کد مطلب: 9771
 
گزارش اکونومیست از وضعیت بازار جهانی مسکن در سال ۲۰۱۲ میلادی
 
نکونیوز:افزایش ناگهانی قیمت مسکن که به دنبال بحران مالی جهانی رخ داد به لحاظ میزان و وسعت بسیار قابل توجه و چشمگیر است . به استثنای چند کشور به نظر می رسد که شاخص قیمت مسکن در بازار اغلب کشورهای جهان روندی رو به صعود دارد .
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۱ ساعت ۱۱:۵۱
به گزارش نکونیوز به نقل از " اکونومیست" در میان کشورهایی که در این سری مطالعات مورد بررسی قرار گرفته اند تعداد کشورهایی که قیمت مسکن در آنها رو به افزایش بوده با تعداد آنهایی که قیمت مسکن در آنها سیری نزولی داشته تقریبا برابر بوده است .
در سال ۲۰۱۲ میلادی قیمت مسکن در کشوری مانند هنگ کنگ رشدی ناگهانی و چشمگیر داشته است . طبق چارت تهیه شده توسط اکونومیست نرخ رشد قیمت در این کشور طی سال گذشته در مقایسه با سال ۲۰۱۱ میلادی برابر با ۲۱.۸ درصد بوده است . اما در انتهای این چارت نام کشور اسپانیا به چشم می خورد که قیمت مسکن در آن ۹.۳ درصد کاهش داشته و این بیشترین میزان کاهش قیمت ثبت شده در میان کشورهای مورد مطالعه است .
در برخی کشورها مانند کانادا گرچه نرخ قیمت مسکن همچنان صعودی بوده اما سرعت این رشد (۳.۳ درصد) در مقایسه با ۷.۱ درصد ۱۲ ماه ماقبل آن بسیار کندتر بوده است .
در ایالات متحده آمریکا نرخ مسکن در سال گذشته با رشد ۴.۳ درصدی همراه بوده و این در حالی است که در ۱۲ ماه ماقبل آن این شاخص با تنزل ۳.۶ درصدی همراه بوده است .بررسی ها نشان می دهد که پس از یک دوره سقوط ناگهانی قیمت ها اکنون قیمت ملک در آمریکا جانی دوباره می گیرد اما در اروپا وضعیت بازار مسکن به شدت وخیم است . شدت این وخامت در اسپانیا به عنوان یکی از گرفتار ترین کشورها در بحران بدهی ها بسیار زیاد است .در سال ۲۰۱۲ قیمت مسکن در این کشور تنزل ۹.۳ درصدی داشته و این در حالی است که شاخص قیمت ها در سال ماقبل آن نیز تنزلی ۵.۵ درصدی به ثبت رسانیده بود.در ایتالیا و هلند نیز سرعت این روند نزولی به شدت افزایش یافته و در فرانسه پس از یک دوره کوتاه مدت بهبودی بار دیگر قیمت ها سیر نزولی در پیش گرفته است .
یکی از کشورهای غیرعادی در میان کشورهای اروپایی آلمان است که در آن قیمت مسکن در سال گذشته نرخ رشد ۲.۷ درصدی داشته که این رقم برابر نرخ رشد قیمت ها در سال ماقبل آن بوده است.
بر اساس جدول تهیه شده توسط اکونومیست در سال ۲۰۱۲ قیمت مسکن در اتریش رشد ۱۰.۱ درصدی داشته که این رقم اتریش را پس از هنگ کنگ در جایگاه دوم قرار داده است . نرخ رشد قیمت مسکن آفریقای جنوبی در سال گذشته ۵ درصد گزارش شده است.
بر این اساس قیمت مسکن در سوئیس رشد ۳.۶ درصدی داشته و  در سنگاپور این شاخص رشد ۲.۸ درصد داشته است.طی سال گذشته قیمت مسکن در استرالیا تنها ۰.۳ درصد افزایش داشته است.
در چین قیمت مسکن تنزل ۰.۵ درصدی و در انگلیس این شاخص تنزل ۰.۹ درصدی داشته است.در فرانسه ، سوئد و ژاپن تنزل این شاخص به ترتیب ۱.۳،۲.۶و ۲.۶ درصد برآورد شده است .
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵