کد مطلب: 72178
 
هزینه تولید نفت اوپکی‌ها و تبعات سقوط طلای سیاه
کدام اعضای اوپک، هزینه تولید نفت بالاتری دارند؟
 
برخی از کشورهای عضو اوپک، دور تازه‌ای از تلاش‌ها را برای تثبیت بازار نفت آغاز کرده‌اند. همه کشورهای عضو اوپک به یک میزان تحت تأثیر سقوط قیمت نفت قرار نگرفته‌اند؛ در کنار عوامل دیگر، یکی از دلایل این امر این بوده که هزینه تولید نفت در کشورهای عضو اوپک نیز با هم تفاوت بسیاری دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۲۳
برخی از کشورهای عضو اوپک، دور تازه‌ای از تلاش‌ها را برای تثبیت بازار نفت آغاز کرده‌اند. همه کشورهای عضو اوپک به یک میزان تحت تأثیر سقوط قیمت نفت قرار نگرفته‌اند؛ در کنار عوامل دیگر، یکی از دلایل این امر این بوده که هزینه تولید نفت در کشورهای عضو اوپک نیز با هم تفاوت بسیاری دارد.
به گزارش نکونیوز، کشورهای عضو اوپک تنها از حیث مواضع سیاسی و تقابل‌شان در مسائل ژئوپلیتیک با هم اختلاف ندارند. تفاوت هزینه‌های تولید نفت در این کشورها باعث می‌شود تا برخی از اعضای اوپک بیشتر تحت تأثیر سقوط قیمت نفت قرار بگیرند و حاشیه سود تولید نفت آن‌ها با کاهش قیمت نفت، کاهش بیشتری یابد.
بنا به بررسی‌های موسسه ریستاد انرژی، ایران و عربستان سعودی پایین‌ترین هزینه تولید نفت را در میان اعضای اوپک دارند. هزینه تولید نفت خام در عربستان و ایران به طور متوسط ۹ دلار به ازای هر بشکه است.
هزینه تولید نفت در عراق نیز تقریباً ۱۰ دلار به ازای هر بشکه است.
با این حال، هزینه تولید نفت در برخی از کشورهای عضو اوپک بسیار بالاست. هزینه تولید نفت در ونزوئلا ۲۷ دلار به ازای هر بشکه و در نیجریه ۲۹ دلار به ازای هر بشکه است.
این دو کشور، بیش از سایر اعضای اوپک به واسطه سقوط قیمت نفت، آسیب دیده‌اند. در ونزوئلا سقوط قیمت نفت منجر به این شد که حزب سوسیالیست حاکم، اکثریت را در پارلمان از دست دهد. ناآرامی‌ها و اعتراضات خیابانی نیز در ونزوئلا افزایش یافته و مردم این کشور با تورم سه رقمی دست و پنجه نرم می‌کنند.
نیجریه نیز که بالاترین هزینه تولید نفت در میان کشورهای عضو اوپک را دارد، به شدت از تحت تأثیرات سقوط قیمت نفت قرار گرفته است. شورشیان دلتای نیجر در یک سال گذشته حملات وسیعی را به تأسیسات نفتی شرکت‌های شل و شورون در نیجریه آغاز کرده‌اند و این امر باعث شده تا تولید نفت نیجریه به شدت کاهش یابد.
نیجریه پیش از این بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت در قاره آفریقا بوده و اکنون علاوه بر تبعات سقوط نفت، از حمله شورشیان به تأسیسات نفتی نیز رنج می‌برد.
ذخایر غنی نفت دلتای نیجر، ٩٥ درصد از درآمدهای صادراتی نیجریه را تامین می‌شود؛ با این حال، مردم این منطقه همچنان در فقری مفرط به سر می‌برند. شورشیان دلتای نیجر خواهان این هستند که شرکت‌های خارجی سهم بیشتری از سودهای نفت به مردم این کشور اختصاص دهند. سهم دولت نیجریه از نفت استخراجی توسط شرکت‌های خارجی ۱۳ درصد است و شورشیان خواهان این هستند که سهم نیجریه به ۵۰ درصد افزایش یابد.
کاهش قیمت نفت، و بالا بودن هزینه تولید در این دو کشور باعث شده تا توجه مخالفان به مسائل دیگری که عمدتاً سیاسی هستند نیز جلب شود. در واقع، سقوط قیمت نفت برای برخی از اعضای اوپک علاوه بر فشار اقتصادی، تبعات سیاسی نیز به همراه داشته است.
عراق که هزینه تولید نفت بالایی ندارد نیز در ماه‌های گذشته بارها شاهد اعتراضات مردمی (مخصوصاً اعتراضات طرفداران مقتدی صدر) بوده است. یکی از خواسته‌های این معترضان مقابله با فساد و اصلاح ساختارهای دولتی بوده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵