کد مطلب: 101889
 
زنگنه در گفتگوی ویژه خبری چه گفت؟
 
وزیر نفت مهمترین اقدامات و برنامه های صنعت نفت را یک روز پس از بیست و سومین نمایشگاه نفت تشریح کرد و گفت: تولید بنزین در وضع خوبی قرار دارد و بزودی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حضور رئیس جمهوری به صورت رسمی افتتاح می شود.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
وزیر نفت مهمترین اقدامات و برنامه های صنعت نفت را یک روز پس از بیست و سومین نمایشگاه نفت تشریح کرد و گفت: تولید بنزین در وضع خوبی قرار دارد و بزودی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس با حضور رئیس جمهوری به صورت رسمی افتتاح می شود.

به گزارش خبرنگار شانا، بیژن زنگنه، شب (پنج شنبه، ۲۰ اردیبهشت ماه) در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه خبری شبکه دوم سیما به برگزاری بیست و سومین نمایشگاه بین المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اشاره کرد و درباره تفاوت امروز صنعت نفت با ۲۰ سال گذشته اظهار کرد: در زنجیره احداث تاسیسات شامل شرکت‌های اکتشاف و تولید، پیمانکاران عمومی، شرکت‌های ساخت و نصب، سازندگان سیستم‌ها و بسته‌های مورد نیاز و سازندگان تجهیزات تحول بزرگی رخ داده است.

وی با یادآوری این که در ۲۰ سال گذشته نمی توانستیم یک متر لوله گذاری دریایی انجام دهیم اما هم اکنون به راحتی تاسیسات و تجهیزاتی داریم که لوله گذاری دریایی انجام می دهند، یادآور شد: در سال ۷۶ قادر نبودیم پایه‌های سکو به ارتفاع ۹۰ تا ۱۰۰ متر را در داخل کشور بسازیم و در مالزی، سنگاپور و امارات ساخته می شد اما هم اکنون حداقل سه شرکت بزرگ در این زمینه فعالیت می کنند. همچنین ساخت سکو که مانند مینی پالایشگاه دارای سیستم پیچیده ای است به راحتی در ایران ساخته می شود.

وزیر نفت، ساخت توربین، کمپرسور و تجهیزات سنگین از سوی سازندگان داخلی را دیگر تحول در زمینه تجهیزات صنعت نفت نام برد که توانایی آن در سال ۷۶ وجود نداشت و افزود: زنجیره‌ای از فعالیت پیش رواست که باید به هم پیوند دهیم تا صاحب تکنولوژی بهتری شویم.

وی با بیان این که شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی نخستین حلقه از این زنجیره هستند که تاکنون ۱۷ شرکت در این زمینه تایید صلاحیت شدند،‌ تصریح کرد: شرکت‌های خارجی برای گرفتن پروژه در ایران موظفند با یک شرکت اکتشاف و تولید ایرانی شریک شوند و قرار داد توانمندسازی بین آن‌ها وجود داشته باشد تا انتقال تکنولوژی نرم افزاری از جمله تکنولوژی مدیریت پروژه، نحوه تامین منابع بانکی و یا بهره برداری و نیروی انسانی در چهار – پنج سال منتقل شود.

زنگنه به شرکت‌های جی سی (پیمانکاران عمومی) هم اشاره کرد و با یادآوری این که شرکت مپنا، فرآب در زمان مدیریتش در وزارت نیرو شکل گرفته است،‌ افزود: شرکت پتروپارس نخستین شرکت جی سی در نفت بود و پس از آن اویک و شرکت‌های بخش خصوصی و غیر دولتی در این زمینه فعال شده که شرکت‌های خوبی هستند و امید بیشتری به آنها دارم.

۶۵درصد تجهیزات یک پالایشگاه ایرانی است

وزیر نفت در ادامه به اقدام وزارت نفت برای تامین و خرید ۱۰ گروه کالایی مورد نیاز صنعت نفت، اشاره کرد و به عنوان نمونه گفت: قرارداد ۵۵۶ میلیون یوروی ساخت لوله CRA پارسال میان یک شرکت ایرانی و اسپانیایی امضاء شده است. تکنولوژی ساخت این لوله که برای انتقال گاز ترش از دریا به خشکی مورد استفاده قرار می گیرد به مرور به شرکت ایرانی منتقل می شود. در پایان این قرارداد، ایران جزو ۴ یا ۵ کشور جهان و تنها کشور منطقه است که لوله‌های مقاوم در مقابل خوردگی را تولید می کند که ارزش افزوده و ایجاد اشتغال را به همراه دارد.

وی از ساخت تجهیزات سرچاهی، رشته‌های درون چاهی، مته های حفاری بعنوان دیگر کالاهای پرکاربرد صنعت نفت که در این گروه کالایی قرار دارند، نام برد و افزود: ساخت این کالا هم اکنون در داخل کشور انجام می شود و چند شرکت در زمینه تجهیزات سرچاهی در حال فعالیت هستند و دیگر نیازی به خرید خارجی نداریم. این جریان در مجموع پیشرفت خوبی داشته و در واقع مرحله پایانی آن زنجیره است.

زنگنه، قیمت، کیفیت و زمان را سه عنصر اصلی مدیریت پروژه عنوان کرد و با تاکید بر این که شرکت‌های ایرانی پس از برنده شدن در یک مناقصه از کالاهای ایرانی استفاده کنند تا زنجیره ارزش افزوده تکمیل شود، افزود: رقابت عنصر مهمی برای گرفتن یک پروژه است و حضور شرکت‌های خارجی می تواند در این زمینه کمک کند.

وزیر نفت با تاکید بر این که شرکت‌های خارجیاگر می خواهند در ایران موفق باشند باید شریک ایرانی داشته باشند، اظهار کرد: ما به شرکت‌های ایرانی و خارجی نمی گوییم با کدام شرکت شریک شوند بلکه آنها خودشان یکدیگر را پیدا می کنند تا برای ساخت کالا برای ایران و منطقه مذاکره کنند. من خیلی به این روند امیدوار هستم.

به گفته وی، هم اکنون به معنای واقعی تا بالای ۶۵ درصد از تجهیزات یک پالایشگاه داخلی است و هر چه این عدد بیشتر شود اشتغال و توان بیشتری ایجاد می شود.

افزایش تولید نفت پس از ایجاد اشتغال و امید

وزیر نفت به طرح ۶ میلیارد نگهداشت و افزایش تولید در مناطق نفت‌خیز اشاره و با بیان این که مجوز این طرح بزودی از شورای اقتصاد دریافت می شود، تصریح کرد: در این طرح ایجاد اشتغال و امید پیش از افزایش تولید نفت برایم مهم است. همسو با این موضوع، لیستی از شرکت‌ها و کالاهای ایرانی برای تامین برندگان مناقصه این طرح‌ها تهیه شده تا کالا را از آنها تامین کنند.

وی در توضیح مرحله دیگر زنجیره تولید، گفت: مرحل مهم دیگر توسعه تکنولوژی از طریق دانشگاه‌هاست و ما ۲ کار بزرگ با دانشگاه شروع کردیم که یکی از آنها افزایش بازیافت از میدان‌های نفتی بود. در این قرارداد با تمام دانشگاه‌هایی که بخش بالادستی نفت داشتند قرارداد بستیم و بیش از یک میدان به آنها سپرده شد تا برای افزایش بازیافت روی آن‌ها مطالعه کنند. در این قراردادها هم توصیه کردیم شریک خارجی داشته باشند و ما پول آن را هم می دهیم.

زنگنه با ابراز رضایت از روند اجرایی این کار، گفت: در اقدام دیگر به دانشگاه‌هایی که در زمینه تهیه و تولید لیسانس و فرایند تولید وارد شده اند همکاری و کمک زیادی می کنیم. یک سری لیسانس یا فرآیندهای تولید وجود دارد که فعلا نداریم و از خارج خریداری می کنیم؛ ما به دانشگاه‌هایی که در این زمینه وارد شدند هم همکاری کردیم تا تولید داشته باشند.

وی ادامه داد: مسئله مهم این است که از این به بعد برای دانشگاه‌هایی که این قراردادها با آنها امضا شده است، تمام دانشجویان کارشناسی ارشد و دکتری روی پروژه هایی کار می کنند که جواب سوالات پروژه های ما را می دهد

وزیر نفت در پاسخ به این سوال که وزارت نفت به نوعی نقش تصدی گری را کنار گذاشته است، گفت: نقش ما نقش وزارتی و ملی برای توسعه تکنولوژی است. ما فراتر از نفت، توسعه ملی و تنیدگی نفت با اقتصاد ملی را دیده ایم. اعتقاد من این است که نفت می تواند در این حوزه‌ها و نه فقط تزریق پول به بودجه و یا تراز بازرگانی خارجی، پیشران اقتصاد و موتور محرک اقتصاد کشور باشد اگر به آن کمک شود.

اتفاق قابل ذکری با خروج آمریکا برای صادرات نفتمان نمی افتد

زنگنه در پاسخ به سوالی درباره تاثیر خروج آمریکا از برجام و این‌که چقدر روی صنعت نفت، درآمد و صادرات ما اثر می گذارد، گفت: معتقدم با خروج آمریکا از برجام اتفاق قابل ذکری برای صادرات نفت و میعانات گازی ما رخ نخواهد داد و درآمدهای ارزی کشور طبق آنچه در بودجه است، تامین خواهد شد.

وی افزود: قدیمها خیلی برای ما شاخ و شانه می کشیدند که جلوی واردات بنزین را می گیریم و ایران را فلج می کنیم این حرفها به تاریخ پیوسته است و وضعمان در تولید بنزین با وجود رشد مصرف سالانه ۸ الی۹ درصدی خیلی خوب است و از این طریق نمی توانند ما را تحت فشار قرار دهند.

زنگنه در همین زمینه به آخرین وضع پالایشگاه ستاره خلیج فارس هم اشاره کرد و گفت: فاز نخست این طرح پارسال و در همین ایام با حضور رئیس جمهوری افتتاح و فاز دوم هم برای تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۵ منتظر برنامه رئیس جمهوری برای افتتاح رسمی است.

وی با بیان این که تولید بنزین کشور در یکسال گذشته حدود ۲۵ میلیون لیتر اضافه و از حدود ۶۲ میلیون لیتر به حدود ۸۷ میلیون لیتر رسیده است، افزود: این تولید تحول بزرگی است که در ستاره خلیج فارس و پالایشگاه بندر عباس رخ داده و همزمان کیفیت بنزین را هم ارتقاء داده ایم.

وزیر نفت در توضیح طرح‌های آماده افتتاح در سال جاری، علاوه بر برنامه افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس، یادآور شد: سال گذشته ۶ فاز پارس جنوبی به بهره برداری رسید و حدود ۱۵۰ میلیون متر مکعب گاز شیرین وارد شبکه شد.

وی با بیان این که چهار پالایشگاه پارس جنوبی با تولید ۱۰۰ میلیون مترمکعب در روز امسال به بهره برداری می رسد و تکمیل پالایشگاه فاز ۱۴ که به اندازه ۲ فاز متعارف پارس جنوبی است به سال آینده موکول می شود، تصریح کرد: میزان گاز ترشی که امسال برای شیرین سازی به تاسیسات پالایشگاهی پارس جنوبی انتقال داده می شود ۱۵۰ میلیون مترمکعب خواهد بود.

زنگنه به طرح‌های پتروشیمی نیز اشاره کرد و با بیان این که تولید پتروشیمی پردیس از چند ماه پیش آغاز شده است، افزود: پتروشیمی متانول کاوه با هفت هزار تن بعنوان بزرگترین متانول دنیا، پتروشیمی الفین بوشهر، پتروشیمی مرجان و ایلام امسال به بهره برداری می رسند.

وزیر نفت به افزایش تولید نفت از میدان‌های غرب کارون نیز اشاره کرد و افزود: تولید فعلی از میدان‌های غرب کارون که هم اکنون بیش از ۳۰۰ هزار بشکه است، در مجموعه امسال افزایش می یابند.

وی با یادآوری این که سال گذشته برای نخستین بار تولید نفت از میدان مشترک آذر در خشکی و لایه نفتی پارس جنوبی در دریا صورت گرفت، گفت: هیچ نگرانی از این طرح‌ها ندارم که بتوانند با شیطنت مشکلی برای ما به وجود بیاورند.

برای ساخت پالایشگاه مجوز دادیم، اجرا نمی کنند

وزیر نفت این سوال که چرا به جای صادرات نفت خام، تعداد پالایشگاه‌ها که سود خوبی هم دارند را زیاد نمی کنیم و یا در پتروشیمی محصولات با کیفیت‌تر تولید و صادر نمی کنیم، پاسخ داد: پالایشگاه آنقدرها هم که می گویند، جذاب نیست. ضمن این‌که طبق سیاست‌های اصل ۴۴ ما (وزارت نفت) نمی توانیم پالایشگاه بسازیم و بخش خصوصی هم اگر خیلی سودمند بود باید استقبال می کرد.

وی ادامه داد: در عین حال ما به هر کسی که برای ساخت پالایشگاه مجوز خواسته، دادیم اما اجرا نمی کنند. معلوم است که کار در جایی اشکال دارد و به نظر ما یکی از این موانع فاینانس است.

زنگنه به برنامه ساخت پالایشگاه ۴۸۰ هزار بشکه ای سیراف که شامل هشت پالایشگاه ۶۰ هزار بشکه ای می شود، اشاره کرد و افزود: امید زیادی دارم که در این مورد موفق باشیم چون قیمت پایینی دارد. هم اکنون ال سی یکی از این پالایشگاه‌ها باز شده و در تلاشیم اعتبار آن را در هفته‌های آتی از صندوق توسعه ملی تامین کنیم.

وی با تاکید بر این که استقبال برای سرمایه گذاری در پتروشیمی‌ها و پتروپالایش‌ها به دلایل اقتصادی و مجوز و ضمانت خوراک از سوی وزارت نفت بیشتر است، افزود: هم اکنون به دلیل تولید بالای اتان و ال پی جی مشکلی برای تامین خوراک پتروشیمی وجود ندارد.

وزیر نفت ادامه داد: البته برای ایجاد پتروشیمی هم درصدی خودشان باید پول داشته باشند و نمی شود بگویند دولت باید تامین کند و یا فاینانس شود. البته عده‌ای تلاش برای ایجاد اختلال دارند و به نظر من آمریکایی‌ها بیشتر می خواهند فضای کسب و کار را مختل کنند تا آثار فیزیکی ایجاد شود.

وی با بیان این‌که ظرفیت نصب شده خوبی در بخش پایین دستی پتروشیمی داریم که از این توان استفاده نمی شود، افزود: یکی از دلایل آن توان صادرات و بازار برای مصرف داخلی است. با این وجود سال گذشته نزدیک به ۸۰۰ هزار تن (۱۳درصد) رشد خرید مواد پتروشیمی در پایین دستی داشتیم که خبر خوبی است.

زنگنه با بیان این که بسیاری از صنایع پایین دستی، کوچک و به قولی زیرپله ای هستند و نمی توانند در بورس وارد شوند و باید برای نیازهای این بخش راه دیگری پیدا کنیم، افزود: در عین حال پتروشیمی‌ها وقتی صادرات دارند معافیت مالیاتی دارند ولی برای داخل از آنها مالیات می گیرند. پیشنهاد ما این بود که داخل و خارج را برای این گروه یکسان تلقی کنند. این محدودیت‌ها به خصوص در بخش نخست، وجود دارد و عده ای دربورس خریداری می کنند و بعد با قیمت بیشتر می فروشند.

وی با بیان این‌که تاکنون به عنوان وزارت نفت برای آنهایی که حرف ما را گوش می دهند اقداماتی انجام داده ایم، گفت: البته اجزایی هستند که با بازار بازی می کنند و قیمت‌ها را بی جهت بالا می برند
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵