کد مطلب: 93751
 
مناقصه آزادگان امسال برگزار نمی‌شود
 
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه مناقصه میدان نفتی آزادگان در سال ۲۰۱۷ برگزار نمی‌شود، گفت: کشورهای چین و شوروی و اروپایی‌ها به تصمیم ترامپ عکس‌العملی نشان ندادند و در تصمیم خود برای مذاکره با ایران محکم هستند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۱
مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه مناقصه میدان نفتی آزادگان در سال ۲۰۱۷ برگزار نمی‌شود، گفت: کشورهای چین و شوروی و اروپایی‌ها به تصمیم ترامپ عکس‌العملی نشان ندادند و در تصمیم خود برای مذاکره با ایران محکم هستند.

به گزارش ایسنا، علی کاردر در سومین کنگره کاربردی نفت و نیرو که صبح امروز با حضور وزیر نیرو برگزار شد با اشاره به آماده‌سازی بسته پنج میلیارد دلاری برای افزایش تولید از میادین گفت: این بسته در ابعاد کوچک و تا میزان ۱۰۰ میلیون دلار آماده می‌شود و عمده کار آن حفاری، خط لوله جریانی و تغییرات در نمک‌زدایی است.

وی با بیان اینکه اجرای بسته‌های مذکور صادر و در سطح شرکت‌های ایرانی است، افزود: همه شرکت‌های ایرانی می‌توانند این بسته‌ها را اجرا کنند، ما از نظر تامین مالی نگران اجرای این بسته‌ها بودیم. زیرا مدل آن EPC بود اما بازار به این بسته‌ها علاقه‌مندی نشان داد و شرکت‌های ایرانی ابراز علاقه کردند که تعدادی از آنها می‌توانند تامین مالی کنند به همین دلیل مدل را به ETCF تغییر دادیم و شرکت‌های ایرانی می‌توانند پروژه را اجرا کنند. بخش دیگر کار توسط وزارت نفت و بخشی دیگر توسط بانک‌ها و صندوق توسعه انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه اجرای بسته‌های مذکور میزان تولید را ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار بشکه افزایش می‌دهد، اظهار کرد: اگر اقدامات پیشگیرانه انجام نشود، تولید نفت سالانه ۳۰۰ هزار بشکه کاهش پیدا می‌کند.

مناقصه آزادگان در سال ۲۰۱۷ برگزار نمی‌شود

کاردر در ادامه با اشاره به برگزاری مناقصه میدان نفتی آزادگان اظهار کرد: شرکت‌ها همچنان در حال بررسی مدل‌های فنی هستند و برخی از آنها هنوز ایده‌های ما را اجرا نکرده‌اند. شورا ایده‌های آنها را مورد بررسی قرار داده و برخی از آنها را برای اعمال تغییرات برگردانده است.

وی با تاکید بر اینکه برای توسعه میدان نفتی آزادگان کنسرسیوم تشکیل خواهد شد، تصریح کرد: هنوز اسامی شرکت‌هایی که می‌خواهند کنسرسیوم تشکیل دهند، اعلام نشده است. ما دو هفته به آنها فرصت داده بودیم اما باز هم این فرصت تمدید شد. زیرا آنها بین خودشان فرآیند سختی را طی می‌ کنند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران با بیان اینکه هفت شرکت به طور جدی خبر مناقصه آزادگان در حال مذاکره هستند، مناقصه در سال ۲۰۱۷ برگزار نخواهد شد. کاردر با اشاره به تغییر سیاست آمریکا گفت: این موضوع فعلا شرایط را تغییر نداده است. کشورهای چین و شوروی عکس‌العملی نداشته است. اروپا هم محکم است و شرکت‌های معتبر خودشان را فرستاده و پیامشان این است که همراهی خواهند کرد.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵