کد مطلب: 86902
 
آمریکا عامل کاهش قیمت نفت
 
منابع مطلع در سازمان کشورهای صادر کننده نفت 'اوپک ' ضمن تاکید بر اجرای توافق وین سیاست های نفتی ایالات متحده آمریکا را عامل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی دانستند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۰۲:۰۸
منابع مطلع در سازمان کشورهای صادر کننده نفت 'اوپک ' ضمن تاکید بر اجرای توافق وین سیاست های نفتی ایالات متحده آمریکا را عامل کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی دانستند.
به گزارش روز دوشنبه ایرنا ، این منابع امروز در گفت و گو با خبرگزاری رسمی کویت تصریح کردند : کاهش قیمت نفت در بازارهای جهانی در حالی رخ داده است که توافق وین از سوی صادر کنندگان عضو و غیر عضو اوپک در حال اجرا شدن است اما به دلیل ذخایر انباشته شده نفت در کشورهای مختلف قیمت همچنان پایین است .
این منابع همچنین با اشاره به سیاست های نامناسب نفتی آمریکا افزودند : تصمیم آمریکا برای افزایش تولید نفت خود نیز تاثیراتی را بر بازارهای جهانی نفت گذاشته است و موجب افزایش انباشت ذخایر شده است.
کویت در حال حاضر ریاست کمیته نظارت بر اجرای توافق وین را بر عهده دارد و با برگزاری جلسات کارشناسی به عضویت روسیه ، ونزوئلا و عمان گزارش های دوره ای را در زمینه پایبندی صادر کنندگان نفت به توافق وین ارائه می کند.
وزارت نفت کویت همچنین تاکید کرده است که بسته شدن پالایشگاه الشعیبه هیچ گونه تغییری در سطح نفت تولیدی این کشور ایجاد نکرده است و کویت به تعهدات خود برای اجرای توافق وین پایبند می باشد.
سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در نشست رسمی سی ام نوامبر 2016 (دهم آذرماه) در وین برای نخستین بار از سال 2008 میلادی با کاهش تولید موافقت کرد تا با کم کردن از مازاد عرضه نفت در بازارها به بالا رفتن سطح قیمت ها کمک کند.
جمهوری اسلامی ایران تا رسیدن سطح تولید به میزان پیش از تحریم، از اجرای این توافق مستثنی شد. براساس این توافق اوپک یک میلیون و200 هزار بشکه در روز از سطح تولید خود می کاهد.
اوپک همچنین موفق شد در دهم دسامبر(بیستم آذر)، تولید کنندگان نفت غیر اوپک شامل روسیه، قزاقستان، گینه، جمهوری آذربایجان، سودان، مالزی، عمان، سودان، بولیوی، مکزیک، بحرین و برونئی را با خود همراه سازد.
این تولیدکنندگان نیز درمجموع با کاهش 600 هزار بشکه در روز از تولید نفت خود موافقت کردند. این نخستین توافق کشورهای عضو اوپک و غیر اوپک از سال 2001 میلادی تاکنون به شمار می رود.
این توافق تا ماه مارس سال 2018 تمدید شده است .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵