: به جز یک پیمانکار مابقی پیمانکاران داخلی هستند و به زودی فعالیت‌هایشان به آن‌ها بلاغ می‌شود.
باید دید آیا طبق وعده پویانه، قرارداد مناقصه‌های برگزار شده توسط توتال انجام می‌شود یا این که توتال یک بار دیگر کار را تا ۱۲۰ روز آینده که ترامپ قرار است مجدداً تصمیم‌گیری کند، عقب می‌اندازد؟
پاتریک پویانه مدیرعامل توتال در آبان ماه در یک مصاحبه جنجالی با سی ان ان گفته بود: اگر توتال به «دلایل حقوقی» و به «تغییر رژیم تحریم‌های» ایران، نتواند قرارداد امضاء شده با ایران برای توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی را عملیاتی کند، در این پروژه «تجدیدنظر» خواهد کرد. وی گفته بود: اگر یک رژیم تحریمی در قبال ایران وجود داشته باشد، ما باید به دقت آن را در نظر بگیریم. ما در آمریکا کار می‌کنیم؛ دارایی‌هایی در آمریکا داریم و اخیراً صاحب دارایی‌های بیشتری نیز در آمریکا شده‌ایم.
توتال در ماه‌های گذشته حضور خود در صنعت نفت و گاز آمریکا را افزایش داد و در یک پروژه ال ان جی در ایالت لوئیزیای آمریکا، سرمایه‌گذاری کرده است.
پس از این اظهارات جنجالی، اکانت توئیتری شرکت توتال دست به کار شد و اعلام کرد که موضع توتال در قبال سرمایه‌گذاری در فاز ۱۱ پارس جنوبی تغییری نکرده است.
به هر حال در چند روز یا هفته آینده مشخص خواهد شد که آیا توتال به قرارداد امضا شده پایبند خواهد بود یا خیر؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵