کد مطلب: 18141
 
فایننشال تایمز گزارش داد:
کاهش سهم اوپک از بازار جهانی نفت
 
نکونیوز: طبق ارزیابی صورت گرفته از سوی آژانس بین المللی انرژی در سایه وقوع انقلاب شیل در ایالات متحده آمریکا عرضه نفتی کشورهای تولید کننده نفت غیر اوپکی طی دو دهه آینده به طرز چشمگیری افزایش خواهد یافت .
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۴ تير ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۰
به گزارش نکونیوز به نقل از " فایننشال تایمز" بازده نفتی از میادین آمریکا مانند باکان در داکوتای شمالی رو به افزایش است و تولیدات نفتی این میادین بیشک زمینه ساز کاهش سهم اوپک از بازار جهانی نفت خواهد شد .
این سازمان حمایت کننده از منابع انرژی کشورهای صنعتی در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد که طی سال آینده بازده نفتی کشورهای غیر اوپکی رشد ۱.۳ میلیون بشکه در روز خواهد داشت که بخش عمده ای از این افزایش بازده از سوی ایالات متحده آمریکا صورت خواهد گرفت .
از سوی دیگر روز پنج شنبه موسسه برکلی نیز پیش بینی خود از قیمت نفت در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ میلادی را ۲۰ دلار در هر بشکه کاهش داد .بر پایه این گزارش رشد چشمگیر تولیدات نفتی آمریکا نیاز بازار به مازاد نفت اوپک را کاهش خواهد داد .
بر اساس گزارش منتشر شده از سوی آژانس بین المللی انرژی (IEA) در ماه ژوئن سال جاری به دلیل نگرانی های امنیتی در برخی کشورهای عضو نرخ عرضه نفت سازمان اوپک به شدت کاهش داشته است .
اختلافات احزاب کارگری و منازعات جنگجویان قبیله ای در لیبی موجب شده که میزان تولیدات نفتی این کشور به پایین ترین رقم از پایان سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون تنزل یابد. از سوی دیگر حملات دزدان نفتی به سیستم خط لوله ای نیجریه نیز موجب تنزل بازده نفتی این کشور به پایین ترین رقم از سال ۲۰۰۹ شده است . در این میان صادرات نفتی عراق نیز به پایین ترین میزان در ۱۵ ماه اخیر کاهش یافته است .
این میزان کاهش بازده و افزایش تقاضای بازار جهانی به دلیل پایان یافتن فصل تعمیران پالایشگاهی در بسیاری مناطق موجب شد که در این ماه قیمت نفت خام برنت به ۱۰۸.۹۳ دلار در هر بشکه افزایش یابد که این رقم ۷ دلار از زمان شروع ماه ژوئن افزایش داشته است .
بر اساس گزارش آژانس همچنان تنشهای سیاسی و ناآرامی ها در خاورمیانه و شمال افریقا ( منطقه منا) یک نگرانی فزاینده و تهدیدی جدی برای آینده بازارهای نفتی است . طبق این گزارش بهار عرب که در سال ۲۰۱۱ متولد شد آغازی برای یک سلسله تحولات سیاسی و اجتماعی در این منطقه بوده است.
اینگونه تنش های سیاسی و قطع تولیدات نفتی برخی از اعضای افریقایی سازمان اوپک زمینه ساز ایجاد اختلافات زیاد در دارایی های نفتی کشورهای عضو سازمان اوپک شده است .
در حالیکه تولیدات نفتی لیبی و نیجریه کاهش یافته عربستان سعودی در ماه ژوئن میزان تولیدات نفتی خود را به بالاترین رقم در ۷ ماه گذشته افزایش داده و روزانه برابر با ۹.۷ میلیون بشکه نفت تولید کرده که این اقدام برای جبران کاهش تولید دیگر تولید کنندگان نفتی صورت پذیرفته است .
ابن کمبود عرضه نفت از سوی آفریقا و البته مشکلات غیر منتظره تولید در دریای شمال و سرازیر شدن تولیدات نفتی روسیه به پالایشگاههای داخلی و بازارهای آسیایی موجب شد که کمبود عرضه در بازارهای اروپایی بسیار محسوس باشد .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵