کد مطلب: 82591
 
وقتی در تعطیلات بودید
تحولات مهم بازار نفت از تحویل سال تا 13 به‌در
 
وقتی تعطیلات نوروز را سپری می‌کردید بازار نفت در تعطیلات به سر نمی‌برد و تحولات مهمی در این بازار روی داد. قیمت نفت برنت که در زمان تحویل سال ۹۶ در کانال ۵۰ دلاری قرار داشت، پیش از ۱۳ به‌در ما ایرانی‌ها وارد کانال ۵۳ دلاری شد.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ فروردين ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۰۶
وقتی تعطیلات نوروز را سپری می‌کردید بازار نفت در تعطیلات به سر نمی‌برد و تحولات مهمی در این بازار روی داد. قیمت نفت برنت که در زمان تحویل سال ۹۶ در کانال ۵۰ دلاری قرار داشت، پیش از ۱۳ به‌در ما ایرانی‌ها وارد کانال ۵۳ دلاری شد.
به گزارش نکونیوز، در هفته گذشته قیمت نفت بیشترین رشد هفتگی را در سال ۲۰۱۷ تجربه کرد و حدود ۵.۵ درصد افزایش یافت. قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدییت که پیش از تعطیلات ما ایرانی‌ها، به کمتر از ۵۰ دلار به ازای هر بشکه سقوط کرده بود، هفته گذشته به بالاتر از ۵۰ دلار به ازای هر بشکه رسید و در حال حاضر در ۵۰ دلار و ۶۳ سنت مبادله می‌شود.
قیمت نفت در آخرین هفته تعطیلات نوروز، بخشی از کاهش خود در ماه‌های گذشته را جبران کرد با این حال در نخستین سه ماهه سال ۲۰۱۷، قیمت نفت حدود ۷ درصد کاهش یافت. در این دوره، افزایش ذخیره‌سازی نفت در آمریکا و رونق گرفتن فعالیت‌های حفاری در این کشور باعث شد تا اثرات توافق اوپک تا حد زیادی خنثی شود و قیمت نفت کاهش یابد.
اوپکی‌ها در پایبندی به توافق نفتی، رکورد شکستند و تولید نفت خود در سطوح بسیار نزدیک به میزان تعهدشده کاهش دادند. برخی از کشورها نظیر عربستان سعودی، تولید نفت خود را بیش از میزان تعهدشده کاهش دادند. با این حال، تحولات نفتی در ایالات متحده باعث شد تا بازار نفت نتواند به طور کامل در مسیر توزان بین عرضه و تقاضا گام بردارد و همچنان بازار با مشکل مازاد عرضه روبرو است.
برعکس آمریکا، در سایر نقاط دنیا، از جمله آسیا و اروپا، موجودی انبارهای نفت رو به کاهش گذاشته است. در هفته گذشته، امیدواری‌ها نسبت به تمدید توافق نفتی افزایش یافت و وزرای نفت و انرژی تعداد از کشورهای عضو اوپک و غیراوپک از تمدید طرح کاهش تولید نفت، حمایت کردند. دوره اجرای این طرح، تا پایان ماه ژوئن است.
قرار است در اواخر ماه جاری میلادی در نشست مشترک وزارتی اوپک و غیراوپک، در مورد تمدید یا عدم تمدید توافق نفتی تصمیم‌گیری شود. با این حال، از هفته پیش بازار به استقبال تمدید این توافق رفت و وزرای کویت، الجزایر، عمان، عراق و ونزوئلا از تمدید توافق نفتی، حمایت کردند.
روسیه هفته گذشته اعلام کرد که تولید نفت خود را به ۱۱.۰۵ میلیون بشکه در روز رسانده است. این بدان معناست که روس‌ها تولید نفت خود را نسبت به سطح ماه اکتبر، ۲۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده‌اند. طبق توافق نفتی قرار بوده است که روسیه تولید نفت خود را نسبت به سطح تولیدی ماه اکتبر، ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش دهد. روسیه از همان ابتدا اعلام کرده بود که تولید نفت خود را به صورت تدریجی کاهش می‌دهد.
میزان پایبندی‌ها اوپکی‌ها به توافق نفتی بیش از ۹۰ درصد بوده است. با این حال، در تعطیلات نوروز، رسانه‌های انگلیسی زبان عنوان کردند که کشورهای غیر عضو اوپک طرفِ توافق نفتی، تنها ۶۴ درصد میزان تعهد شده تولید نفت خود را کاهش داده‌اند.
تعداد دکل‌های نفتی نیز در آمریکا در تمام مدت تعطیلات نوروز افزایش یافت و به ۶۶۲ عدد رسید. در حال حاضر، تعداد دکل‌های حفاری نفتی در آمریکا نسبت به ابتدای ماه آوریل ۲۰۱۶، ۸۳ درصد افزایش یافته است و این بدان معناست که صنعت شیل در آمریکا بیشترین استفاده را از طرح کاهش تولید نفت اوپک کرده است.
همچنین عراق که خواهان معافیت از طرح کاهش تولید نفت بود، اعلام کرد که تولید نفت خود را طبق تعهدات خود کاهش داده و ۹۸ درصد به توافق نفتی پایبند بوده است.
تولید نفت عراق در ماه مارس به طور متوسط ۴.۴۶۴ میلیون بشکه در روز بوده است. این بدان معناست که عراقی‌ها تولید نفت خود را نسبت به دوره پیش از توافق نفتی، ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده‌اند.
محمد بارکیندو دبیرکل اوپک نیز درست در روز ۱۳ به در گفت که بازار نفت در حال رسیدن به توازن است.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵