داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 85561
 
نگاه نکونیوز به برنامه اقتصادی دولت دوازدهم- بخش اول
روحانی چگونه می‌خواهد تحول اقتصادی ایجاد کند؟
 
دولت دوازدهم قصد دارد از یک‌سو با تقویت بخش خصوصی و رقابت‌پذیری اقتصادی، اقتصاد ایران را به یک اقتصاد درون‌زا تبدیل کند و از سوی دیگر، با کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی و تعامل با اقتصاد جهانی و اقتصاد منطقه‌ای (مدل توسعه اقتصادی صادرات‌گرا)، شرایط را برای برون‌گرایی اقتصاد کشور مهیا سازد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۰۷
رقابت‌های انتخاباتی به پایان رسیده و حسن روحانی با یک اختلاف آرای قابل توجه، به عنوان رئیس دولت دوازدهم انتخاب شده است. روحانی توانست در انتخاباتی با مشارکت بسیار بالا (مشارکت ۷۳ درصدی) پیروز شود و این امر قطعاً پشتوانه خوبی برای دولت وی در مسیر اجرای برنامه‌هایش خواهد بود.
نکونیوز قصد دارد در یک سلسله‌نوشته‌ها، برنامه‌های اقتصادی رئیس دولت دوزادهم را خصوصاً در حوزه انرژی بررسی کند.
دولت یازدهم در فضای کلان اقتصاد کشور موفقیت‌هایی داشت که بازتاب برخی از این موفقیت‌ها را در حوزه نفت و گاز نیز شاهد بودیم. دولت توانست طبق وعده خود در سال ۹۲، تورم کم‌سابقه را یک‌رقمی کند. علاوه بر این در سال ۹۵ شاهد رشد اقتصادی بیش از ۸ درصدی در اقتصاد کشور بودیم. در دوره اجرای سند چشم‌اندازه ۲۰ ساله، سال ۹۵ اولین سالی بود که رشد اقتصادی بالای ۸ درصد محقق می‌شد. قطعاً بخش بزرگی از این رشد به افزایش تولید نفت و گاز کشور، در نتیجه اجرایی شدن برجام، مربوط می‌شود. با این حال، سهم نفت از رشد اقتصادی، نه نشان‌دهنده ضعف دولت یازدهم، بلکه نشان‌دهنده قوت آن بوده است، از این حیث که دولت یازدهم سعی کرد تمام ظرفیت‌های اقتصاد کشور، از جمله بخش نفت و گاز را برای ایجاد بستر لازم جهت خروج از رکود به کار گیرد.
هدف خروج از رکود حاصل شده است، حالا دولت دوازدهم
برای انجام تحول اقتصادی دولت دوازدهم قصد دارد برای نخستین بار در اقتصاد کشور، نگاه دولت به درآمدهای نفتی را عوض کرده و این درآمدها را از منبعی برای پر کردن چاله‌های درآمدی و جبران کسری بودجه یا کمبود درآمدهای غیرنفتی به منبعی برای سرمایه‌گذاری توأم با رشد اقتصادی و اشتغالزایی پایدار تبدیل کند.
با چه برنامه‌ای می‌خواهد به رشد اقتصادی کشور شتاب بیشتری دهد؟ در برنامه اقتصادی حسن روحانی که در جریان رقابت‌های انتخاباتی از آن رونمایی شد، مشکل اصلی اقتصاد کشور که دولت دوازدهم قصد دارد به آن بپردازد، درون‌گرا بودن و برون‌زا بودن اقتصاد کشور توصیف شده است.
در این برنامه آمده است: « اقتصاد ایران نتوانسته است مانند کشورهای درحال توسعه‌ای که در یک دوره بلندمدت رشد اقتصادی بالا و کم‌نوسان داشته‌اند برون‌گرا شود. بنابراین اقتصاد ایران دارای دو ویژگی است: ۱- اقتصادی برون‌زا (نفتی و دولتی) و ۲- درون‌گرا (با رقابت‌پذیری پایین)»
چارچوب کلی این برنامه به ما می‌گوید که دولت دوازدهم قصد دارد از یک‌سو با تقویت بخش خصوصی و رقابت‌پذیری اقتصادی، اقتصاد ایران را به یک اقتصاد درون‌زا تبدیل کند و از سوی دیگر، با کاهش وابستگی اقتصاد کشور به درآمدهای نفتی و تعامل با اقتصاد جهانی و اقتصاد منطقه‌ای (مدل توسعه اقتصادی صادرات‌گرا)، شرایط را برای برون‌گرایی اقتصاد کشور مهیا سازد.
برای انجام این تحول اقتصادی دولت دوازدهم قصد دارد برای نخستین بار در اقتصاد کشور، نگاه دولت به درآمدهای نفتی را عوض کرده و این درآمدها را از منبعی برای پر کردن چاله‌های درآمدی و جبران کسری بودجه یا کمبود درآمدهای غیرنفتی به منبعی برای سرمایه‌گذاری توأم با رشد اقتصادی و اشتغالزایی پایدار تبدیل کند.
در برنامه اقتصادی حسن روحانی، نگاه ویژه‌ای به بند دهم سیاست‌های کلی برنامه ششم توسعه شده است. در این بند چنین آمده است: «تغییر نگاه به نفت و گاز و درآمدهای حاصل از آن، از منبع تأمین بودجه عمومی به «منابع و سرمایه‌های زاینده اقتصادی» و دائمی شدن اساسنامه صندوق توسعه ملی با تنفیذ اساسنامه موجود و واریز سالانه ۳۰ درصد از منابع حاصل از صادرات نفت و میعانات گازی و خالص صادرات گاز به صندوق توسعه ملی و افزایش حداقل ۲ واحد درصد سالیانه به آن».
در واقع، دولت دوزادهم قصد دارد با اصلاح رویه فعلی تقسیم درآمدهای نفتی، اصلاح ساختار و نقش صندوق توسعه ملی و تبدیل ثروت نفت به موتور توسعه اشتغال‌زا، اصلاح نظام بانکی برای تأمین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط و تقویت بازار سرمایه برای تأمین مالی بنگاه‌های بزرگ، افزایش رقابت‌پذیری و تقویت بخش خصوصی و در نهایت با اتخاذ یک مدل توسعه صنعتی صادرات‌گرا، در جهت اهداف اقتصاد مقاومتی، اقتصاد کشور را به یک اقتصاد درون‌زا و برون‌گرا تبدیل کند.
ما در نوشته‌های بعدی به این موضوع خواهیم پرداخت که دولت دوزادهم برای هر کدام از این حوزه‌ها چه برنامه‌هایی دارد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵