کد مطلب: 91681
 
جلوگیری از تخلفات پتروشیمی
 
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: براساس تفاهم نامه همکاری این ستاد و بورس کالای ایران، تمامی معاملات شرکت‌های پتروشیمی از جمله معامله کالاهای غیرمایع در بورس کالای ایران و کالاهای مایع معامله شده در بورس انرژی، در سامانه "ثامن" ثبت می شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۴
سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: براساس تفاهم نامه همکاری این ستاد و بورس کالای ایران، تمامی معاملات شرکت‌های پتروشیمی از جمله معامله کالاهای غیرمایع در بورس کالای ایران و کالاهای مایع معامله شده در بورس انرژی، در سامانه "ثامن" ثبت می شود.


قاسم خورشیدی در گفت و گو با ایسنا، اظهار کرد: صادرات محصولات پتروشیمی و کالاهای مایع منوط به ثبت اطلاعات در سامانه ثامن است، چرا که کمرگ از طریق این سامانه به اطلاعات معاملات دسترسی خواهد داشت.

وی افزود: یکی از ضمانت های اجرایی این کار این است که اطلاعات تولیدات پتروشیمی ها برای فروش و صادرات در این سامانه ثبت شود.

خورشیدی با اشاره به اینکه اگر گمرک به اطلاعات واحدهای تولیدی و یا صادراتی از طریق سامانه ثامن دسترسی نداشته باشد، امکان صادرات برای شرکت ها فراهم نیست، خاطر نشان کرد: به طور طبیعی سامانه ثامن از تخلفات در حوزه معاملات محصولات پتروشیمی جلوگیری می کند.

وی در ادامه گفت: ثبت اطلاعات محصولات پتروشیمی از قاچاق کالاها جلوگیری می کند، برای مثال با این شیوه از تخلفات درباره کالاهایی که معامله و اظهارنامه مالیاتی برای خروج آنها از کشور پر می شود، اما بعد از آن از کشور خارج نمی شود بلکه در بازار داخل عرضه شود، جلوگیری خواهد شد.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا افزود: سپس این تخلفات به تعزیرات حکومتی و سازمان امور مالیاتی ارجاع داده و با آنها به عنوان جرم مالیاتی و قاچاق کالا برخورد می شود.

وی با اشاره به اینکه سامانه ثامن در حال حاضر فعال است، گفت: به دلیل قاچاق پذیری فرآورده های مایع نفتی اولویت ستاد این بوده که ابتدا این محصولات وارد کار سیستم ثامن شده و ثبت الکترونیکی معاملات با فرآورده های مایع نفتی شروع شود.

خورشیدی افزود: ولی در عین حال به پتروشیمی ها ابلاغ شده که سایر کالاهای غیرمایع خود را نیز در سامانه ثبت کنند.

او با اشاره به اینکه ۱۰ مجموعه پتروشیمی کار ثبت محصولات غیرمایع خود را در سامانه ثامن شروع کرده اند، گفت: پتروشیمی ها دلیل ویژه ای برای عدم ثبت اطلاعاتشان در سامانه ثامن ندارند. از سوی دیگر براساس قانون باید این اطلاعات معاملاتی در اختیار سامانه ۱۶۹ قانون امور مالیاتی قرار بگیرد و سامانه ثامن جانشین آن شده است.

وی تاکید کرد: پتروشیمی ها باید از ابتدای سال جاری اطلاعات خود را در سامانه ثامن ثبت کنند که به این ترتیب اطلاعات از فصل نخست امسال به صورت فصلی و سپس آنلاین ثبت می شود
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵