کد مطلب: 99818
 
دور جدید مذاکره برای توسعه یک میدان گازی مشترک با عربستان
حضور مقامات هندی برای مذاکره در مورد توسعه میدان فرزاد ب در تهران
 
یک تیم از شرکت هندی او ان جی سی ویدش هفته جاری برای مذاکره در مورد توسعه میدان گازی فرزاد ب، هفته جاری در تهران حاضر خواهد شد. به نظر می‌رسد سفر تیم هندی یکی از نتایج دیدار حسن روحانی و بیژن زنگنه از هند باشد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۳۹
یک تیم از شرکت هندی او ان جی سی ویدش هفته جاری برای مذاکره در مورد توسعه میدان گازی فرزاد ب، هفته جاری در تهران حاضر خواهد شد. به نظر می‌رسد سفر تیم هندی یکی از نتایج دیدار حسن روحانی و بیژن زنگنه از هند باشد.

به گزارش نکونیوز، رسانه‌های هندی خبر داده‌اند که یک تیم از مسئولان شرکت او ان جی سی ویدش، این هفته در تهران حضور خواهد یافت تا در مورد توسعه بالادستی میدان گازی فرزاد ب با مقامات ایرانی دیدار کند.

پیشنهاد هندی‌ها این است که شرکت او ان جی سی ویدش تنها توسعه بالادستی میدان گازی فرزاد ب را انجام دهد و بازاریابی گاز تولیدشده از این میدان را به طور کامل به ایران واگذار کند.

یکی از مسئولان این شرکت به رسانه‌های هندی گفته است که برآورد اولیه آن‌ها این است که توسعه بالادستی میدان گازی فرزاد ب به ۶.۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد، اما میزان نهایی و قطعی این سرمایه‌گذاری تنها پس از مذاکره با مسئولان ایرانی مشخص خواهد شد. به گفته رسانه‌های هندی‌ها، پیشنهاد شرکت او ان جی سی ویدش این است که یک چاه توصیفی در میدان گازی فرزاد ب حفر کند و با ارزیابی عملکرد این چاه توصیفی، هزینه نهایی سرمایه‌گذاری را اعلام کند.

مقامات ایرانی می‌گویند که توسعه بالادستی میدان گازی فرزاد ب نباید به بیش از ۵.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز داشته باشد.

شرکت هندی او ان جی سی ویدش، سال گذشته اعلام کرده بود که بهترین پیشنهاد خود مبنی بر سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلاری در توسعه میدان گازی فرزاد ب و ایجاد زیرساخت های لازم جهت صادرات گاز این میدان را به تهران ارائه کرده، اما ایران به دلیل اختلاف نظر بر سر قیمت گذاری گاز، از اعطای امتیاز توسعه این میدان به شرکت هندی خودداری کرد.

رسانه‌های هندی در مورد موضع ایران در مذاکرات توسعه فرزاد ب گفته‌اند، ایران معتقد است که سرمایه گذاری بالادستی نباید بیشتر از ۵.۵ میلیارد دلار باشد و ایران می‌خواهد که هند کل گاز تولید شده از این میدان را با قیمتی معادل قیمت ال ان جی فروشی قطر به هند، خریداری نماید.

قطر بر اساس فرمول بازنگری شده ای که در دسامبر ۲۰۱۵ مورد توافق قرار گرفته، سالانه ۷.۵ میلیون تن ال ان جی به قیمت ۷ دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی بی تی یو، به شرکت پترونت ال ان جی هند می فروشد. این در حالی است که هندی ها به دنبال خرید گاز ایران به قیمت ۲.۳ دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی بی تی یو هستند. به گفته منابع آگاه، شرکت هندی حاضر است در صورت افزایش قیمت های جهانی این رقم را تا ۴.۳ دلار افزایش دهد. در واقع هندی‌ها حاضرند یک سوم چیزی که برای گاز قطر می‌پردازند برای گاز ایران بپردازند.

پیشینه اختلافات ایران و هند بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب
در ماه فروردین سال‌جاری بود که وزارت نفت هند از پالایشگاه‌های این کشور خواست تا واردات نفت خود از ایران را ۲۰ درصد کاهش دهند. پیش از این که این دستور وزارت نفت هند، آتش اختلافات نفتی ایران و هند را شعله‌ور کند، کمتر کسی گمان می‌کرد که اصلاً ایران و هند در زمینه همکاری‌های اقتصادی با هم اختلافی داشته باشند. همگان انتظار داشتند که ایران و هند در دوره پس از لغو تحریم‌ها شرکای مطمئنی برای یکدیگر باشند و سطح روابط خود را به شدت گسترش دهند.

همه چیز از نزاع بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب شروع شد. این میدان در سال ۲۰۰۸ توسط یک شرکت هندی به نام «او ان جی سی ویدش» کشف شده بود و هندی‌ها از ایران می‌خواستند تا توسعه این میدان را به این شرکت هندی واگذار کند. آخرین پیشنهاد این شرکت هندی که آن‌ها آن را «بهترین پیشنهاد» نامیده‌اند، یک طرح توسعه ۱۱ میلیارد دلاری است. از این میان، شرکت هندی گفته است که ۵.۸ میلیارد دلار در توسعه میدان سرمایه‌گذاری خواهد کرد و ۵ میلیارد دلار دیگر نیز هزینه احداث واحد ال ان جی و تبدیل گاز تولیدی در میدان به ال ان جی، خواهد شد.

اما وزیر نفت ایران در واکنش به طرح توسعه هندی‌ها به صراحت گفت که طرح ارائه شده، هیچ عایدی مالی برای کشور ندارد و وزارت نفت تحت فشار، پروژه توسعه میدان مشترک گازی فرزاد ب را به هندی‌ها اعطا نخواهد کرد. فرزاد ب، یک میدان گازی مشترک با عربستان سعودی است.

هند در پاسخ به عدم پذیرش طرح توسعه شرکت او ان جی سی ویدش، راه فشار بر ایران را انتخاب کرد و واردات نفت از ایران را کاهش داد. ایران نیز در تلافی اقدام هندی‌ها، مهلت پرداخت پول نفت صادرشده به پالایشگاه‌های هندی را یک‌سوم کاهش داد و هزینه حمل و نقل نفت به این پالایشگاه‌ها را افزایش داد. ایران که پیش از این به پالایشگاه‌های هندی ۹۰ روز مهلت می‌داد تا پول نفت خام خریداری شده از شرکت ملی نفت ایران را پرداخت کنند، در ماه‌های گذشته دوره پرداخت پول نفت خریداری شده را به ۶۰ روز کاهش داد. ایران همچنین تخفیف داده شده به مشتریان هندی خود را بابت حمل نقل نفت از ۸۰ درصد به ۶۰ درصد کاهش داد.

با شرایطی که پیش آمده و با این پیشنهاد جدید هندی‌ها مشخص نیست که بن بست مذاکره بر سر توسعه میدان فرزاد ب، میدانی که ۱۰ سال پیش توسط هندی‌ها کشف شد، شکسته می‌شود یا خیر.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵