کد مطلب: 32352
 
عضو هیات علمی موسسه مطالعات بین المللی انرژی مطرح كرد :
بهره گیری از فرصت حضور شرکت های چند ملیتی
 
حضور کشورهایی نظیر چین در پروژه های نفتی و تاخیر در اجرای برنامه ها سبب شد که وزارت نفت بازنگری جدی روی پیمانکاران خود داشته باشد. این تاخیرها خسارات اقتصادی زیادی به ایران در میادین مشترک وارد می کند.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۰۳

حضور کشورهایی نظیر چین در پروژه های نفتی و تاخیر در اجرای برنامه ها سبب شد که وزارت نفت بازنگری جدی روی پیمانکاران خود داشته باشد. این تاخیرها خسارات اقتصادی زیادی به ایران در میادین مشترک وارد می کند. بدون شك در صورت اتمام موفقيت آميز مذاکرات ايران با ۱+۵ شركت هاي معتبر بين المللي بار دیگر وارد صنعت نفت و گاز كشورمان خواهند شد. اما در اين بين سئوالي مطرح است که آیا فقط تعداد محدودي از كشور ها صاحب تکنولوژی برتر در بخش نفت و گاز هستند؟ "نکونیوز" در گفت و گو با دکتر سید فرهنگ فصیحی عضو هیات علمی موسسه مطالعات بین المللی انرژی این موضوع را بررسی کرده است:
در حوزه نفت و گاز کدام کشورها تکنولوژی های پیشرفته ای دارند؟ آیا کشورهای آسیایی در این قسمت حرفی برای گفتن دارند؟
در فضای تکنولوژی نمی توان به راحتی نظر داد. با توجه به اینکه در حوزه نفت و گاز نیازها مشترک است، کشورها نیز در دهه های اخیر شرکت هایی به منظور همکاری های تکنولوژیکی مشترک، تشکیل داده اند. زیرا هرچه در صنایع نفت و گاز از تکنولوژی های پیشرفته استفاده کنیم، منافع صاحبان این تکنولوژی ها نیز افزایش می یابد. بنابراین ماهیت شرکت های تامین کننده تکنولوژی های نفتی به سمت چند ملیتی شدن پیش رفته است. یکی از راهبردهای خوبی که کشورها در آینده دنبال می کنند ورود این شرکت های تحقیقاتی چند ملیتی به صنعت نفت و گاز است. ما نیز می توانیم ازاین فرصت استفاده کرده و با استفاده از این شرکت ها، امکان اعمال تحریم علیه ایران را کاهش دهیم. اما شاید بتوان گفت در شرایط کنونی بهترین تکنولوژی ها مربوط به کشور آمریکا و کشورهای اروپایی باشد.
آیا ایران جزء کشورهای تامین کننده تکنولوژی در صنعت نفت قرار دارد؟ یا در آینده ای نه چندان دور می تواند با شرکت های چند ملیتی وارد فعالیت شود؟
در حال حاضر اگرچه در خیلی از زمینه ها توانمندی های تکنولوژیکی خوبی ایجاد شده، اما ایران به رغم داشتن منابع نفت و گاز، جزء کشورهای تامین کننده تکنولوژی در این بخش نیست. به خصوص در حوزه های بالادستی صنعت نفت مثل اکتشاف میادین، به شرکت های خارجی وابسته هستیم اما در چند سال اخیر اقداماتی برای کاهش وابستگی انجام شده است.
اقدامات انجام شده برای کاهش وابستگی تکنولوژیکی کدام است؟
در حال حاضر مدیریت تحقیق و توسعه در وزارت نفت شکل گرفته است. در معاونت علمی و فن آوری ریاست جمهوری حمایت های خوبی از شرکت های دانش بنیان این صنعت شد. در نقشه جامع علمی کشور که در سال ۹۰ ابلاغ شده بود نیز فن آوری های نفت و گاز جزء هشت اولویت اول کشور شمرده شده است. اما ورود به تکنولوژی حوزه های بالادست در صنعت نفت و گاز اقدامی زمان بر بوده و سرعت ورود به این عرصه، همچون سایر تکنولوژی ها نیست. با اقداماتی که در سال های اخیر انجام شده، ایران در آینده نزدیک به جمع تامین کنندگان تکنولوژی صنعت نفت و گاز اضافه می شود.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵