کد مطلب: 89233
 
از مذاکرات تهران با مرسک دانمارک تا مذاکرات جنوب با بی پی
رقابت شرکت ملی نفت و مناطق نفت‌خیز جنوب برای انعقاد قراردادهای نفتی
 
ممکن است در سایه رقابت شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در ماه‌های آینده، سرمایه قابل توجهی روانه میادین نفت و گاز ایران شود. شرکت ملی نفت در تهران در حال حاضر برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی با مرسک مذاکره می‌کند و ماه گذشته خبری منتشر شد مبنی بر این که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در حال مذاکره با بی پی برای توسعه میدان نفتی اهواز است. در چنین شرایطی ممکن است در دو قالب قراردادی متفاوت، مقدار قابل توجهی سرمایه خارجی جذب صنعت نفت کشور شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ تير ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۸
با امضای اولین قرارداد جدید در صنعت نفت و گاز کشور با کنسرسیومی به رهبری توتال، دور تازه‌ای از جذب سرمایه خارجی در صنعت نفت کلید خورده و اگر تحولات به همین نحو پیش رود نیمه دوم سال ۹۶ و نیمه اول ۹۷ به دوره طلایی جذب سرمایه‌های خارجی، تبدیل خواهد شد.
به گزارش نکونیوز، شرکت ملی نفت به تکاپو افتاده تا قراردادهای بیشتری در سال جاری برای توسعه میادین نفت و گاز ایران امضاء کند. شرکت مرسک دانمارک مطالعات خود برای توسعه فاز دوم لایه نفتی میدان پارس جنوبی را ارائه داده و شرایط برای برگزاری مناقصه مهم‌ترین میدان نفتی ایران یعنی میدان آزادگان هم مهیا شده است.
از سوی دیگر شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب هم مشغول رایزنی با شرکت‌های خارجی و داخلی برای توسعه چندان میدان نفتی است. این شرکت عنوان کرده که در قالب الگوی قراردادی مختص به خود، اولین مناقصه را برای توسعه میدان شادگان در نیمه دوم سال جاری برگزار می‌کند.
میدان شادگان که حدود 50 سال پیش کشف شده در 60 کیلیومتری جنوب اهواز واقع شده است.
شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب که ۸۰ درصد نفت خام و ۱۵ درصد گاز کشور را تولید می‌کند، تاکنون در قالب مدل قراردادی‌اش که رقیب IPC محسوب می‌شود، با شرکت‌های مهمی همچون بی پی، شلمبرژه و زاروبژنفت روسیه مذاکره کرده است.
مدل قراردادی مختص به شرکت ملی نفت‌خیز جنوب، تفاوت‌هایی با IPC دارد و نسبت به IPC مزایای کمتری را برای شرکت‌های خارجی درنظر گرفته است. تدوین این مدل در شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب، بهایی بوده است که وزارت نفت برای به دست آوردن همراهی این شرکت با قراردادهای IPC پرداخت کرده است.
از مدت‌ها پیش این گمانه‌زنی وجود داشت که مدیران شرکت مناطق نفت‌خیز جنوب نظر مساعدی نسبت به IPC ندارند. وزارت نفت به نوعی توسعه چهار میدان شادگان، کرنج، پارسی و رگ‌سفید را در قالب یک مدل قراردادی خاص به این شرکت واگذار کرده تا به نوعی هم از انتقادات آن‌ها به IPC جلوگیری شود و هم این شرکت مهارت‌ها و توانمندی‌های خود را در عقد قراردادهای توسعه‌ای محک بزند.
شرکت ملی نفت هم بر توسعه چند میدان مهم از جمله لایه نفتی پارس جنوبی، میدان آزادگان و میدان یادآوران تمرکز کرده است.
ایران عقب‌ماندگی بسیار زیادی در برداشت نفت از لایه نفتی پارس جنوبی دارد و ممکن است قرارداد توسعه این میدان، بدون برگزاری مناقصه به شرکت مرسک واگذار شود. مرسک در حدود ۲۵ سال گذشته، در بخش قطری میدان پارس جنوبی برای استخراج نفت بیش از ۳۰۰ حلقه چاه حفر کرده و بیش از یک میلیارد بشکه نفت استخراج کرده است.
برداشت تجمعی ایران از این لایه نفتی تا همین ماه گذشته ۱.۶ میلیون بشکه بوده است و نظر به این عقب‌ماندگی برداشت نفت از پارس جنوبی اهمیت زیادی برای شرکت ملی نفت دارد.
مرسک تولید نفت از پارس جنوبی را در بخش قطری به شرکت توتال فرانسه واگذار کرده و این امر حضور این شرکت در بخش ایرانی این میدان را به نوعی قطعی ساخته است.
در مجموع ممکن است در سایه رقابت شرکت ملی نفت ایران و شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در ماه‌های آینده، سرمایه قابل توجهی روانه میادین نفت و گاز ایران شود. شرکت ملی نفت در تهران در حال حاضر برای توسعه لایه نفتی پارس جنوبی با مرسک مذاکره می‌کند و ماه گذشته خبری منتشر شد مبنی بر این که شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب در حال مذاکره با بی پی برای توسعه میدان نفتی اهواز است. در چنین شرایطی ممکن است در دو قالب قراردادی متفاوت، مقدار قابل توجهی سرمایه خارجی جذب صنعت نفت کشور شود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵