کد مطلب: 89882
 
گرمای هوا، مصرف بی‌رویه انرژی و مدل رشد اقتصادی
بحرانی که با چراغ خاموش نزدیک می‌شود
 
تولید ناخالص داخلی در ایران در دهه‌های گذشته به ضرب افزایش هرچه بیشتر شدت انرژی، افزایش یافته است و صنایع، انرژی بسیار ارزان را بی‌محابا مصرف کرده‌اند. تولیدات بسیاری از این صنایع تنها به این دلیل در بازارهای جهانی مشتری داشته است که قیمت ارزان انرژی در ایران، برای آن‌ها یک مزیت رقابتی ایجاد کرده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۴
این روزها در حال سپری کردن گرم‌ترین روزهای سال هستیم و افزایش شدید مصرف برق باعث شده تا نیروگاه‌های کشور در حالت آماده‌باش قرار داشته باشند. نیروگاه‌ها با حداکثر توان کار می‌کنند و انتظار می‌رود که این هفته نیز مصرف برق از ۵۴ هزار مگاوات فراتر رود که به گفته مسئولان وزارت نیرو، این مسئله شبکه برق را تهدید کرده و آن را در شرایط مخاطره‌آمیز قرار می‌دهد.
به گزارش نکونیوز، در اوج گرمای تابستان بحران‌هایی که ممکن است که کشور را تهدید کند، خود را به صورت عیان‌تر نشان می‌دهند. این مسئله هم در مورد بحران آب و هم در مورد بحران شدت مصرف انرژی صادق است. آثاری از این بحران‌ها که در تابستان شاهد آن‌ها هستیم، به ما می‌گوید که اگر فکری عاجل نشود و تمهیدات لازم درنظر گرفته نشود، در آینده وضعیت به مراتب وخیم‌تر خواهد بود.
گرمای هوا باعث شده تا این روزها فشار بسیار زیادی به شبکه برق وارد شود. اما مسئله اصلی در این روزها نه گرمای هوا، بلکه مصرف بسیار زیاد انرژی در ایران است.
شدت انرژی، شاخصی است که کل مصرف انرژی یک کشور را نسبت به تولید ناخالص داخلی آن نشان می‌دهد. در واقع این شاخص به ما می‌گوید که برای هر یک دلار تولید ناخالص داخلی چقدر انرژی مصرف شده است. شدت انرژی در ایران نه تنها از اقتصادهای پیشرفته بلکه از کشورهایی همسایه ما نظیر ترکیه و عربستان سعودی نیز بالاتر است.
مسئله تنها این نیست که در خانوارهای ایرانی، الگوی صحیح مصرف حکم‌فرما نیست و خانواده‌های ایرانی در مجموع با سبک زندگی خود، میزان زیادی از انرژی را مصرف می‌کنند، یا به بیان دقیق‌تر هدر می‌دهند، بلکه در عین حال مسئله این است که ما ایرانی‌ها برای تولید هر چیزی، میزان بسیار زیادی انرژی مصرف می‌کنیم.
تولید ناخالص داخلی در ایران در دهه‌های گذشته به ضرب افزایش هرچه بیشتر شدت انرژی، افزایش یافته است و صنایع، انرژی بسیار ارزان را بی‌محابا مصرف کرده‌اند. تولیدات بسیاری از این صنایع تنها به این دلیل در بازارهای جهانی مشتری داشته است که قیمت ارزان انرژی در ایران، برای آن‌ها یک مزیت رقابتی ایجاد کرده است.
رشد اقتصادی با افزایش بی‌محابای مصرف انرژی رقم خورده است و حالا مصرف بالای انرژی در ایران خود به یک مسئله بزرگ تبدیل شده که اگر فکری به حالش نشود، به یک بحران تبدیل خواهد شد.
این مدل از رشد اقتصادی نمی‌تواند دوام‌دار باشد و باید فکری به حال مصرف بی‌رویه انرژی در اقتصاد ایران شود.
در برنامه‌های اجرا شده نظیر قانون هدفمندسازی‌ یارانه‌ها نیز موارد مهمی چون بهینه‌سازی مصرف انرژی فراموش شده است. طبق قانون هدفمندسازی یارانه‌‌ها ۳۰ درصد خالص وجوه حاصل از اجراي اين قانون طبق ماده ۸ قانون، می‌بایست بطور كامل براي موارد بهينه‌سازي انرژي، ارتقا فناوري و گسترش و بهبود حمل و نقل عمومي، اختصاص يابد که این امر به هیچ وجه عملی نشد.
از سوی دیگر تورم‌هایی که در سال ۹۰ تا ۹۲ به وجود آمد، باعث شد تا افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي ديگر يك عامل بازدارنده از مصرف بي رويه نباشد، بلكه بدليل پايين آمدن قيمت نسبي انرژي در مقايسه با ساير هزينه‌هاي سبد خانوار (بدليل نقدينگي و تورم بالا و افزايش نرخ تسيعر ارز) تاثير خود را تا حدود زيادي از دست داد.
در کل باید گفت برای حل مشکل مصرف بی‌رویه انرژی در اقتصاد ایران نیاز اقدامات وسیع در هر سه حوزه فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی هستیم.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵