داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 80971
 
رویارویی ترامپ و آسیایی‌ها، سازوکارهای تجاری جهان را تغییر می‌دهد؟
مبارزه با «قاتلان مشاغل» + نمودار
 
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاکنون چین را مورد شدیدترین انتقادات قرار داده است. آمریکا در مراودات اقتصادی خود با بسیاری از کشورهای آسیایی دارای کسری تجاری است و ترامپ تاکنون علاوه بر چین، کره جنوبی و ژاپن را نیز به دلیل سیاست‌های اقتصادی آن‌ها مورد حمله قرار داده است. اما وضعیت، رابطه تجاری آمریکا با کشورهای شرق آسیا چگونه است؟
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۶
دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا تاکنون چین را مورد شدیدترین انتقادات قرار داده است. آمریکا در مراودات اقتصادی خود با بسیاری از کشورهای آسیایی دارای کسری تجاری است و ترامپ تاکنون علاوه بر چین، کره جنوبی و ژاپن را نیز به دلیل سیاست‌های اقتصادی آن‌ها مورد حمله قرار داده است. اما وضعیت، رابطه تجاری آمریکا با کشورهای شرق آسیا چگونه است؟
به گزارش نکونیوز، حملات ترامپ به کشورهای آسیایی ممکن است به تغییراتی در سازوکارهای تجاری در جهان منجر شود. اگر ترامپ بخواهد اقتصاد آمریکا را به سمت سیاست‌های حمایت‌گرایانه، اعمال تعرفه‌های گمرکی سنگین بر شرکای تجاری، جنگ ارزی و انزواگرایی اقتصادی سوق دهد، این امر بر کل تجارت جهانی تأثیر خواهد داشت و سایر کشورها نیز احتمالاً عکس‌العمل‌های مشابهی نشان خواهند داد.
وزیر صنعت چین دیروز گفته که استراتژی اقتصادی چین تحت تأثیر سیاست‌های ترامپ برای بازگشت صنایع به آمریکا قرار
آمریکا در مراوده با کشورهایی نظیر ویئتنام، مالزی، تایلند، اندونزی و هند نیز دارای کسری تجاری است. مازاد تجاری ویئتنام در روابط اقتصادی‌اش با آمریکا حدود ۱۵ درصد اقتصاد این کشور است و هرگونه اخلال در صادرات این کشور به آمریکا می‌تواند اقتصاد این کشور را با مشکلات اساسی مواجه کند.
نمی‌گیرد. وی گفته چین، شرکت‌های خارجی را ترغیب به سرمایه‌گذاری در این کشور می‌کند و در مقابل از شرکت‌های چینی نیز می‌خواهد تا حضور خود در خارج از چین را افزایش دهند.
ترامپ بارها چین را متهم کرده که با کاهش ارزش پول خود باعث «دزدی مشاغل» از آمریکا می‌شود. ترامپ از شرکت‌های آمریکایی خواسته تا کسب و کار خود را به داخل آمریکا بازگردانند.
آمریکا در تجارت خود با چین دارای حدود ۳۵۰ میلیارد دلار کسری تجاری است که رقم بسیار بزرگی محسوب می‌شود.
با این حال، مشکل کسری تراز تجاری آمریکا در آسیا تنها به چین محدود نمی‌شود.
آمریکا در تجارت با ژاپن نیز دارای کسری تجاری است و ترامپ پیش از این به سیاست‌های پولی ژاپن حمله کرده است. شینزو ابه، نخست‌وزیر ژاپن، در آسیا بیشتر از سایر رهبران سیاسی از برنامه‌های حمایت‌گرایانه احتمالی ترامپ واهمه داشته و بعد از انتخاب وی دو بار به آمریکا رفته است تا با وی مذاکره کند. ابه سعی کرده اتحاد ژاپن و آمریکا را به ترامپ یادآوری کند و بدین ترتیب مانع از متضرر شدن اقتصاد ژاپن شود.
ترامپ، کره جنوبی را نیز از حملات خود بی‌نصیب نگذاشته و توافقنامه تجاری آمریکا- کره جنوبی را «قاتل مشاغل» نامیده است. عمده کسری تجاری آمریکا در مراوداتش با کره جنوبی به صنعت خودرو مربوط می‌شود.
علاوه بر این، آمریکا در مراوده با کشورهایی نظیر ویئتنام، مالزی، تایلند، اندونزی و هند نیز دارای کسری تجاری است. مازاد تجاری ویئتنام در روابط اقتصادی‌اش با آمریکا حدود ۱۵ درصد اقتصاد این کشور است و هرگونه اخلال در صادرات این کشور به آمریکا می‌تواند اقتصاد این کشور را با مشکلات اساسی مواجه کند.
شکل زیر مازاد تجاری اقتصادهای بزرگ آسیا را در مراوده با آمریکا نشان می‌دهد.


ترس از ترامپ در سایر کشورهای شرق آسیا کمتر از ویئتنام نیست. این کشورها نگران آنند که ترامپ با ایجاد تغییرات در روابط تجاری آمریکا به اقتصاد آن‌ها ضربه بزند.
ترامپ آمریکا را فعلاً از مذاکرات «توافقنامه تجارت آزاد ترانس پاسفیک» خارج کرده و در ادامه ممکن است اقدامات دیگری در راستای اعمال محدودیت بر صادرات این کشورها به آمریکا انجام دهد.

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵