کد مطلب: 83572
 
مرد اول انرژی اتحادیه اروپا در راه ایران
 
رئیس کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا، هفته آینده برای دومین بار در دو سال گذشته به ایران سفر می‌کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۷
رئیس کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا، هفته آینده برای دومین بار در دو سال گذشته به ایران سفر می‌کند.

به گزارش ایسنا، میگوئل آریاس کانته که در فروردین ماه سال گذشته همراه با شش کمیسیونر اروپایی دیگر اتحادیه اروپا به سرپرستی فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به تهران سفر کرده بود، اواسط هفته آینده بار دیگر در ادامه رایزنی‌های خود با مقامات ایران به تهران سفر می‌کند.

کانته را در جریان این سفر هیاتی بلندپایه همراهی می‌کند و طبق برنامه‌ریزی انجام شده، او با برخی مقامات ایران از جمله حمید چیت‌چیان وزیر نیرو، بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و دیگر مقامات کشورمان دیدار و گفت‌وگو می‌کند.

کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا در سفر قبلی خود به تهران با تعدادی از مقامات کشورمان از جمله علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و مسئولان صنعت نفت ایران از جمله بیژن زنگنه دیدار و رایزنی کرد.

سال گذشته کانته پس از دیدار با مسئولان ایرانی اعلام کرد: اکنون باور دارد که در سه یا چهار سال آینده، حجمی قابل توجهی از گاز ایران می‌تواند به اروپا فرستاده شود، زیرا مسئولان ایرانی برای تکمیل عملیات ساخت سه مجموعه تاسیسات ال ان جی تلاش می‌کنند.

وی گفته بود: توسعه تاسیسات گاز، به زمان چندانی نیاز ندارد؛ بی‌گمان این اتفاق فردا محقق نمی‌شود، اما در میان مدت روشن است که ال ان جی یکی از گزینه‌هاست و این مسئله با راهبرد امنیت عرضه اتحادیه اروپا همخوانی دارد.

به گفته کانته، مسئولان ایرانی به روشنی اعلام کردند که در کوتاه مدت، علاقه‌ای به ایجاد خط لوله صادرات گاز به اروپا ندارند، زیرا چنین پروژه‌ای به زمان زیاد و رایزنی‌های پیچیده سیاسی نیازمند است.

شهریورماه سال گذشته نیز علی‌اکبر صالحی در جریان سفر به بروکسل با کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا دیدار و مذاکره کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵