داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 74941
 
سکوت زنگنه...
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۵۶
(سکوت زنگنه ابهام های آزادگان را بیشتر می کند)عنوان سرمقاله امروز روزنامه ابتکار به قلم(محمد صادق جنان صفت)است که در آن می خوانید:
روزی که حسن روحانی به عنوان رئیس جمهور یازدهم بیژن زنگنه را برای تصدی وزارت نفت به مجلس معرفی کرد ، گروه پرشماری از علاقمندان به این مرز و بوم خرسند شدند که یک مدیر باتجربه ، نیرومند و رک گو به مقام وزارت نفت منصوب شده است.
دوستداران روش های اصلاحی برای اداره بهتر جامعه انتظار داشتند که بیژن زنگنه فاش گویی درباره داستان 8 سال مدیریت دولتهای قبلی برنفت را برای پیشبرد امور این صنعت در دستور کار قرار دهد. زنگنه در ماههای نخست فعالیت خود چنین روشی را در پیش گرفت و برخی راز و رمزهای تنیده شده بر پیکره نفت را بیان کرد. این وزیر اما اکنون و در ماههای پایانی سال آخر فعالیت دولت روحانی چرا حاضر نیست درباره یکی از مرموزترین داستانهای نفت که مربوطه به میدان آزادگان است توضیح دهد؟ بیژن زنگنه در شروع کار دولت دوم اصلاحات به ژاپن رفت و با خرسندی خبر داد که یک شرکت ژاپنی پذیرفته است که برای بهره برداری از میدان آزادگان سرمایه گذاری کند و حتی امتیازهایی به ایران بدهد. از آن روزها 15 سال می گذرد و ایران هنوز در نقطه ای ایستاده است که 15 سال پیش بود. این در جا زدن و کاری نکردن در میدان آزادگان دردی دوا نخواهد کرد و کار همچنان بر زمین می ماند. وزیر نفت ایران توجه داشته باشد که میلیونها شهروند ایرانی به این دلیل به روحانی رای دادند که بتواند برخی اطلاعات و برخی کژرویها و کاستی ها را به شکل عریان از زبان مدیران بشنوند.به این ترتیب سکوت ایشان به معنای نادیده گرفتن این حق شهروندانی است که به روحانی رای داده اند. سکوت و عقب نشینی نسبت به منتقدان، روزهای سختی را برای دولت فعلی تدارک خواهد دید و روزی می رسد که رئیس جمهور باید به میدان بیاید و کم کاریها را جبران کند . باید معلوم شود که آزادگان به مثابه یکی از بزرگترین میدانهای نفتی چرا طلسم شده است و چه زمانی قرار است این طلسم بشکند. هر روز که می گذرد داستان آزادگان پیچیده تر می شود و باید مسائل حقوقی مربوط به شرکت اینپکس ، شرکت جفاکار چینی و شرکتهای دیگر حل شود و این می طلبد که سرنوشت آزادگان هر چه زودتر معلوم شود.
بیژن زنگنه شاید در دولت بعدی باشد،شاید هم نباشد اما انصاف،خواست و مطالبه علاقه مندان ایجاب می کند که پاسخ کسانی که درباره آزادگان داوری دارند داده شود.در روزهای پیش از وزیر محترم نفت خواستم که جواب آقای خیر را بدهد اما خبری نشد والان نیز یادآوری می کنم که سکوت شما درباره اینکه چرا اصرار دارید میدان آزادگان باید به یک شرکت خارجی داده شود ابهامها را بیشتر می کند.برگزاری یک رودررویی ویژه درباره میدان نفتی آزادگان یا صدور یک بیانیه رسمی از طرف وزارت نفت چاره کار است.
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵