۲
 
کد مطلب: 32622
 
وقتی تحصیلکرده رشته پتروشیمی،تولید بنزین پتروشیمی را متوقف می کند
آیا همسر معصومه ابتکار، در واردات بنزین نقش دارد؟
 
وقتی معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست، مخالفت خود را با تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی اعلام کرد، شاید تصور نمی کرد همسرش را به دست داشتن در واردات بنزین متهم کنند
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۰۸
وقتی معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست، مخالفت خود را با تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی اعلام کرد، شاید تصور نمی کرد همسرش را به دست داشتن در واردات بنزین متهم کنند؛ اما این موضوع هم موجب عقب نشینی ابتکار نشد تا با دستور وزیر نفت، تولید بنزین در پتروشیمی ها متوقف شود. به گزارش نکونیوز، معصومه ابتکار که در زمان دولت قبل در شورای شهر تهران عضو بود، بارها نسبت به موضوع آلودگی هوای تهران ناشی از بنزین تولیدی پتروشیمی ها هشدار داده بود اما همسویی سازمان حفاظت محیط زیست با دولت وقت اجازه نداد تا خواسته او به نتیجه ای برسد. با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و انتخاب مجدد ابتکار به عنوان رییس سازمان حفاظت محیط زیست، سازمانی که پیش از این او هشت سال دیگر هم ریاست آن را در دوره سید محمد خاتمی بر عهده داشت، فرصتی به او داد تا درخواست رسمی توقف تولید بنزین در پتروشیمی ها را که به زعم او عامل اصلی افزایش آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ در سالهای گذشته بود مطرح کند. بر اساس بررسی های کارشناسان، وجود بنزن و آروماتیک و گوگرد بیش از حد مجاد در سوخت تولیدی در پتروشیمی ها عامل اصلی آلودگی هوای تهران و شهرهای بزرگ بود که سرانجام با دستور بیژن زنگنه برای از سر گرفتن واردات بنزین و توقف تولید بنزین در پتروشیمی ها، این مشکل حل شد. اما ناگهان، برخی مخالفان ابتکار، دلیل درخواست او برای توقف تولید بنزین را دست داشتن همسرش در واردات بنزین اعلام کردند. معصومه ابتکار نخستین بانوی جهان و جزو معدود شخصیت‌های جهانی است که موفق به دریافت جایزه معنوی یک عمر دستاورد به دلیل "تعهد و احساس مسئولیت در قبال حفظ کره زمین"از سوی بنیاد جهانی انرژی شده است و تلاشهای وی و پدرش، تقی ابتکار، دومین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران پس از انقلاب اسلامی برای حفظ محیط زیست بر کسی پوشیده نیست. جالب اینجاست که ابتکار، در دانشگاه پلی تکنیک تهران در رشته پتروشیمی تحصیل می کرد و با پتروشیمی هم غریبه نیست؛ هرچند که بعدها تغییر رشته داد و به دانشگاه شهید بهشتی رفت. اما آیا همسر ابتکار در واردات بنزین به کشور دست دارد؟ پاسخ به این پرسش ساده نیست اما وقتی مدرکی برای تایید این ادعا وجود ندارد و با عنایت به اینکه اصل بر برائت است، نمی توان فردی را متهم کرد. برخی سایتها برای تایید ادعای خود به تاسیس شرکتی توسط همسر ابتکار با حضور معصومه ابتکار در سال 1369 با نام شرکت تبت اشاره کرده اند که البته این شرکت در آن زمان به واردات چوب می پرداخت که ارتباطی با حوزه نفت ندارد؛ ضمن اینکه واردات بنزین اصولا متفاوت با واردات سایر اقلام است و نمی توان به راحتی اقدام به واردات بنزین کرد. همسر ابتکار، مهندس سید محمد هاشمی، از دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک و جزو 9 نفر اولی بود که از برنامه تسخیر سفارت آمریکا در سال 58 باخبر شد؛ همان ماجرایی که معصومه ابتکار هم در آن با نام خواهر مری یا مریم شناخته شد و بعدها این دو با هم ازدواج کردند. عضویت همسر ابتکار در حزب مشارکت، به او چهره ای سیاسی هم بخشیده که این هم می تواند دلیلی برای انتقاد به او باشد. در مجموع دلیلی برای تایید دست داشتن هاشمی در واردات بنزین یا از آن سو، سیاسی بودن یا سیاسی نبودن طرح این اتهامات علیه او وجود ندارد. اما به نظر می رسد مهمتر از این موضوع، بهبود نسبی وضعیت هوای شهرهای بزرگ و وضع تنفسی ساکنان این شهرهاست که به مدد توقف تولید بنزین در مجتمع های پتروشیمی با درخواست معصومه ابتکار و دستور بیژن زنگنه امکانپذیر شده است.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۳-۰۴-۳۱ ۰۰:۲۸:۱۹
من کاری به این حرفها که کی به کی وصله و کی از کی گریزونه ندارم . ولی مدتیه که وقتی میرم بنزین میزنم بوی بد قبلی رو نمیده .
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۴-۳۱ ۱۵:۵۶:۴۶
به هر حال دست داشت يا نداشت؟
 
نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵