کد مطلب: 108936
 
روحانی در جمع فعالان اقتصادی ایران و ترکیه:
ایران آماده تامین انرژی ترکیه در درازمدت است
 
رئیس جمهوری با تاکید بر این‌که ایران آماده تامین انرژی ترکیه در درازمدت است، گفت: جمهوری اسلامی ایران آماده حمایت و تامین شرایط لازم برای حضور سرمایه‌گذاران ترکیه‌ای در بازار انرژی است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۶
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حسن روحانی در جمع بازرگانان و فعالان اقتصادی ایران و ترکیه، حضور رؤسای جمهوری در جمع فعالان بخش خصوصی دو کشور را نشانه بالاترین حمایت از همکاری بازرگانان ایران و ترکیه دانست و با تاکید بر این‌که «باید از تجارت ترجیحی به سمت تجارت آزاد برویم»، گفت: آماده حمایت و تامین شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران ترکیه‌ای در بازار انرژی هستیم. وی با تأکید بر این‌که در مسیر توسعه روابط تجاری ایران و ترکیه جز مقررات بین‌المللی و منافع دو ملت هیچ چیزی تأثیرگذار نیست، اظهار کرد: بر این باور هستیم که شرایط تحریم‌های ظالمانه و غیرعادلانه علیه ملت ایران، می‌تواند به شرایطی بسیار ارزشمند طلایی برای اتصال اقتصاد دو کشور تبدیل شود به نحوی که هیچ تهدید و اقدامی نتواند آن را دچار خدشه کند. رئیس جمهوری با اشاره به این‌که امروز ظرفیت‌ها برای فعالیت‌های تجاری و اقتصادی دو کشور شاید از هر زمان دیگری بیشتر باشد، گفت: امروز به دلیل اراده مسئولان دو کشور و نیز به‌ دلیل وجود ظرفیت‌های بسیار مهم برای همکاری‌های اقتصادی دوجانبه و همچنین شرایط مساعد امنیتی دو کشور، وضع مناسبی برای تقویت روابط ایران و ترکیه وجود دارد. روحانی افزود: اگرچه منطقه ما دچار ناآرامی و آشوب است، اما ایران و ترکیه کشورهای امنی هستند و مصمم هستیم امنیت و ثبات را به کل منطقه بازگردانیم و در این راستا در سال‌های اخیر همکاری‌های خوبی برای ایجاد امنیت و مبارزه با تروریسم انجام داده‌ایم. وی یادآور شد: اگر بناست ایران و ترکیه گام‌های مهمی را به نفع دو ملت بردارند، نخستین شرط آن ایجاد امنیت و ثبات است و بی‌تردید امنیت ما نمی‌تواند از امنیت منطقه جدا باشد، بنابراین مصمم هستیم امنیت و ثبات را در منطقه برقرار سازیم. رئیس جمهوری تصریح کرد: ایران و ترکیه با همکاری‌های دوجانبه به خارجی‌ها و قدرت‌های خارجی اعلام می‌کنند که نمی‌توانند برای امنیت منطقه تصمیم بگیرند و دو طرف باید با همکاری یکدیگر تروریسم را در منطقه ریشه‌کن کنیم زیرا گروه‌های تروریستی در منطقه و فعالیت آنها در کشورهای منطقه به ضرر همگان است. 
تامین امنیت و ثبات با هدف پیشبرد اهداف اقتصادی و سیاسی
 روحانی تصریح کرد: امروز دو کشور مصمم هستیم امنیت کامل را برای انواع فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی فراهم کنیم. وی، گام دوم در مسیر توسعه روابط تهران – آنکارا را ایجاد زمینه و تسهیلات لازم برای فعالیت اقتصادی دانست و گفت: دو طرف تصمیم گرفتیم تسهیلات بیشتری برای ورود و خروج و فعالیت بازرگانان و مردم دو کشور فراهم کنیم و در مذاکرات امروز در ارتباط با ایجاد تسهیلات بانکی، پولی و ارتباطات اقتصادی بین دو کشور تصمیم‌های خوبی گرفتیم. رئیس جمهوری با اشاره به این‌که فعالیت اقتصادی بدون تسهیلات مالی امکان‌پذیر نیست، گفت: در شرایطی می‌توانیم به هدف ۳۰ میلیارد دلاری برسیم که شرایط و تسهیلات مالی بین دو کشور مناسب باشد و در این زمینه مؤسسه‌ها، بانک‌ها، صندوق، بیمه، کشتیرانی و حمل‌ونقل می‌تواند نقش سازنده‌ای ایفا کند. روحانی در ادامه با اشاره به همکاری تهران و آنکارا در زمینه انرژی گفت: در این مسئله مهم اقتصادی، همکاری و هماهنگی‌های خوبی بین دو کشور وجود دارد و آمادگی داریم انرژی کشور ترکیه را برای بلندمدت، تأمین کنیم و هر مقدار که ترکیه نیاز داشته باشد، ایران در این زمینه کاملاً آمادگی دارد از ظرفیت‌ها و امکانات خود استفاده کند. وی با تأکید بر حمایت دو کشور از سرمایه‌گذاری‌های مشترک و بخش خصوصی، گفت: تصمیم امروز درباره ایجاد شهرک‌های صنعتی در این راستا بوده است که بتوانیم از امکانات یکدیگر برای رشد و توسعه صنعتی استفاده کنیم و بی‌تردید در دیگر زمینه‌های اقتصادی و تجاری نیز این آمادگی وجود دارد. 
حمایت ایران از سرمایه‌گذاری ترکیه در صنایع بالادستی و پایین دستی انرژی 
رئیس‌جمهوری یادآور شد: ایران از فعالیت و سرمایه‌گذاری ترکیه در بخش‌های پالایشگاهی، پتروشیمی و صنایع بالادستی و پایین‌دستی انرژی حمایت می‌کند و آمادگی دارد مواد، زمین و امکانات لازم را در اختیار آنان قرار دهد. روحانی با اشاره به اهمیت جغرافیایی ایران و ترکیه و استفاده از این ظرفیت برای منافع دو ملت گفت:‌ ترکیه به دریای سیاه و مدیترانه و ایران به دریای خزر، خلیج فارس و دریای عمان دسترسی دارد و این شرایط جغرافیایی مناسبی است که سرمایه‌گذاران می‌توانند از آن به بهترین نحو استفاده کنند. وی با تاکید بر اتصال شرق به غرب (آسیا به اروپا) از طریق اتصال خطوط راه‌آهن گفت: اتصال و تنوع در خطوط راه‌آهن، دریچه واحد گمرکی و تسهیلات حمل و نقل می‌تواند شرایط را برای توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور هر چه بیشتر فراهم کند. رئیس جمهوری تجارت آزاد و نرخ‌های ترجیحی را از اهداف ایران و ترکیه برای توسعه روابط اقتصادی دانست و گفت: امروز این هدف در برخی اقلام محقق شده و باید سطح و میزان این اقلام را هر چه بیشتر توسعه دهیم تا جایی که به نقطه تجارت آزاد در منطقه دست یابیم و بی‌تردید این شرایط به نفع منطقه و دو ملت است و در این زمینه مناطق آزاد و استفاده از ظرفیت‌های آن می‌تواند بسیار مؤثر باشد.
 لبخند و اخم کسی در روابط اقتصادی ایران تاثیرگذار نیست
 روحانی با اشاره به تحریم‌های ظالمانه و غیرعادلانه علیه جمهوری اسلامی ایران گفت: بدون تردید این تحریم‌ها هم می‌تواند سطح روابط ما را پایین بیاورد و هم می‌توانیم با برنامه‌ریزی بهتر آن را تبدیل به فرصت کنیم، با استفاده از شرایط کنونی می‌توانیم آنچنان پایه‌های اقتصادی خود را بهم تنیده کنیم که هیچ تهدیدی نتواند به آن آسیب بزند. وی تصریح کرد: نه لبخند کسی در روابط اقتصادی و تجاری ما تأثیرگذار است و نه عصبانیت و اخم قدرتی می‌تواند در این روابط اثرگذار باشد. رئیس جمهوری یادآور شد: حضور رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه در آنکارا به معنای اراده ایران برای توسعه و تقویت روابط است و پذیرایی دولت ترکیه از هیئت ایرانی به معنای آمادگی این دولت در مسیر تحکیم روابط دو کشور است. روحانی تصریح کرد: در توسعه روابط تهران و آنکارا آنچه برای ما اهمیت دارد، منافع دو ملت بزرگی است که سالیان دراز با برخورداری از تاریخ، دین، فرهنگ و اعتقادات مشترک در کنار هم بوده و خواهند بود. در همین حال، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در این همایش با اشاره به وجود روابط چند جانبه و وسیع بین ایران و ترکیه گفت: هدف ترکیه این است که سطح روابط اقتصادی خود را با ایران به سطح روابط سیاسی ارتقا دهد. رئیس جمهوری ترکیه با تاکید بر تسریع در اجرای تجارت ترجیحی گفت: سفر دکتر روحانی به ترکیه می‌تواند نقطه عطفی در توسعه تجارت ترجیحی بین دو کشور باشد. اردوغان با اشاره به این‌که امنیت منطقه مسئولیت سنگینی بر دوش ایران و ترکیه می‌گذارد، گفت: در این روند قدرت خود را در قالب همکاری سه جانبه روسیه، ایران و ترکیه نشان داده‌ایم و در این مسیر به راه خود ادامه خواهیم داد، زیرا خود را موظف به تأمین امنیت منطقه می‌دانیم. 
تحریم‌های آمریکا نباید مانع توسعه روابط اقتصادی تهران و آنکارا شود
 وی با اشاره به اعمال تحریم آمریکا علیه ایران، گفت: تصمیم آمریکا در جهت اعمال تحریم نباید مانع رسیدن به هدف دو کشور در توسعه روابط اقتصادی باشد و باید بدانیم که تصمیم آمریکا به معنای تنبیه مردم ایران است و این موضوعی است که ترکیه در هر فرصتی آن را به صراحت اعلام می‌کند. رئیس جمهوری ترکیه افزود: اقدام یکجانبه آمریکا در این زمینه امنیت جهانی و بین‌المللی را تهدید می‌کند و همه باید بدانیم که امروز جهان محتاج صلح و امنیت است نه جنگ. اردوغان تصریح کرد: ترکیه تحریم‌ها را قبول ندارد و هیچ‌کس نمی‌تواند به دلیل آن از ترکیه انتظار داشته باشد که روابط اقتصادی با ایران را کاهش دهد و امروز در چارچوب همبستگی متقابل مصمم هستیم همکاری‌ها و سرمایه‌گذاری‌های مشترکی را با حمایت از بخش‌های خصوصی انجام دهیم و لازم است نقشه راهی را برای این همکاری‌ها ترسیم کنیم و بدون تردید می‌توانیم تهدید را به فرصت تبدیل کنیم و در این راستا فعالان اقتصادی به موضع محکم ترکیه علیه تحریم‌ها باور داشته باشند. رؤسای جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه در یک بیانیه مشترک که در پایان پنجمین نشست شورای عالی روابط راهبردی دو کشور منتشر شد، تاکید کردند که هرگونه اقدام لازم را به منظور افزایش تجارت فی مابین به هدف ۳۰ میلیارد دلاری به‌وسیله تقویت سازوکارهای موجود به‌کار خواهند گرفت. دو طرف همچنین از همکاری در حوزه انرژی ابراز رضایت کرده و بر تمایل خود برای ارتقای سطح همکاری در این زمینه بر پایه منافع متقابل در آینده تاکید کردند.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵