۳
 
کد مطلب: 37942
 
دو حادثه با 4 کشته در 20 روز
مسئول حوادث منجر به مرگ در صنعت نفت کیست؟
 
دومین حادثه در منجر به فوت در صنعت نفت ظرف مدت ۲۰ روز، آش را آنقدر شور کرده که خبرگزاری رسمی وزارت نفت هم بر خلاف عادت مالوف، مجبور شد آن را انعکاس دهد؛ اما معلوم نیست مسئولان مربوطه چه پاسخی در مورد این حوادث دارند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۴۵
دومین حادثه در منجر به فوت در صنعت نفت ظرف مدت ۲۰ روز، آش را آنقدر شور کرده که خبرگزاری رسمی وزارت نفت هم بر خلاف عادت مالوف، مجبور شد آن را انعکاس دهد؛ اما معلوم نیست مسئولان مربوطه چه پاسخی در مورد این حوادث دارند.
به گزارش نکونیوز، نخستین حادثه در پالایشگاه گاز فجر جم و دومین حادثه در پتروشیمی جم رخ داد. روز شنبه ۲۶ مهرماه، انتشار گاز فشرده شده در لوله‌های پالایشگاه گازی فجر جم باعث حادثه دیدن سه کارگر این مجمتع صنعتی شد؛ بطوریکه آقایان «عبداللـه ستاری، حاتم زرافشان و سعادتی» هنگامی که در ارتفاع، مشغول تعمیر نشتی یکی از لوله‌های تاسیسات گازی این پالایشگاه بودند بر اثر خروج گاز متراکم داخل لوله به پایین سقوط کردند که دو نفر از آنها جان باختند. همان زمان پایگاه خبری نکونیوز در دو گزارش و یادداشت جداگانه به این موضوع پرداخت و خواستار پاسخگویی مسئولان مربوطه در مورد این موضوع و بررسی چگونگی هزینه کرد بودجه های مربوط به بهداشت، ایمنی و محیط زیست موسوم به HSE در مجموعه نفت شد. هنوز بیست روز از این ماجرا سپری نشده بود که بعد از ظهرروز سه شنبه (۱۳ آبان) دوکارگر واحد تعمیرات پتروشیمی جم حین شستشوی یکی از مخازن گاز دچار گاز گرفتگی شده و جان خود را از دست دادند. بر اساس این گزارش، در ابتدا یکی از کارگران به نام «حسین حیدری» مشغول شستشوی یکی از مخازن با گاز نیتروژن بود که به علت ازدحام گاز نیتروژن دچار گاز گرفتگی شده و بیهوش می‌شود. کارگر دیگری به نام «محمود جعفری» که در پایین مخزن متوجه وقوع حادثه می‌شود به قصد کمک همکارش وارد مخزن می‌شود که وی نیز دچار گاز گرفتگی می‌شود. این دومین حادثه ظرف مدت زمان بیست روز و کشته شدن چهار کارگر در دو مجتمع نزدیک به هم است. جالب اینجاست که خبرگزاری رسمی وزارت نفت – شانا – که در قبال حادثه قبلی فجر جم سکوت کرده بود، در قبال این حادثه سکوت خود را شکست و خبر آن را در سه سطر انعکاس داد؛ هرچند که به طور زودهنگام دست به قضاوت زد و بر اساس گزارش روابط عمومی شرکت پتروشیمی جم، دلیل این حادثه را بی احتیاطی اعلام کرد.
آنچه در مورد این دو حادثه قابل ذکر به نظر می رسد دلیل عدم رعایت مسایل ایمنی در مجموعه های تحت امر وزارت نفت است که طی ماههای گذشته تعداد این حوادث را افزایش داده است. هرچند بودجه مشخصی برای رعایت مسایل ایمنی در نظر گرفته می شود اما کمتر شاهد ارائه گزارش شفافی در مورد میزان بودجه HSE در نفت و چگونگی هزینه کرد آن بوده ایم. از سوی دیگر گاه شاهد هستیم که گاه مسئولیت عدم رعایت مسایل ایمنی به پیمانکاران مرتبط دانسته می شود در حالیکه پیمانکاران صنعت نفت نیز ملزم به اجرای کامل اصول HSE هستند و کارفرما لازم است نظارت کافی روی این موضوع داشته باشد.
تکرار حوادث در صنعت نفت طی هفته های اخیر هشداردهنده به نظر می رسد. ای کاش مسئولان، اندکی بیشتر برای جان کارکنان خود ارزش قایل باشند و لحظه ای خود را به جای خانواده افرادی قرار دهند که جان خود را در این حوادث از دست داده اند و مصیبتهای وارده به آنها را دریابند.
Share/Save/Bookmark


صدراله البرزی
United States
۱۳۹۳-۰۸-۱۴ ۲۲:۱۱:۵۷
به نام خدا
با سلام و درود
احتراما،از خبر مربوط به حوادث در صنعت نفت طی هفته های اخیر که موجب شد افرادی جان خود را از دست بدهند و موجب مصیبت و غم برای بازماندگان انها شده است خیلی ناراحت شدم و به بازماندگان عرض تسلیت دارم.امیدوارم مقامات ذیربط موضوعات و مسایل ایمنی را در واحدهای عملیاتی مثل مجتمع های پتروشیمی و پالایشگاه های نفت و گاز قوی تر ببینند و عمل نمایند.سیستم های نظارتی یاید تقویت شود و به روز شوند. کنترل باید در سه مرحله انجام شود:
-کنترل قبل از عمل
-کنترل در حین عمل
-و کنترل بعد از عمل
این فرمول کلی کنترل است.
وظیفه جدی کارفرما این است که بر کار پیمانکاران دقیقا نظارت نمایند.زیرا یکی از اصول مدیریتی سپردن کار توسط کارفرما به پیمانکار مفهومش این نیست که کارفرما از حوادثی که پیش می اید در حین کار مبری باشد و مسوولیت نداشته باشد.
پیشنهاد می کنم سیستم های نظارتی در صنایع پتروشیمی، نفت و گاز مورد بررسی،ارزیابی و بهبود قرار گیرند و با سیستم های ایمنی روز دنیا تقویت شوند.البته نقش اموزش و پرورش نیروی انسانی جهت کاهش مسایل ایمنی نیز مهم هست.زیرا معتقدم نیروی انسانی بهترین سرمایه صنایع پتروشیمی، نفت و گاز (همچنین سایر دستگاهها) هستند. سرکشی نزدیک و مرتب مدیران ارشد شرکت های پتروشیمی،نفت و گاز بر حوزه ها و واحدهای عملیاتی توصیه دیگری هست که دارم.
با ارزوی توفیق روز افزون
صدراله البرزی
مدرس،مشاور،پژوهشگر و نویسنده.
فارغ التحصیل از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی و دانشگاه واشینگتن امریکا
 
حميد آكو
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۸-۱۶ ۱۱:۳۴:۳۱
صحت گزارش حادثه فوق را تاييد ميكنم و براي اين دو عزيز رحمت الهي را طلب مينمايم

روحشان شاد
 
سلام
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۸-۲۷ ۰۷:۴۶:۲۲

مهندس رضا صالح زاده نیز به همین شکل جان خود را از دست دادند
از مسئولین وزارت نفت میخواهیم خودشان را جای خانواده این عزیزان قراردهند
وبعد نسبت به تعیین غرامت اقدام نمایند.
کافی است در یک لحظه تصورکنند که عزیزشان را باکلی امید بزرگ کرده اند و بعد از آنکه خود سرمایه آینده برای جامعه اش شده است در چند ثانیه از دست بدهند ببیند چه آه جگرسوزی از نهاد آنها برمی خیزد.
به فکر هم وطنان خود باشیم که این گونه در دیار غربت برای کسب روزی حلال رفته اند واین گونه بی گناه جان می دهند.
به فکر فرزندانشان باشیم که هنوز چشم انتظار پدرشان هستند که از خانه برگردند
به فکر همسرانشان باشیم که می بایست بچه های خود را بدون پدر ببینند وبسوزند وبسازند.
مسئولین محترم کشوری ببینید چه اتفاق های ناگواری در محیط های کاری رخ می دهد که این محیط ها به عنوان منابع بزرگ اقتصادی وخودکفایی کشورند.
آیا این حق مردم ماست که بعد از تحصیل و کسب تجربه اینگونه مفت و ارزان از دست بروند؟
چه کسی راضی است ؟؟؟
چه جوابی برای خانواده ها وبازماندگان آنها داریم ؟
تاسف دردی را دوا نمی کند ؟!!!!
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵