کد مطلب: 74158
 
زنگنه:اوپک تصمیمی استثنائی گرفت
 
وزرای نفت اوپک در نشست الجزیره سرانجام به این جمع‌بندی رسیدند که با احیای مکانیزم سهمیه بندی،تولید نفت را کاهش دهند؛ این تصمیم قیمت نفت را بالا برد و بازتاب وسیعی در رسانه های جهان داشت.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۱۲
وزرای نفت اوپک در نشست الجزیره سرانجام به این جمع‌بندی رسیدند که با احیای مکانیزم سهمیه بندی،تولید نفت را کاهش دهند؛ این تصمیم قیمت نفت را بالا برد و بازتاب وسیعی در رسانه های جهان داشت.
به گزارش خبرنگار مهر، خبرگزاری رویترز در گزارشی با عنوان «اولین توافق اوپک از سال ۲۰۰۸ برای کاهش تولید» نوشت که اعضای اوپک برای اولین بار از سال ۲۰۰۸ در زمینه کاهش تولید به توافق رسیدند.

رویترز به نقل از بیژن زنگنه وزیر نفت کشورمان نوشت: اوپک امروز یک تصمیم استثنایی گرفت و پس از دو و نیم سال برای مدیریت بازار به اجماع رسید.

وزرای نفت اوپک اعلام کردند که به توافق رسیده اند تا این سازمان تولید خود را تا محدوده ۳۲.۵ تا ۳۳ میلیون بشکه نفت در روز کاهش دهد. تولید فعلی اوپک حدود ۳۳.۲۴ میلیون بشکه در روز برآورد شده است. زنگنه گفت: ما تصمیم گرفتیم که میزان تولید نفت را حدود ۷۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهیم.

رویترز عنوان کرد : این اقدام موجب برقراری مجدد سقف تولید اوپک می شود که حدود یک سال پیش رها شده بود. با این وجود این موضوع که هر کدام از کشورهای عضو چه مقدار نفت تولید خواهند کرد، تصمیمی است که باید در نشست رسمی بعدی اوپک در ماه نوامبر اتخاذ شود. در نشست نوامبر، اوپک همچنین کشورهای غیرعضو اوپک مانند روسیه را هم به کاهش تولید دعوت خواهد کرد.

به گزارش رویترز، در پی تصمیم چهارشنبه شب وزرای نفت اوپک قیمت نفت حدود ۵ درصد افزایش یافت و هربشکه بالای ۴۸ دلار دادوستد شد. «فیل فلاین» تحلیلگر ارشد مسائل انرژی به رویترز گفت: این اولین تصمیم اوپک در مدت هشت سال گذشته است و این سازمان ثابت کرد که حتی در دوره تولیدات نفت از منابع ماسه ای (شیل) نیز دارای اهمیت است. وی افزود: این پایان 'جنگ تولید' است و اوپک مدعی پیروزی در این جنگ است.

مجمع بین‌المللی انرژی از ۲۶ تا ۲۸ سپتامبر در الجزیره در حال برگزاری است. نشست عادی ۱۷۱ اوپک به منظور بررسی تحولات بازار نفت روز ٣٠ نوامبر امسال (١٠ آذرماه) با حضور ١٤ عضو این سازمان در مقر اوپک در وین برگزار می شود.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵