داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 73492
 
دغدغه ی بزرگ اتحادیه اروپا
 
سران ۲۷ کشور اروپایی که روز جمعه در اسلواکی دورهم جمع شدند، در مورد بحران‌های اقتصادی، بیکاری و مهاجران به بحث و تبادل‌نظر نشستند و توافق کردند راهی برای حل مشکلات این اتحادیه بیابند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ شهريور ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۲۹
سران ۲۷ کشور اروپایی که روز جمعه در اسلواکی دورهم جمع شدند، در مورد بحران‌های اقتصادی، بیکاری و مهاجران به بحث و تبادل‌نظر نشستند و توافق کردند راهی برای حل مشکلات این اتحادیه بیابند.
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از نیویورک‌تایمز، با انشعابات سیاسی رخ‌داده در میان کشورهای اروپایی که وجود اتحادیه اروپایی را زیر سؤال برده است، رهبران این کشورها روز جمعه جدول زمانی ۶ ماهه‌ای را تدوین کردند که بر اساس آن به راه‌حل‌هایی برای بحران‌های متعددی که این اتحادیه را محاصره کرده است، دست پیدا کنند.

درحالی‌که در دستور کار این جلسه قرار نداشت اما تصمیم انگلستان برای خروج از اتحادیه اروپایی(برگزیت) تأثیرات خود را با حضور نداشتن ترزا می نخست‌وزیر انگلستان در این نشست، بر اجلاس براتیسلاوا گذاشت. بااین‌حال ۲۷ رهبر این کشورهای اروپایی موضوعات مهم دیگری برای بحث و تبادل‌نظر داشتند؛ بحران مهاجران، سیاست دفاعی مشترک اتحادیه اروپا، نگرانی در مورد نرخ بیکاری و وضعیت ضعیف اقتصادی اتحادیه ازجمله مواردی بود که در این نشست موردبررسی قرار گرفت.

در پایان این نشست، رهبران کشورهای اروپایی متعهد به ایجاد یک نقشه راه دقیق و روشن و گرفتن نتیجه از بحث‌های خود در دیدار بعدی‌شان شدند؛ اجلاس بعدی قرار است اواخر ماه مارس سال ۲۰۱۷ میلادی به مناسبت شصتمین سالگرد معاهده تأسیس اتحادیه اروپا در رم پایتخت ایتالیا برگزار شود.

فرانسوا اولاند رییس‌جمهور فرانسه در کنفرانس مشترک مطبوعاتی خود با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان تأکید کرد: «اروپا ازآنجاکه اولویت‌های روشنی دارد، می‌تواند و باید به سمت جلو حرکت کند؛ این اولویت‌ها عبارتند از حفاظت، امنیت، رفاه و آینده جوانان.» مرکل نیز وضعیت کنونی اتحادیه اروپایی را بحرانی توصیف کرد اما نه به خاطر بیرون رفتن انگلیس به‌عنوان اولین عضو این اتحادیه از این تشکل اروپایی. وی بیان کرد که بحران مهاجرت و مشکلات اقتصادی که باعث سرخوردگی در حال رشد در بین اعضای این اتحادیه شده مهم‌ترین مشکلات موجود در این زمینه هستند.

بااین‌حال نظرات ارائه‌شده توسط تعدادی از سران اروپایی، زمانی که این جلسه را ترک می‌کردند، نشان می‌دهد که کار بسیار سختی برای اتحادیه اروپا در پیش است.

ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان، از مخالفان سرسخت سیاست‌های مهاجرتی اتحادیه اروپا برای بار دیگر آلمان را به دلیل امتناع از تنظیم محدودیت در ورود مهاجران، سرزنش کرد. وی گفت که سیل مهاجران با این وضعیت ادامه خواهد داشت.

اوربان خاطرنشان کرد که مجارستان به دلیل اینکه موردانتقاد قرار می‌گیرد، باید به دلیل احداث سد باسیم‌های خاردار در مرزهای جنوبی این کشور موردستایش قرار گیرد. وی گفت: «کار ما این است که مهاجران را در مرز مجارستان متوقف کنیم تا اثرات منفی سیاست داخلی آلمان برای جذب مهاجران به اروپا کمتر شود. ضرورت پذیرش پناه‌جویان به مسئله‌ای برای تفرقه در میان کشورهای اروپایی تبدیل‌شده است و اوربان به صدای مخالفان این سیاست‌ها از میان کشورهای اروپای شرقی – اسلواکی، جمهوری چک و لهستان – تبدیل‌شده است که باسیاست‌ها و راه‌حل‌های دیگر کشورهای اروپایی در بروکسل مخالفت می‌کنند.

در پایان «روز سخت» مشورت و رایزنی‌ها، اوربان بیان کرد که خبر خوب این است که ۲۷ کشور اروپایی بیان کرده‌اند که در اتحادیه اروپا باقی می‌مانند و قرار است با یکدیگر همکاری داشته باشند تا شرایط را برای اعضای این اتحادیه بهبود ببخشند. اما این انتقاد و شکایت نیز همچنان وجود دارد که سیاست‌های مهاجرتی فعلی همچنان «باعث شکست شده و ساده‌لوحانه به نظر می‌رسد.»

دیگر سران کشورهای اروپایی نیز خاطرنشان کردند که پیشرفت‌هایی درباره چگونگی افزایش امنیت و مشارکت‌های دفاعی، امن ساختن مرزهای خارجی و به کار گرفتن جوانان بیکار در اتحادیه اروپا شکل‌گرفته است.

ژان کلود یونکر، رییس شورای اتحادیه اروپا گفت که تصمیم گرفته‌شده است که جایزه‌ای ۱۰۸ میلیون یورویی – معادل ۱۲۱ میلیون دلار – به‌عنوان بودجه اضطراری به دلیل مدیریت مرزی خود در مرزهایش با ترکیه، به بلغارستان تعلق گیرد. دیگر کشورهای اروپایی نیز متعهد به ارائه تجهیزات و کارکنان اضافی در این خصوص شدند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵