کد مطلب: 80188
 
صنعت نفت در هفته ای که گذشت
تفاهمنامه های نفتی، در انتظار تبدیل شدن به قرارداد
 
انعقاد تفاهمنامه های همکاری برای توسعه میادین نفت و گاز در هفته ای که گذشت، باز هم تداوم یافت تا شاید به انعقاد قرارداد نزدیکتر شویم.
تاریخ انتشار : جمعه ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۸:۴۰
انعقاد تفاهمنامه های همکاری برای توسعه میادین نفت و گاز در هفته ای که گذشت، باز هم تداوم یافت تا شاید به انعقاد قرارداد نزدیکتر شویم.
به گزارش نکونیوز، روز یکشنبه شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب بر اساس الگوی جدید قراردادهای نفتی و به منظور توسعه میادین رگ سفید، پارسی و شادگان، تفاهم‌نامه همکاری و قرارداد محرمانگی با شرکت‌ گسترش انرژی پاسارگاد منعقد کرد. این تفاهم‌نامه در راستای اجرای الگوی جدید قراردادهای نفتی در حوزه بالادستی صنعت نفت و با هدف توسعه میادین نفت و گاز، میان شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب و شرکت‌ گسترش انرژی پاسارگاد که یکی از شرکت‌های تایید صلاحیت شده وزارت نفت است، در اهواز امضا شد.
گزارش نکونیوز درباره امضای این قرارداد را در لینک ذیل بخوانید: 
امضای سومین تفاهم‌نامه در قالب قراردادی رقیب IPC

همان روز مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب از انجام مذاکره با شرکت BP جهت توسعه میادین نفتی مناطق نفت‌خیز جنوب، خبر داد و افزود: تاکنون جلسات و مذاکراتی با شرکت BP صورت گرفته است و براساس برنامه‌ریزی انجام شده به زودی جلسه‌ دیگری با هدف نهایی‌سازی مذاکرات برگزار خواهد شد. بیژن عالی پور در گفت و گو با ایسنا، با اعلام خبر فوق افزود: علاوه بر آن برنامه‌ریزی جهت امضای تفاهم‌نامه همکاری با چند شرکت اکتشاف و توسعه (E&P) ایرانی که به تایید شرکت ملی نفت ایران رسیده‌اند صورت گرفته است. از جمله این شرکت‌ها می‌توان به انرژی پاسارگاد، پرشیا، مپنا، غدیر، دانا انرژی و غیره اشاره کرد. همچنین کارگروه توسعه میادین مناطق نفت‌خیز جنوب در حال تایید متون قرارداد است.
روز سه شنبه هم مدیر عامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب با بیان این‌که تاکنون در چهارچوب قراردادهای مدل مناطق نفتخیز جنوب و به منظور توسعه میادین نفتی با حدود ۳۴ شرکت داخلی و خارجی مذاکره کرده‌ایم، گفت: خوشحال هستیم که بیشتر شرکت‌های داخلی در این زمینه حضور پیدا کنند و به عنوان شریک از توان شرکت‌های خارجی بهره بگیرند.
از سوی دیگر روز سه شنبه مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت با اشاره به راه‌اندازی فاز دوم تولید نفت‌خام از میدان آزادگان شمالی، گفت : از این پس قراردادهای توسعه میادین غرب کارون در قالب IPC به امضا می رسند که با برگزاری مناقصه در آینده ای نزدیک با همکاری IOC ها به توسعه این میدان خواهیم پرداخت.
گزارش نکونیوز دراین باره را در لینک ذیل بخوانید: 
چینی‌ها از آزادگان شمالی هم کنار گذاشته می‌شوند؟

پیشنهاد هندی‌ها برای فرزاد B قابل قبول نبود
وزیر نفت روز دوشنبه با اشاره به پیشنهاد هندی‌ها مبنی بر توسعه میدان فرزاد B، اظهار کرد: پیشنهاد هندی‌ها قابل قبول نبود و نامه‌ای نوشته شده که آنها باید بیایند و آن را تصحیح کنند. در موازات این یک راه، راه دیگری را دنبال می‌کنیم که روش دیگری بوده و بعدا اعلام می‌شود اما هندی‌ها وقت زیادی ندارند. زنگنه در شرایطی این موضوع را مطرح کرد که در نیمه نخست سال جاری وعده داده بود تا پایان سپتامبر – اوایل مهر ماه – در صورت عدم ارائه پاسخ مناسب از سوی هندی ها، برای توسعه میدان فرزاد بی چاره دیگری اندیشیده می شود. 

آغاز مذاکرات رسمی پتروشیمی با توتال
مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی روز چهارشنبه از آغاز مذاکرات رسمی این شرکت با توتال خبر داد و گفت: در این مذاکرات مسائل فنی و اقتصادی بررسی و برآورد می‌شود. مرضیه شاهدایی در هفتمین جشنواره پژوهش و فناوری وزارت نفت با اشاره به مذاکره شرکت ملی صنایع پتروشیمی با شرکت توتال در روز گذشته گفت: ما قبلا تفاهم‌نامه‌ای با شرکت توتال در زمینه سرمایه‌گذاری در صنعت پتروشیمی امضا کرده‌ بودیم ولی بررسی و برآورد اقتصادی و فنی پروژه روز گذشته به صورت رسمی آغاز شد. وی افزود: روز سه شنبه تصمیم‌گیری‌ها به صورت کلی و در زمینه اینکه روند و مکانیزم کار به چه شکلی انجام شود، بود. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با تاکید بر اینکه این پروژه هنوز به طور کامل تعریف نشده است، افزود: اما مسئله‌ای که مطرح شده، اجرای یک واحد اولفین و واحدهای تولید اولفینی یا پلیمری در منطقه عسلویه و به صورت همکاری مشترک توتال در هلدینگ خلیج فارس است.
 
پالایشگاه کرمانشاه، نماد استکبارستیزی!
نماینده مردم کرمانشاه صبح دیروز (پنجشنبه) با بیان اینکه بازپس‌گیری پالایشگاه کرمانشاه به یک مطالبه عمومی مردمی بدل شده است، این پالایشگاه را نماد استکبار ستیزی توصیف کرد و گفت : جا دارد مهدی چمران رئیس عالی شورای استان ها از این جایگاه با مسئولین مکاتبه داشته باشد. عباس رحمتی که در در ابتدای جلسه سی و ششم اجلاس عمومی شورای عالی استان ها سخن می گفت با اشاره به بحث واگذاری پالایشگاه کرمانشاه به بخش خصوصی گفت: متاسفانه پالایشگاه کرمانشاه با قیمت ناچیز که حدود ۱۰ درصد و یا حتی کمتر از ارزش واقعی است به فروش رفته است. وی با بیان اینکه پالایشگاه کرمانشاه در زمینی به وسعت ۹۰ هکتار با تجهیزات و امکانات زیاد فعال است، گفت: در سال ۹۳ این پالایشگاه ۱۱۰۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شد اما حالا از طریق سازمان خصوصی‌سازی این پالایشگاه تنها ۲۸۰ میلیارد تومان قیمت گذاری شده و این در حالی است که خریدار ۱۰ درصد را به صورت نقد و مابقی را به صورت قسطی پرداخت می کنند. 

هشدار برای صرفه جویی در مصرف گاز
از دیروز (پنجشنبه) هوای اغلب نقاط کشور سردتر شده است. برودت هوا به موازات قطع گاز وارداتی از ترکمنستان و آسیب دیدن خط لوله دریایی انتقال گاز فاز ۱۹ پارس جنوبی به خشکی، موجب شد طی روزهای اخیر شاهد هشدارهای جدی در مورد صرفه جویی در مصرف گاز باشیم. این درحالیست که صادرات گاز ایران به ترکیه نیز طی روزهای اخیر کاهش یافته تا پاسخگوی نیاز داخل باشد. مازندران و گیلان فردا(شنبه) به منظور صرفه جویی در مصرف گاز در حالت نیمه تعطیل به سر خواهند برد و گاز اغلب نیروگاهها و صنایع و جایگاههای سی ان جی هم قطع شده است. در همین حال اعلام شده که مصرف گاز در بهمن امسال نسبت به بهمن سال‌گذشته ٧٠میلیون متر مکعب افزایش یافته است. شرکت ملی گاز بارها اعلام کرده اگر مشترکان در سراسر کشور، تنها دو درجه از حرارت محیط خود کم کنند، ۵۰ میلیون متر مکعب صرفه‌جویی در مصرف کل گاز کشور خواهد داشت که رقم قابل‌توجه و گره‌گشایی است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵