کد مطلب: 92013
 
قطر در خرید شاخه نفتی مرسک توسط توتال نقش داشته است؟
تمام ابهامات توسعه لایه نفتی پارس جنوبی
 
خرید مرسک اویل توسط توتال ابهامات زیادی در سرنوشت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی ایجاد کرده است. مرسک و توتال در قطر رقیب هم بودند و به صورت غیرقابل پیش‌بینی ابتدا مرسک از قطر خارج شد و سپس در معامله‌ای غافل‌گیرانه توسط توتال خریداری شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۲۹
خرید شاخه نفتی شرکت دانمارکی مرسک، مرسک اویل، توسط توتال فرانسه، وضعیت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را پیچیده کرده است. حرف‌های جدید بیژن زنگنه وزیر نفت نشان می‌دهد که ایران حساب ویژه‌ای روی مرسک باز کرده بود و توسعه لایه نفتی پارس جنوبی توسط توتال با هاله‌ای از ابهام روبرو است.
به گزارش نکونیوز، مقامات شرکت ملی نفت پیش از واگذاری بازوی نفت و گاز شرکت مرسک به توتال از پیشنهاد فنی این شرکت دانمارکی ابراز رضایت کرده بودند و حتی غلامرضا منوچهری، معاون مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت، با اشاره به مطالعات صورت گرفته توسط مرسک گفته بود تولید نفت از لایه نفتی پارس جنوبی می‌تواند به ۱۲۰ تا ۱۴۰ هزار بشکه در روز برسد.
تولید نفت ایران از لایه نفتی پارس جنوبی در حال حاضر در حدود ۲۵ هزار بشکه در روز است.
وزیر نفت در مورد شرایط جدید ایجاد شده پس از خرید مرسک اویل توسط توتال گفته است: مذاکرات [برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی] ادامه دارد، اما خرید سهام بخش نفتی شرکت دانمارکی مرسک از سوی توتال فرانسه تا حدی ما را نگران کرده است. زیرا در این شرایط این شرکت فرانسوی مجری طرح (اپراتور) سمت قطری لایه نفتی پارس جنوبی هم خواهد بود و این موضوع نگران کننده است.
وضعیت آن‌چنان پیچیده شده که در حالی که پیش از این مذاکرات شرکت ملی نفت با مرسک به خوبی پیشرفت کرده بود، نام‌های دیگری برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی مطرح شده است. وزیر نفت در این‌باره گفته است: ما گفته‌ایم از تعدادی شرکت‌ها مانند شرکت دولتی نفت برزیل (پتروبراس)، انی ایتالیا، شرکت انگلیسی - هلندی شل و پتروناس مالزی برای مذاکره در باره توسعه لایه نفتی پارس جنوبی دعوت کنند، با این حال می‌توان گفت مرسک در این زمینه تجربه خوبی داشت. ما ظرف سه تا چهار ماه آینده، با شرکت‌های نفتی مذاکرات فشرده بازرگانی خواهیم داشت.
شرکت نفتی توتال، واحد نفتی شرکت ای پی مولر-مرسک (AP Moller-Maersk) را در اواخر مرداد ماه در معامله‌ای به ارزش ۷.۴۵ میلیارد دلار خرید.
مرسک اویل از سال ۱۹۹۲ تا همین چند ماه گذشته، توسعه بخش قطری لایه نفتی پارس جنوبی را برعهده داشت که در سال ۲۰۱۷، توسعه این میدان به توتال واگذار شد و این شرکت فرانسوی تا ۲۵ سال آینده، مسئولیت تولید نفت از این میدان را بر عهده خواهد داشت.
واحد نفتی مرسک برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی نیز ابراز علاقه‌مندی کرده بود و مذاکرات جدی بین این شرکت و شرکت نفت ایران انجام شده بود. مرسک حتی طرح توسعه لایه نفتی پارس جنوبی را ارئه داده بود و طرح این شرکت در شورای عالی مخازن بررسی شده بود. مرسک که در مناقصه‌ای غیرقابل پیش‌بینی، نتیجه را به توتال باخته بود و از بخش قطری لایه نفتی پارس جنوبی خارج شده بود، انگیزه زیادی برای حضور در بخش ایرانی این لایه نفتی داشت و علاوه بر این، لایه نفتی را نیز به خوبی می‌شناخت.
مذاکرات با مرسک تا آن‌جا پیش رفته بود که حتی غلامرضا منوچهری در اوایل مرداد ماه جزئیاتی از پیشنهاد مرسک را نیز برای توسعه لایه نفتی در اختیار رسانه‌ها قرار داده بود. منوچهری گفته بود: شرکت مرسک پیشنهاد داد که توسعه لایه نفتی پارس جنوبی در سه فاز صورت گیرد که یک فاز در واقع حفر چاه‌های تزریق آب و حفظ همین میزان تولید و رساندن آن به حدود روزانه ۳۰ هزار بشکه است و فاز بعد حفر چاه‌های جدید است و بعد از دو سال حفر تعداد زیادی چاه در دستور کار قرار می‌گیرد و چون گستره میدان (لایه نفتی) بسیار زیاد است و تقریباً همه فازهای گازی را در بر می‌گیرد، بنابر این آنها اعلام کردند می‌توانند بعد از یک دوره تولید نفت را از این میدان به ۱۲۰ هزار بشکه و بعد به ۱۴۰ هزار بشکه در روز برسانند.
معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت در مورد صلاحیت مرسک برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی نیز گفته بود: تصور کارشناسان این است که شرکت مرسک بهترین گزینه است و می‌تواند گزینه مناسبی با توجه به یافته‌های این شرکت از لایه نفتی در سمت قطر باشد که البته این قراردادها محرمانه است و آنها نمی‌توانند اطلاعات را منتقل کنند ولی بالاخره خودشان از این تجربه نهایت استفاده را خواهند کرد.
به هر حال این ارزیابی‌ها از حضور مرسک در لایه نفتی پارس جنوبی، خیلی زود قدیمی شد و با خرید مرسک اویل توسط توتال، وضعیت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی پیچیده‌تر شده است. مذاکرات پیچیده فنی و مالی با شرکت‌های جدیدی همچون انی و پتروناس برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی، احتمالاً زمان‌بر خواهد بود و کلید خوردن فاز جدید توسعه در لایه نفتی را با تأخیر مواجه خواهد کرد.
نیات توتال از خرید شاخه نفتی مرسک چندان مشخص نیست اما برخی کارشناسان گفته‌اند که هدف اصلی توتال از خرید مرسک اویل، افزایش تولید نفت در مناطق باثبات دریای شمال بوده است. این معامله باعث شد تا توتال به دومین تولیدکننده نفت دریای شمال، پس از استات اویل نروژ، تبدیل شود. تولید نفت توتال در دریای شمال، بدین ترتیب از تولید نفت شرکت رویال داچ شل نیز پیشی گرفته است.
مرسک کل کسب و کار خود در حوزه انرژی را به توتال فروخته و از این به بعد صرفاً به عنوان یک شرکت حمل و نقل دریایی (بزرگ‌ترین شرکت حمل و نقل کانتینری دریایی در دنیا) فعالیت می‌کند.
در کل، خرید مرسک اویل توسط توتال ابهامات زیادی در سرنوشت توسعه لایه نفتی پارس جنوبی ایجاد کرده است. مرسک و توتال در قطر رقیب هم بودند و به صورت غیرقابل پیش‌بینی ابتدا مرسک از قطر خارج شد و سپس در معامله‌ای غافل‌گیرانه توسط توتال خریداری شد. ممکن است هیچ وقت مشخص نشود که آیا قطری‌ها هم در معامله خرید مرسک اویل توسط توتال نقش داشته‌اند یا خیر؟

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵