داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 103427
 
شفاف ترین شرکت های بورسی
 
اداره نظارت بر ناشران بورسی در گزارشی شفاف ترین شرکت های بورسی را معرفی کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۲
اداره نظارت بر ناشران بورسی در گزارشی شفاف ترین شرکت های بورسی را معرفی کرد.
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اداره نظارت بر ناشران بورسی سازمان بورس و اوراق بهادار، رتبه بندی شرکت های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران را بر اساس امتیاز کسب شده از نظر کیفیت افشا و اطلاع رسانی مناسب برای دوره 12ماهه منتهی به 30اسفند ماه 96به همراه امتیاز مقایسه ای دوره 12ماهه منتهی به پایان آذرماه 96منتشر کرد.

بر این اساس شرکت ارتباطات سیار ایران با کسب 99.90امتیاز در صدر ایستاده است و پتروشیمی مبین با کسب امتیاز 99.5در رتبه دوم ، مخابرات ایران، داروسازی زهراوی، صنعتی بوتان و شیشه همدان با 98امتیاز در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

همچنین داروسازی امین، شیمی دارو داروپخش، کاشی پارس، لابراتورهای سینادارو، گلتاش، کارخانجات داروپخش و صنایع کاشی و سرامیک سینا با کسب بیش از 97امتیاز در رتبه های هفتم تا دوازدهم از لحاظ کیفیت اطلاع رسانی قرار گرفتند.

این در حالی است که انتهای این جدول به بانک پارسیان تعلق دارد که با رتبه 303به عنوان آخرین شرکت در این فهرست ثبت شده است. بانک پارسیان با کسب امتیاز یک ضعیف ترین شرکت بورسی از لحاظ کیفیت افشا و اطلاع رسانی است.

بانک پاسارگاد با امتیاز 6، بانک تجارت با امتیاز 10، پارس الکتریک با امتیاز 14، پست بانک ایران با امتیاز 18، کارخانجات کاشی و سرامیک حافظ با رتبه 19رتبه های دوم تا ششم را از لحاظ ضعیف ترین شرکت های بورسی در کیفیت افشا و اطلاع رسانی کسب کردند.

همچنین بخش بندی شرکت ها نشان می دهد که به طور جداگانه در بازار اول مخابرات ایران با امتیاز 98.5رتبه اول و بانک پارسیان با امتیاز یک رتبه آخر را از نظر اطلاع رسانی به خود اختصاص داده اند.

در بازار دوم هم شرکت ارتباطات سیار با امتیاز 99.9عنوان شفاف ترین شرکت و در مقابل پارس الکتریک با رتبه 14ضعیف ترین شرکت از لحاظ اطلاع رسانی در این بازار انتخاب شدند.

رتبه بندی شرکت های هلدیگ نیز نشان می دهد که سرمایه گذاری البرز با کسب 93امتیاز شفاف ترین شرکت در میان 31هلدینگ بورسی و سرمایه گذاری صنایع پتروشیمی با امتیاز 30ضعیف ترین شرکت در میان این گروه است.

این گزارش می افزاید: در رتبه بندی شرکت های سرمایه گذاری از میان 14شرکت این گروه، سرمایه گذاری بوعلی با رتبه 100شفاف ترین و سرمایه گذاری صنعت بیمه با 95امتیاز ضعیف ترین شناخته شدند.

شایان ذکر است اطلاع‌رسانی ناشران براساس وضعیت اطلاع‌رسانی آن‌ها از نظر قابلیت اتکا و به‌موقع بودن ارسال اطلاعات محاسبه شده‌ است.

همچنین معیار به‌موقع بودن بر اساس زمان ارسال اطلاعات توسط شرکت (پیش‌بینی‌های درآمد هر سهم، صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای حسابرسی‌نشده، صورت وضعیت پرتفوی، اظهارنظرهای حسابرس نسبت به پیش بینی درآمد هر سهم اولیه و شش‌ماهه و صورت‌های مالی میان‌دوره‌ای شش ماهه، صورت‌های مالی حسابرسی‌نشده و شده پایان دوره مالی و برنامه ‌زمانبندی پرداخت سود سهامداران) در مقاطع تعیین‌شده در دستورالعمل اجرایی افشای اطلاعات شرکتهای ثبت شده نزد سازمان و با لحاظ کردن میزان تاخیر در ارسال اطلاعات، مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

میزان نوسانات و تغییرات در پیش‌بینی‌های ارسالی و همچنین تفاوت‌های میان مبالغ پیش‌بینی شده و عملکرد واقعی حسابرسی شده معیار قابلیت اتکا در این محاسبات است.

خاطرنشان می شود، از آن‌جا که شرکت‌های سرمایه‌گذاری، ملزم به ارائه پیش‌بینی درآمد هر سهم نبوده اند، امتیاز مربوط به این شرکت‌ها به طور جداگانه مورد محاسبه قرار گرفته و اطلاعات مقایسه‌ای مربوط به این شرکت‌ها تنها نسبت به سایر شرکت‌های سرمایه‌گذاری‌ ارائه شده ‌است.

همچنین با توجه به لازم الاجرا شدن دستورالعمل جدید اجرایی افشای اطلاعات شرکتهای ثبت شده نزد سازمان از تاریخ نهم دی ماه سال 96، مبنای محاسبه امتیاز به‌موقع بودن از آن تاریخ مطابق با دستورالعمل جدید تغییر یافته است. اما با توجه به لزوم افشای فوری تغییرات با اهمیت در پیش بینی درآمد هر سهم که پیش از تاریخ فوق منتشر شده، امتیاز قابلیت اتکا همچنان بر اساس رویه سابق محاسبه شده است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵