داخلی اقتصاد خبر
 
کد مطلب: 90231
 
رییس دولت دوازدهم بدون معرفی کابینه، سوگند یاد کرد
متن و حاشیه مراسم تحلیف + سخنان رییس جمهور
 
مراسم تحلیف حسن روحانی که با حضور مهمانان خارجی و داخلی برگزار شد، از حیث تعداد شرکت کنندگان، بی سابقه ترین مراسم تحلیف روسای جمهوری اسلامی ایران بود. مراسمی که البته غایبانی هم داشت. روسای جمهور سابق در این مراسم حضور نداشتند؛ همان گونه که رقبای انتخاباتی حسن روحانی در مراسم غایب بودند. ضمن اینکه این نخستین مراسم تحلیف بدون حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. هرچند بیت آیت الله هاشمی، و همچنین بیت امام خمینی (ره) و بیت حسن روحانی در مراسم حضور داشتند.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۵۱
مراسم تحلیف حسن روحانی که با حضور مهمانان خارجی و داخلی برگزار شد، از حیث تعداد شرکت کنندگان، بی سابقه ترین مراسم تحلیف روسای جمهوری اسلامی ایران بود. مراسمی که البته غایبانی هم داشت. روسای جمهور سابق در این مراسم حضور نداشتند؛ همان گونه که رقبای انتخاباتی حسن روحانی در مراسم غایب بودند. ضمن اینکه این نخستین مراسم تحلیف بدون حضور آیت الله هاشمی رفسنجانی بود. هرچند بیت آیت الله هاشمی، و همچنین بیت امام خمینی (ره) و بیت حسن روحانی در مراسم حضور داشتند.
به گزارش نکونیوز، روحانی در سخنان خود پس از مراسم تحلیف، در تبیین دستاوردهای دولت خود، اشاره ای هم به نفت داشت و گفت : دستاورد مهم دولت، افزایش تولید بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز و بازپس گیری سهم ایران در بازار جهانی و جهتش بزرگ در تولید گاز و تکمیل زنجیره ارزش افزوده نفت در کشور است.
البته بر خلاف انتظار، روحانی، در این مراسم، کابینه خود را معرفی نکرد و گویا قرار است روز سه شنبه کابینه دوازدهم به مجلس معرفی شود تا گمانه زنی ها درباره کابینه طی دو روز آینده هم ادامه داشته باشد. البته به غیر از دوره قبل که رییس جمهور، کابینه را در همان روز تحلیف معرفی کرده بود، هیچگاه روسای جمهور در مراسم تحلیف، کابینه را معرفی نکرده و از فرصت دو هفته ای خود برای معرفی کابینه استفاده کرده بودند.
مراسم تحلیف ساعت ۱۷ با نواختن سرود جمهوری اسلامی ایران توسط گروه مارش نظامی آغاز شد اما زودتر از پیشبینی ها به پایان رسید.
آنگونه که ایسنا گزارش داده، علی لاریجانی رئیس مجلس با نواختن زنگ آغازین جلسه علنی گفت که جلسه با حضور ۲۵۴ نماینده رسمی است و بعد از آن امیرحسین قاضی‌زاده عضو هیأت رئیسه مجلس دستور جلسه ۱۲۶ ام را قرائت کرد. در ابتدای جلسه کریم منصوری قاری قرآن، آیات ۸۹ تا ۹۱ سوره نحل را قرائت کرد و محمد حسین فرهنگی عضو هیأت رئیسه مجلس ترجمه این آیات را خواند.
رئیس مجلس شورای اسلامی بعد از قرائت قرآن نام تمامی کشورهای حاضر در مراسم تحلیف را برد و با اشاره به سالگرد مشروطه به برگزاری باشکوه انتخابات اشاره کرد و خطاب به رئیس‌جمهور گفت که حل مشکلات کشور به تلاش مجدانه و همکاری قوای سه گانه نیاز دارد که در همین راستا مجلس نیز از اهتمام دولت در رفع موانع تولید و رشد سرمایه گذاری داخلی و خارجی و توسعه صادرات حمایت می‌کند. لاریجانی بعد از پایان صحبت هایش از رئیس قوه قضاییه خواست که با حضور در پشت تریبون به ایراد سخنانش بپردازد.
آیت‌الله آملی لاریجانی در پایان صحبت‌هایش خطاب به روحانی گفت که همه مسئولان نظام حامی او خواهند بود. من نیز به عنوان رئیس قوه قضاییه از هر خدمتی دریغ نمی کنم. نظام ما نیازمند تلاش های خالصانه مسئولان متعهد کشور و آحاد ملت است. با پایان صحبت‌های آملی لاریجانی، رئیس مجلس از روحانی خواست که برای ادای سوگند پشت تریبون حاضر شود. در این هنگام یکی از نمایندگان با فریاد خواستار دادن تذکر شد که به او چنین اجازه ای داده نشد.
در نهایت روحانی، کنار آملی لاریجانی پشت تریبون مجلس ایستاد و برای پاسداری از اسلام و نظام و قانون اساسی سوگند یاد کرد. بعد از پایان سوگند روحانی و آملی لاریجانی با یکدیگر دست دادند و همه حضار نیز آن‌ها را تشویق کردند.
بعد از ادای سوگند رئیس‌جمهور دوازدهم صحبت‌هایش را با اشاره به سالگرد مشروطه آغاز کرد و گفت که مکلف به استیفای حقوق و مصالح همه مردم است و انجام این تکلیف بدون کمک میسر نخواهد شد. روحانی دولت دوازدهم را دولت معتدل و مصلح در سیاست داخلی و خارجی تعبیر کرد که صلح را بر جنگ ترجیح می‌دهد. رئیس‌جمهور پایان صحبت‌هایش را به مسائل خارجی اختصاص داد و گفت که ملت ایران هرگونه تهدید و تحریم را مقابله به مثل جواب می‌دهد. موضوعی که تشویق حضار و احسنت آن‌ها را در پی داشت. روحانی بعد از آن گفت که آنهایی که به دنبال پاره کردن برجام هستند بدانند که با این کار طومار عمر سیاسی خود را پاره خواهند کرد. این صحبت های روحانی باز هم احسنت و تشویق بلند حضار را در پی داشت.

بعد از صحبت های روحانی با وجودی که بر طبق روال دوره اول او انتظار می رفت که کابینه اش را در مراسم تحلیف معرفی کند، ‌این اتفاق نیفتاد که لاریجانی از رئیس مجلس خواست که هر چه زودتر کابینه ای جدید با نفس جدید مجلس معرفی کند تا کارها پیش رود.
مراسم تحلیف ۶۵ دقیقه ای در ساعت ۱۸:۰۵ با نواخت زنگ علی لاریجانی به پایان رسید که طبق گفته رئیس مجلس جلسه بعدی ۱۷ مرداد خواهد بود. بعد از پایان مراسم در حالی که روحانی به همراه لاریجانی در حال خروج از صحن پارلمان بودند، ‌وزیر خارجه عمان روحانی را بغل کرد و با او خوش و بش کرد.
آن سوی پارلمان نیز موگرینی با ابتکار، مولاوردی و صالحی صحبت می کردند. بعد از پایان این صحبت ها قشقاوی و موگرینی به سمت تعدادی از نمایندگان رفته و با آن‌ها صحبت کردند. نمایندگان از قشقاوی خواستند که از آن‌ها به همراه موگرینی عکس بگیرد. قشقاوی نیز از دوربین تلفن همراه یکی از نمایندگان عکسی از آن‌ها گرفت.
در حالی که مهمانان خارجی و نمایندگان از صحن پارلمان خارج می شدند روسای قوا و برخی دیگر از مهمانان تمبر تحلیف یازدهم را باطل کرده و تمبر یادبود تحلیف دوازدهم را امضا کردند. سپس مهمانان خارجی و داخلی عمدتا روسای هیأت های خارجی با روسای قوا عکس یادگاری گرفتند.
حضور هنرمندان، ‌ورزشکاران و سیاسیون از طیف های مختلف از نکات جالب تحلیف دوازدهم بود. به طوری که چهره‌هایی همچون داریوش ارجمند، علی دایی، کریم باقری و علی پروین در مراسم حضور داشتند. همچنین در این مراسم روسای مجالس سابق مجلس ازجمله ناطق نوری و حداد عادل حضور داشتند. در شرایطی که تمامی مهمانان در صندلی های جلویی صحن پارلمان نشسته بودند حسین فریدون برادر رئیس‌جمهور در انتهای صحن مجلس و بر روی صندلی سمت نمایندگان نشسته بود.
در قسمت بالایی مجلس یعنی در جایگاه خبرنگاران و تماشاچیان نیز سفرای ایران در کشورهای خارجی و برخی از مهمانان خارجی حضور داشتند که جایگاه آن‌ها را از خبرنگاران داخلی جدا کرده بودند. در بیرون مجلس نیز تدابیر امنیتی برای برگزاری هر چه بهتر مراسم تحلیف اندیشیده شده بود به طوری که اجازه تردد اتومبیل در خیابان های منتهی به مجلس داده نمی شد.
تحلیف حسن روحانی در دومین دوره دولت خود در حالی به اتمام رسید که روسای قوای قضاییه و مقننه هر دو وعده کمک به دولت دوازدهم را دادند و رئیس‌جمهور نیز از هر کمکی استقبال کرد و دولت خود را دولت معتدل و مصلح خواند. 

روحانی در مراسم تحلیف چه گفت؟
حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی در آئین سوگند رسمی دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران در صحن علنی مجلس خطاب به حضار که مقامات و شخصیت های برجسته داخلی و خارجی بودند اظهار داشت: انجام این تکلیف بدون همراهی و همکاری همه ارکان نظام و حضور و مشارکت آحاد ملت میسر نخواهد بود.
به گزارش ایرنا، وی افزود: مردم آگاه و هوشیار ایران با خلق حماسه اردیبهشت مشارکت کم نظیر خود درانتخابات ریاست جمهوری، بار دیگر با ما به روشنی سخن گفتند و نظرات خود را با صراحت اعلام کردند.
روحانی خاطرنشان کرد: آنان با زبان رای خود گفتند چه می خواهند و چه نمی خواهند با رای اعتماد مجدد و معنادار خود رویکرد و راهی را انتخاب کردند که چهار سال در معرض آزمون و نقد و ارزیابی همگان قرار داشت. از این پس ما باید پاسخگوی شور و شعور مردمی باشیم که باز به کشور ،به نظام و به دولت اعتبار و حیثیت مجدد بخشیدند.
روحانی اضافه کرد: رای مردم در ۲۹ اردیبهشت یک حادثه نبود بلکه یک بلوغ اجتماعی بود می توان و باید در آن دامنه تغییرات و دایره خواسته های جامعه ایران را دید و دستگاه اجرایی را به رنگ آن نیازها و خواسته ها درآورد.
روحانی یادآور شد: منتخب ملت باید به درستی بداند از میانه چه خواسته ها و آرایی برآمده و چه عهدی با مردم دارد که باید تا پایان به برنامه و وعده های خود وفادار بماند.
رییس جمهوری با بیان این که ملت ایران برای برپا داشتن اصول آزادی، حکومت قانون، حاکمیت ملی و اعتقادات خود فداکاری های فراوانی کرد، گفت: نهضت مشروطیت ایران به عنوان نخستین قیام ملی مردم خاورمیانه پیروز شد و دو مفهوم بنیادین حکومت قانون و حاکمیت ملی را برای ملت و دولت به ارمغان آورد.
روحانی افزود: امروز ۱۴ مرداد است؛ ۱۱۱ سال پیش در چنین روزی، ایران تازه ای از میان آشفتگی های فراوان سر برآورد و حماسه نو آفرید. نهضت مشروطیت ایران به عنوان نخستین قیام ملی مردم خاورمیانه پیروز شد.
وی ادامه داد: مشروطیت ایران دو مفهوم بنیادین حکومت قانون و حاکمیت ملی را برای ملت و دولت ما به ارمغان آورد و در واقع نخستین قیام ملی مردم آسیا برای آزادی خواهی در این قاره کهن بود.
وی افزود: از آن روزگار تا به امروز دقیقا ۱۱۱ سال می گذرد. در این فاصله برنامه انقلاب مشروطیت برای محدود کردن اقتدار پادشاهان ایرانی با فراز و نشیب فراوان روبه رو شد و در نهایت متاسفانه به انحراف کشیده شد.
روحانی اظهار کرد: قریب به ۴۰ سال از استقرار اسلامیت و جمهوریت در میهن ما می گذرد و امروز دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران آغاز می شود و از آن زمان تا کنون عالی ترین مقام اجرایی کشور با رای مستقیم تک تک شهروندان انتخاب می شود.
وی خطاب سخنان خود را در ابتدا«ملت بزرگ و شریف ایران» قرار داد و سپس گفت: میهمانان ارجمند، روسای محترم جمهوری، نخست وزیران، معاونین رئیس جمهوری، روسای مجالس، وزرای خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای دوست و سازمان های بین المللی، نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی و اعضای محترم شورای نگهبان، روسای محترم قوای مقننه و قضائیه، رئیس و اعضای محترم دفتر مقام معظم رهبری، یادگار امام و اعضای محترم بیت امام راحل، فرماندهان نیروهای مسلح و همه مسوولان محترم کشوری و لشگری، خانم ها ، آقایان. در آغاز سخن یاد بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی و همه شهدای عزیز و جانبازان و آزادگان سرافراز را گرامی می دارم و در برابر عظمت آنان سر تعظیم فرود می آورم که عزت و شرف امروز ما مرهون رشادت های آن عزیزان است.
وی اضافه کرد: ایام ولات حضرت ثامن الائمه مولا علی ابن موسی الرضا را تبریم می گویم و از خداوند بزرگ می خواهم که با توجهات حضرت ولی عصر و به برکت این ایام خجسته ، دولت و ملت ما را مشمول برکات واسعه خود قرار دهد.
رییس جمهوری گفت: این دولت می خواهد دولتی معتدل باشد که نه با هر پرخاشی بترسد وتسلیم شود و نه با هر هیجانی برآشفته شود وبجنگد ما دولتی مصلح هستیم چه در سیاست داخلی چه سیاست خارجی که صلح را بر جنگ و اصلاح را بر جمود ترجیح می دهیم.
روحانی با تاکیدبر اینکه ما همیشه آماده دفاع از ملت خود هستیم اما دفاع را فقط با سلاح ممکن نمی دانیم افزود:ما پشتیبان نیروهای مسلح خودهستیم اما بزرگترین سلاح ما رای ملت ماست.
وی تصریح کرد: ملتی که بیش از چهل و یک میلیون رای در صندوق دارد هرگز در بن بست قرار نمی گیرد
منتخب مردم در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری گفت: این رای نه تنها پشتوانه دولت و مجلس که پشتوانه ارتش و سپاه ما نیز هست در کشور ما حاکمیت دوگانه ای وجود ندارد صلح ما به سلاح ما متکی است و سلاح ما بر صلح ما تکیه دارد.
روحانی برجام را نمونه ای وفاق ملی در ایران ذکر کرد و گفت:بی شک بدون پشتوانه و رای ملت، حمایت مقام معظم رهبری و هماهنگی مجلس و نیروهای مسلح با دولت منتخب مردم برجام به فرجامی نمی رسید و ادامه نمی یافت اما جهان بداند هر گونه نقض تعهدات در این معاهده بین المللی با واکنش یکپارچه ملت و دولت مواجه خواهد شد.
روحانی تصریح کرد:باید بپذیریم که نیازمند درک مشترک و توافق ملی بر سر مسائل ملی ،مصالح ملی و فرصتهای ملی هستیم و روی آوردن به تفاهم ملی وهمکاری ملی ضرورتی تاریخی است.
او ادامه داد: باید بدانیم همه ما در این دریای طوفانی یک کشتی و یک کشتیبان داریم و باید با قطب نمای خاص ملت و سربلندی ایران اسلامی باهم تلاش کنیم.
وی تاکید کرد: مردمسالاری دینی تنها دستاورد نظام جمهوری اسلامی نبوده و این نظام به توفیقات بزرگ دیگری نیز دست یافته است. توفیقاتی همچون استقلال کشور، امنیت بی نظیر، اقتدار نیروهای مسلح و توسعه توان دفاعی نفوذ قابل توجه در قلوب مردم منطقه که حاصل پایداری ما در سیاست حمایت از مظلوم و هزینه دادن در راه آن بوده و همچنین ارتقاء موقعیت کشور در نظام بین المللی که نتیجه پیروزی از اصول حکمت،عزت و مصلحت در سیاست خارجی بوده است.
روحانی گفت: اما باید به هوش باشیم که حفظ این دستاوردها واستمرار توفیقات کشور مستلزم برخورداری از یک اقتصاد قوی، پویا و تاثیرگذار در عرصه جهانی و منوط به توسعه علمی و تکنولوژیک در کشور است.
رییس جمهوری یادآور شد: در چهاردهه گذشته پیشرفت های قابل توجهی حاصل شده است. سرمایه گذاری های زیادی در زیرساخت ها انجام شده است. در بسیاری از مناطق محروم و دور دست بهبودهای قابل توجهی در استانداردهای زندگی مردم ایجاد شده است و فاصله غنی و فقیر به طور معناداری نسبت به ابتدای انقلاب کاهش یافته است.
وی اضافه کرد: امروز سطح آموزش و بهداشت و درمان در کشور از استانداردهای مناسبی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دنیا برخوردار است.در ادامه دستاوردهای سالهای پس از انقلاب، دولت یازدهم نیز تحولات بزرگی را در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاست داخلی و سیاست خارجی ایجاد کرده است که از آن جمله بازگشت ثبات اقتصادی به بازارهای مختلف به ویژه بازار ارز، کاهش نررخ تورم به تورم تک رقمی، رشد اقتصادی از رشد منفی به رشد کم سابقه دورقمی در سال گذشته و دستیابی به اشتغال سالانه بیش از ۶۰۰ هزار شغل در دولت یازدهم است.
رییس دولت دوازدهم گفت: دستاورد مهم دیگر افزایش تولید بیش از یک میلیون بشکه نفت در روز و بازپس گیری سهم ایران در بازار جهانی و جهتش بزرگ در تولید گاز و تکمیل زنجیره ارزش افزوده نفت در کشور است.
وی افزود: در حوزه رفاه و تامین اجتماعی نیز گام های بزرگی در جهت حمایت از اقشار کم درآمد برداشته شده است و با اجرای طرح بیمه همگانی امروز همه ایرانیان تحت پوشش بیمه درمانی قرار گرفته اند. از سوی دیگر پس از اجرای طرح سلامت سهم پرداختی از سوی مردم در هزینه های درمانی کاهش چشمگیری یافته است.
رییس جمهوری گفت: در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تحولات بزرگی در زیرساخت ها بوجود آمده است به گونه ای که دسترسی مردم به اینترنت پرسرعت و اطلاعات به هنگام از طریق فضای مجازی بیش از ۱۰ برابر شده است که این دسترسی نقش مهمی در توسعه کسب و کارهای مرتبط نیز ایفا کرده است.
رییس جمهوری در مراسم سوگند رسمی دومین دور ریاست خود بر دولت از سوی مردم و مسئولین کشور به صراحت اعلام کرد: ملت ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود ولی در مقابل تداوم بد عهدی های آمریکا ساکت نمی نشیند.
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین تاکید کرد: گرچه تاکنون گره های زیادی از اقتصاد کشور در حوزه تحریمی گشوده شده ولی بدعهدی های امریکا در اجرای برجام به دلیل اعتیاد حاکمیت این کشور به سیاست غیر قانونی و ناکارآمد تحریم و تهدید غیر قابل اعتماد بودن امریکا به عنوان شریک و حتی طرف مذاکره را برای جهان و حتی متحدین دیرین امریکا به اثبات رسانده است.
وی یادآور شد: حل و فصل موضوع هسته ای و خارج شدن پرونده هسته ای از فصل منشور ملل متحد و لغو قطعنا مه های شورای امنیت و همچنین لغو تحریم های ظالمانه در حوزه هسته ای یکی از بزرگترین دستاوردهای دولت یازدهم بوده است.
وی افزود: مایلم با استفاده از این فرصت از حضور میهمان خارجی در این مراسم قدردانی و تاکید کنم خط و مشی این دولت همچنان تعامل گسترده ومتوازن با جهان است که در سخنان اخیر مقام معظم رهبری در مراسم تنفیذ نیز مورد تصریح مجدد قرار گرفت .
رییس جمهوری ادامه داد: تعامل سازنده با کشورهای جهان، تعمیق پیوندها با کشورها همسایه و منطقه و افزایش سقف همکاری با کشورهای دوست نه فقط یک انتخاب آگاهانه است بلکه ضرورتی است که صلح و امنیت بین المللی در گرو تحقق آن است .
روحانی خاطرنشان کرد: عبور از تهدیدات خطرناک و تهدیدات پیچیده دوران گذار کنونی جز با افزایش تماس ها و مراودات در نهادینه کردن گفت وگو بین دولتها و ملتها امکان پذیر نیست .
وی تصریح کرد: با این رویکرد در چهار سال گذشته اقدامات مهم وقابل توجهی در حوزه سیاست خارجی کشور صورت گرفته است حل و فصل موضوع هسته ای و خارج شدن پرونده هسته ای از فصل منشور ملل متحد و لغو قطعنا مه های شورای امنیت و همچنین لغو تحریم های ظالمانه در حوزه هسته ای یکی از بزر گترین دستاوردهای دولت یازدهم بوده است.
رییس دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: گرچه تاکنون گره های زیادی از اقتصاد کشور در حوزه تحریمی گشوده شده ولی بد عهدی های آمریکا در اجرای برجام به دلیل اعتیاد حاکمیت این کشور به سیاست غیر قانونی و ناکارآمد تحریم و تهدید غیر قابل اعتماد بودن امریکا به عنوان شریک و حتی طرف مذاکره را برای جهان و حتی متحدین دیرین این کشور به اثبات رسانده است.
روحانی گفت: از سوی مردم و مسئولین کشور به صراحت اعلام می کنم ملت ایران آغازگر نقض برجام نخواهد بود ولی در مقابل تداوم بد عهدی های امریکا ساکت نخواهد نشست .
وی تصریح کرد: ملت ایران ثابت کرده است که احترام را با احترام و تحریم وتهدید را با اقدام متناسب و استقامت و مقابله به مثل پاسخ خواهد دارد.
این بخش سخنان روحانی که با تشویق حاضران همراه شد.
رییس جمهوری گفت: ما با نو آمدگان جهان سیاست کاری نداریم اما به کهنه سواران اعلام می کنیم که می توان تجربه برجام را به یک الگو در روابط و حقوق بین المللی تبدیل کرد و می توان از این استثنا قاعده ای ساخت .
روحانی تاکید کرد: آنان که قصد پاره کردن برجام را دارند بدانند که با این کار طومار عمر سیاسی خود را پاره خواهند کرد و جهان این بدعهدی را فراموش نخواهد کرد و آنان که خود را جزء بازندگان برجام می دانند می توانند در صف بهره مندی از این عرصه برد- برد قرار گیرند و به اشتباهات خود پایان دهند.
رییس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح عملکرد دولت یازدهم گفت: در عرصه داخلی دولت یازدهم اقدام به تهیه «سند حقوق شهروندی» کرد و آن را به دستگاه های اجرایی کشور ابلاغ کرد که دولت دوازدهم نیز ادامه همین راه را در دستور کار خود قرار دارد.
روحانی افزود: با وجود تمام دستاوردهای با ارزش چهار دهه گذشته کشور ما همچنان با مشکلات بزرگی مانند بیکاری جوانان، بحران آب و وضعیت آلودگی هوا و ... دسته و پنجه نرم می کند.
وی با بیان این که برنامه محوری دولت دوازدهم مبتنی بر همان شعارهای انتخابات «آزدای، امنیت، آرامش و پیشرفت» است، خاطرنشان کرد: البته انجام اصلاحات اقتصادی نیازمند فراهم آوردن برخی مقدمات بوده است که از ابتدای دولت یازدهم یک مسیر هشت ساله برای انجام اصلاحات اقتصادی طراحی کردیم.
روحانی تصریح کرد: در چهار ساله دولت یازدهم دستیابی به ثبات اقتصادی در داخل کشور و ایجاد تعامل پایدار و بلند مدت با کشورهای دیگر را به عنوان پیش نیاز انجام اصلاحات هدف گذاری کردیم.
وی یادآور شد: دولت همچنین دست خود را برای همکاری در اجرای این برنامه مهم به سوی تمام ارکان کشور و همه اقشار مردم وجریان های سیاسی و اجتماعی کشور دراز می کند.
رییس دولت دوازدهم گفت: امروز مردم شریف و صبور کشور از همه ما انتظار دارند که نشان دهیم به رغم اختلاف نظرها می توانیم حول تشخیص مسائل اصلی کشور و راه حل برای آن ها همفکری کنیم و با سازکارهای موجود در نظام جمهوری اسلامی ایران و با هدایت رهبر معظم انقلاب یک اتفاق نظر برای سیاستگذاری و اقدام دست یابیم و نشان دهیم که مسائل فرعی و جنجال های سیاسی ما را از مسائل کشور باز نمی دارد.
روحانی ادامه داد: ما در طول دهه های گذشته با همراهی یکدیگر از مراحل سخت تری مانند موج ترور، جنگ، تحریم ها و فشارهای مستمر دشمنان خارجی عبور کردیم و همواره وحدت کلمه رمز پیروزی ما بوده است.
رئیس دولت دوازدهم جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: ما دست دوستی به سوی همسایگان خود دراز می کنیم واعتقاد داریم تنها از طریق گفت و گو و همکاری منطقه ای می توانیم در جهت آرامش و بالندگی و پیشرفت منطقه قدم برداریم.
روحانی خاطرنشان کرد: قدرت های خارجی که تنها به فکر منافع کوته بینانه خود هستند و با فروش میلیاردها دلار تسلیحات باعث بی ثباتی و تشنج بیشتر در منطقه شده اند، تنها بذر اختلاف دو دستگی را می افشانند تا از آب گل آلود ماهی بگیرند.
روحانی با بیان این که ما به دنبال منطقه ای قدرتمند، با ثبات پیشرفته و به هم پیوسته ایم، گفت:ما می خواهیم صدای اعتدال، منطق و گفت و گو را به صدای غالب در منطقه تبدیل کنیم تا از این منطقه که مهد اسلام رحمانی و ادیان الهی است صدای افراط نفرت و خشونت هرگز به گوش نرسد.
وی اضافه کرد: امیدواریم پس از سال ها آزمون و خطا به این درک مشترک رسیده باشیم این معضل جهانی اعتماد به مردم کسب مشروعیت از صندوق رای از یک سو و همکاری فراگیر منطقه ای و فرامنطه ای از سوی دیگر است.
رییس شورای عالی امنیت ملی افزود: همانگونه که در چهار سال گذشته همواره گفته ایم و کوشیده ایم حل بحران هایی مثل سوریه و یمن جز با توقف جنگ و خشونت کمک رسانی فراگیر انسانی مبارزه مشترک با افراط و ترور، مذاکره سوری - سوری و همچنین یمنی- یمنی و پذیرش رای و نظر مردم این کشورها توسط همه فعالان منطقه ای و فرامنطقه ای امکان پذیر نیست.
روحانی ادامه داد:این دعوت اصلی ما از همه کشورهای منطقه و جهان برای پیوستن به ابتکارات سیاسی برای پایان دادن به کشتار و آوارگی و نابودی زیرساخت های این دو کشور است.
وی خطاب به هیات های خارجی افزود: ایران مردم سالاربا سرمایه های عظیم انسانی و طبیعی و موقعیت ویژه جغرافیایی، آماده همکاری با کشورهای شما در پیشبرد منافع مشترک است. همکاری ما علیه هیچ کشوری نیست و به صلح و امنیت و ثبات در منطقه و جهان کمک خواهد کرد. وی ابراز امیدواری کرد: این مراسم و حضور معنادار شما رهبران و مسوولین عالی رتبه از سراسر جهان، آغازی دوباره برای گسترش هرچه بیشتر پیوندها در جهت منافع مردمان و ثبات و آرامش در منطقه و جهان باشد. رییس جمهوری در ادامه خطاب به میهمانان خارجی اقامتی خوش و خاطره انگیزه در کشورعزیزمان ایران آرزو کرد.

Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵