کد مطلب: 77911
 
از «پیشران» بودن بخش نفت تا اعلام خروج از رکود
رشد 7.4 اقتصاد ایران در نیمه نخست سال
 
بانک مرکزی رشد اقتصادی شش ماه نخست سال جاری را نسبت به همین دوره در سال گذشته ۷.۴ درصد اعلام کرده است. مسئولان اقتصادی دولت، رشد ۵ درصدی را برای سال جاری پیش‌بینی می‌کردند که تا این جای کار اقتصاد ایران عملکرد بهتری از خود نشان داده است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۱۹
بانک مرکزی رشد اقتصادی شش ماه نخست سال جاری را نسبت به همین دوره در سال گذشته ۷.۴ درصد اعلام کرده است. مسئولان اقتصادی دولت، رشد ۵ درصدی را برای سال جاری پیش‌بینی می‌کردند که تا این جای کار اقتصاد ایران عملکرد بهتری از خود نشان داده است.
به گزارش نکونیوز، بانک مرکزی هنوز آمار تفصیلی مربوط به رشد اقتصادی در نیمه نخست سال جاری اعلام نکرده اما در خبری کوتاه عنوان کرده که «بر اساس محاسبات مقدماتی انجام شده توسط اداره حساب‌های اقتصادی بانک مرکزی، بر پایه آمار و اطلاعات واصله از مراجع آماری ذیربط، تولید ناخالص داخلی به قیمت پایه و به قیمت‌های ثابت (۱۰۰=۱۳۸۳)، در شش ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته، معادل ۷.۴ درصد رشد داشته است».
بانک مرکزی علت رشد پایین اقتصادی در سال ۹۴ را قیمت پایین نفت عنوان کرده است. علاوه بر این گزارش بانک مرکزی حاکی از این است که بخش نفت سهمی اساسی در رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی داشته است. با این حال، بانک مرکزی تصریح کرده که سایر گروه‌های اقتصادی نیز در فصل دوم سال جاری در مقایسه با فصل اول، عملکرد بهتری داشته‌اند.
معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز در مصاحبه با ایرنا بر تأثیر بخش نفت بر رشد اقتصادی سال جاری تأکید داشته است. پیمان قربانی گفت گرچه بخش نفت پیشران تحقق رشد اقتصادی ۷.۴ درصدی در نیمه نخست امسال است اما شاهد رشد در سایر بخش‌های غیرنفتی هستیم.
وی گفت که در فصل بهار امسال که آمار آن شهریورماه اعلام شد، رشد اقتصادی کشور ۵.۴ درصد به دست آمد... در فصل تابستان امسال نیز میزان رشد اقتصادی ۹.۲ درصد محاسبه شد که بر این اساس متوسط ۶ ماهه نخست امسال ۷.۴ درصد برآورد می‌شود.
معاون بانک مرکزی علاوه بر بیان این نکته که بخش نفت پیشران رشد اقتصادی کشور است، گفت که رشد اقتصادی در بخش‌هایی همچون کشاورزی، خدمات و صنعت در تابستان نسبت به فصل اول روند بهتری داشت که می‌توان از آن به عنوان خروج اقتصاد کشور از رکود یاد کرد.
نرخ رشد بخش صنعت در سال ۹۴ منفی ۲.۲ درصد بود. بنا به اطلاعات منتشر شده توسط مرکز آمار در سال ۹۴، رشد اقتصادی کل کشور ۱.۳ درصد بود که رقم پایینی محسوب می‌شود.
با این حال، با لغو تحریم‌ها و افزایش بیش از یک میلیون بشکه‌ای تولید نفت ایران، فصل اول ۹۵ فصل مثبتی برای رشد تولید ناخالص داخلی کشور بود. در این فصل تولید ناخالص داخلی با احتساب نفت رشد ۴.۴ درصدی و بدون احتساب نفت رشد ۲.۹ درصدی را تجربه کرد. این امر نشان می‌دهد که تأثیر نفت در رشد تولید ناخالص داخلی فصل اول سال ۹۵ بسیار زیاد بوده است.
در فصل اول ۹۵ نرخ رشد استخراج نفت و گاز طبیعی ۵۷.۳ درصد بود؛ در حالی که در سال ۹۴ استخراج نفت و گاز طبیعی، رشد ۳.۶ درصدی را تجربه کرده بود.
برای بررسی دقیق‌تر عملکرد اقتصاد ایران باید منتظر انتشار گزارش تفصیلی بانک مرکزی از رشد اقتصادی در نیمه نخست سال ماند.
در گزارش قبلی بانک مرکزی دو عامل نگران‌کننده در اقتصاد ایران وجود داشت: عامل اول بخش ساختمان بود. بخش ساختمان در سال ۹۴، نرخ رشد منفی ۱۶.۷ درصدی و در فصل اول ۹۵ نرخ رشد منفی ۸.۸ درصدی را تجربه کرده بود.
عامل مهم دیگر نرخ تشکیل سرمایه ثابت ناخالص بود که افزایش سرمایه‌گذاری‌ها در اقتصاد کشور را نشان می‌دهد. این عامل هم در سال ۹۴ و هم در فصل اول ۹۵ منفی بود. نرخ رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص در سال ۹۴ برابر با منفی ۱۵.۷ درصد و در فصل اول ۹۵ برابر با منفی ۱۰ درصد بود.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵