کد مطلب: 92572
 
آخرین تحولات بازار نفت
قیمت نفت در اوج پنج‌ماهه
 
بازار نفت در هفته گذشته بهترین عملکرد را در ۷ هفته گذشته ثبت کرد و قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در ۵ ماه گذشته رسید. اوپک و آژانس بین المللی انرژی هر دو چشم انداز مثبت از بازار نفت ارائه داده اند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۴۴
بازار نفت در هفته گذشته بهترین عملکرد را در ۷ هفته گذشته ثبت کرد و قیمت نفت برنت به بالاترین میزان در ۵ ماه گذشته رسید. اوپک و آژانس بین المللی انرژی هر دو چشم انداز مثبت از بازار نفت ارائه داده اند.
به گزارش نکونیوز، قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت ۵.۱ درصد و قیمت نفت خام برنت ۳.۴ درصد در هفته گذشته افزایش یافت. این بیشترین افزایش هفتگی قیمت نفت در ۷ هفته گذشته بود.
آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرد که تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۶، ۱.۶ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد. این بدان معناست که تقاضا برای نفت بسیار قدرتمند خواهد بود و این امر باعث خواهد شد تا مازاد عرضه موجود در بازار نفت، رفته رفته کاهش یابد.
افزایش قیمت نفت به دلیل رونق گرفتن فعالیت‌های پالایشی در آمریکا نیز صورت گرفت. طوفان سهمگین هاروی باعث شده بود تا حدود یک‌پنجم ظرفیت پالایش نفت خام آمریکا از مدار خارج شود. اما هم‌اکنون اکثر پالایشگاه‌های تعطیل شده در آمریکا فعالیت خود را از سر گرفته‌اند و تنها ۳ پالایشگاه هنوز تعطیل است. افزایش فعالیت پالایشی در آمریکا تقاضا برای نفت خام را افزایش می‌دهد.
آخرین گزارش ماهیانه اوپک که در هفته گذشته منتشر شد نشان می‌دهد که تولید نفت ۱۴ کشور عضو این سازمان، در ماه اوت ۷۹ هزار بشکه در روز کاهش یافته و به ۳۲.۷۶ میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید نفت ایران در ماه اوت تغییر چندانی نداشته اما قیمت نفت خام ایران حدود ۶ درصد افزایش یافته است. تولید نفت خام ایران نیز در ماه اوت ۳ میلیون و ۸۲۸ هزار بشکه در روز بوده است.
افزایش تولید نفت لیبی که یکی از نگرانی‌های عمده اوپکی‌ها بود متوقف شده و تولید نفت این کشور در ماه اوت ۱۱۲ هزار بشکه در روز نسبت به ماه ژوئیه کاهش یافته است. با این حال، دیگر عضو معاف از توافق نفتی، یعنی نیجریه، تولید نفت خود را در ماه اوت نسبت به ماه ژوئیه ۱۳۸ هزار بشکه در روز کاهش داده است.
خوش‌بینی اوپک نسبت به چشم‌انداز بازار نفت کمتر از آژانس بین‌المللی انرژی بوده و پیش‌بینی کرده است که تقاضا برای نفت در سال ۲۰۱۷، ۱.۴۲ میلیون بشکه در روز رشد داشته باشد. اوپک میزان رشد تقاضا برای سال ۲۰۱۸ را نیز ۱.۳۵ میلیون بشکه در روز پیش‌بینی کرده است. اوپک همچنین پیش‌بینی کرده است که عرضه نفت خام توسط کشورهای غیرعضو اوپک در سال ۲۰۱۷، ۷۸۰ هزار بشکه در روز رشد داشته باشد.
اوپک گزارش داده که موجودی انبارهای تجاری نفت در کشورهای صنعتی عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه در ماه ژوئیه ۱۸.۷ میلیون بشکه کاهش یافته ولی با این حال هنوز بیش از ۳ میلیارد بشکه است. در واقع، موجودی انبارهای تجاری نفت ۱۹۵ میلیون بشکه بالاتر از میانگین پنج‌ساله است. یکی از اهداف توافق نفتی اوپک و غیراوپک این بود که کاری کنند که با کاهش تولید نفت، موجودی انبارهای نفت خام به زیر میانگین پنج ساله سقوط کند.
در هفته گذشته تعداد دکل‌های فعال حفاری نفتی در آمریکا ۷ عدد کاهش یافت و به ۷۴۹ عدد رسید. این چهارمین هفته در پنج هفته متوالی است که تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا کاهش می‌یابد.
یکی از مهم‌ترین تحولات نفتی در هفته گذشته این بود که ونزوئلا در پاسخ به تحریم‌های آمریکا، نفت خود را به یوان چین، قیمت‌گذاری کرد. نفت در دنیا به دلار ارزش‌گذاری می‌شود و ونزوئلا با این اقدام سعی دارد رفته رفته مبادلات نفتی خود را به واحدهای پولی غیر از دلار انجام دهد تا وابستگی به سیستم مالی ایالات متحده آمریکا نداشته باشد.
قیمت نفت خام برنت در پایان هفته گذشته به ۵۵ دلار و ۶۲ سنت به ازای هر بشکه رسید. نفت خام وست تگزاس اینترمدییت نیز کار خود را با قیمت ۴۹ دلار و ۸۹ سنت به ازای هر بشکه به پایان برد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵