کد مطلب: 77461
 
عقب‌نشینی موقتی قیمت نفت
چشم‌انداز بازار نفت
آمار تولید نفت اوپک در ماه گذشته
 
قیمت نفت که پس از توافق اوپک حدود ۱۹ درصد افزایش یافت و حتی برای نخستین بار در ۱۶ ماه گذشته وارد کانال ۵۵ دلاری شد، اکنون کاهش یافته و نفت خام برنت در کانال ۵۳ دلاری مبادله می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۶
قیمت نفت که پس از توافق اوپک حدود ۱۹ درصد افزایش یافت و حتی برای نخستین بار در ۱۶ ماه گذشته وارد کانال ۵۵ دلاری شد، اکنون کاهش یافته و نفت خام برنت در کانال ۵۳ دلاری مبادله می‌شود.
به گزارش نکونیوز، تا اجرایی شدن توافق اوپک بیش از سه هفته وقت باقی است. بلافاصله پس از توافق اوپک در ۳۰ نوامبر قیمت نفت بالا رفت و طی چند روز نفت خام برنت از کانال ۴۶ دلاری با سرعت عبور کرد و به کانال ۵۵ دلاری تنه زد.
با این حال، قیمت نفت مجدداً کاهش یافت و در لحظه فعلی برنت در کانال ۵۳ دلاری مبادله می‌شود. در واقع، پس از توافق اوپک آمار تولید نفت کشورهای مختلف منتشر شد. این آمار نشان‌دهنده آن است که بسیاری از کشورها هنوز با حداکثر توان نفت پمپ می‌کنند.
بررسی‌های رویترز حاکی از این است که تولید نفت اوپک در ماه نوامبر به ۳۴.۱۹ میلیون بشکه در روز رسیده است. تولید نفت اوپک در ماه اکتبر ۳۳.۸۲ میلیون بشکه در روز بود.
بلومبرگ نیز عدد مشابهی (۳۴.۱۶ میلیون بشکه در روز) را برای تولید نفت اوپک در ماه نوامبر اعلام کرده است. در ماه نوامبر، تولید نفت لیبی، نیجریه و آنگولا از اعضای اوپک افزایش یافت.
روسیه نیز در ماه نوامبر تولید نفت خود را به ۱۱.۲۱ میلیون بشکه در روز رساند که بیشترین میزان در ۳۰ سال گذشته است.
علی‌رغم کاهش قیمت نفت در دو روز اخیر، بسیاری از کارشناسان بر این عقیده‌اند که توافق اوپک باعث خواهد شد که قیمت نفت به محدوده بین ۵۵ تا ۶۰ دلاری ورود کند.
معامله نفتی اوپک و غیراوپک، اگر به شیوه اصولی اجرایی شود، باعث ناپدید شدن روزانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه نفت از بازارها خواهد شد و در سوی دیگر احتمال کاهش تولید نفت آمریکا نیز وجود دارد.
اداره اطلاعات انرژی آمریکا اعلام کرده که در سال ۲۰۱۶، متوسط تولید نفت آمریکا به ۸.۹ میلیون بشکه در روز و در سال ۲۰۱۷ به ۸.۸ میلیون بشکه در روز خواهد رسید. تولید نفت خام آمریکا در سال ۲۰۱۵، ۹.۴ میلیون بشکه در روز بود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵