کد مطلب: 81232
 
تخلیه کمپ معترضان به ساخت خط لوله مورد حمایت ترامپ
جنبش «حافظان آب» چیست؟
 
کمپ معترضان به احداث خط لوله انتقال نفت داکوتای شمالی تقریباً خالی شده است و جنبش «حافظان آب» که بیش از یک سال از عمرش نمی‌گذرد با تخلیه کمپ، نخستین شکست را تجربه کرد. یکی از موانع پیش روی توسعه بیشتر نفت شیل، جنبش‌های زیست‌محیطی است و حالا به نظر می‌رسد با روی کار آمدن ترامپ دغدغه‌های این جنبش‌ها دیگر چندان مهم نباشد.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۵۶
کمپ معترضان به احداث خط لوله انتقال نفت داکوتای شمالی تقریباً خالی شده است و جنبش «حافظان آب» که بیش از یک سال از عمرش نمی‌گذرد با تخلیه کمپ، نخستین شکست را تجربه کرد. یکی از موانع پیش روی توسعه بیشتر نفت شیل، جنبش‌های زیست‌محیطی است و حالا به نظر می‌رسد با روی کار آمدن ترامپ دغدغه‌های این جنبش‌ها دیگر چندان مهم نباشد.
به گزارش نکونیوز، فرماندار ایالت داکوتای شمالی و گروه مهندسان ارتش آمریکا تا ۲۲ نوامبر (دیروز) به معترضان به ساخت خط لوله داکوتا اَکسِس در «کَنون بال» مهلت داده بودند تا کمپ اعتراضی خود را تخلیه کنند. اکنون فرماندار ایالت داکوتای شمالی می‌گوید تنها حدود ۲۵ تا ۵۰ نفر در کمپ مانده‌اند و بقیه کمپ را تخلیه کرده‌اند. وی گفته که این افراد آزادند محل را ترک کنند اما در صورتی که در کار افرادی که می‌خواهند کمپ را تمیز کنند، دخالت نمایند بازداشت می‌شوند.
دیروز در جریان درگیری بین پلیس و معترضان، ۱۰ نفر بازداشت شدند.
جنبش اعتراضی به احداث خط لوله داکوتا اکسس در داکوتای شمالی خود را «حافظان آب» می‌نامد. اعتراض به ساخت این خط لوله ابتدا توسط قبایل بومی سرخ‌پوست در اوایل سال 2016 آغاز شد و یکی از این قبایل در آوریل ۲۰۱۶ کمپی در نزدیکی رودخانه «کنون بال» برای اعتراض به احداث این خط لوله برپا کرد. سرخ‌پوست‌ها معتقد بودند که این خط لوله منابع آب آن‌ها را آلوده می‌کند و زمین‌های «مقدسی» که نیاکان آن‌ها در آن دفن شده‌اند می‌گذرد.
خط لوله داکوتا اکسس از نزدیکی زمین‌های اختصاصی سرخ‌پوستان می‌گذرد.
در ادامه فعالان محیط زیست نیز به این معترضان پیوستند و در تابستان تعداد حاضران در این کمپ حتی به ۵۰۰۰ تا ۱۰ هزار نفر می‌رسید.
با آغاز فصل سرما، روسای قبایل از معترضان خواستند تا کمپ را ترک کنند با این حال چندصد نفر در سرمای سخت در آن کمپ ماندند تا اعتراض خود را نشان دهند.
همزمان دو قبیله سرخ‌پوست با شکایت به دادگاه خواستار تغییر مسیر این خط لوله شدند اما در دادگاه شکست خوردند و شکایت آن‌ها رد شد.
پروژه ساخت خط لوله انتقال نفت داکوتا اکسس در زمان ریاست جمهوری باراک اوباما به حالت تعلیق درآمد. با این حال ترامپ در اولین روزهای کاری خود خواستار تکمیل این خط لوله به همراه خط لوله کیستون اکس‌ال شد.
پس از فرمان ترامپ، «گروه مهندسان ارتش آمریکا» نیز مجوز لازم برای تکمیل این خط لوله را به شرکت «انرژی ترانسفر پارتنرز» داد.
با این حال در زمان اوباما نیز چندین بار تلاش شده بود تا این کمپ تخلیه و پاکسازی شود و پلیس با اسپری فلفل و گلوله‌های پلاستیکی به معترضان حمله کرده بود.
خط لوله داکوتا اَکسِس با ۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار هزینه و به طول ۱۷۷۰ کیلومتر از ایالت داکوتای شمالی آغاز و با عبور از داکوتای جنوبی و آیووا به ایالت ایلینوی می‌رسد.
معترضانی که کمپ را ترک کرده‌اند گفته‌اند که به اعتراضات خود ادامه می‌دهند و احتمالاً پایان کار این کمپ، پایان اعتراضات نسبت به احداث این خط لوله نباشد. 

برای عضویت در کانال تلگرامی نکونیوز می‌توانید بر روی لینک زیر کلیک نمایید:
https://telegram.me/neconews
Share/Save/Bookmark


نام :
نام خانوادگی:
آدرس ايميل :
نام کاربری :
کلمه عبور:

نفت برنت

۶۳.۷

نفت خام وست تگزاس ( $/ بشکه )

۶۰.۱۲

نفت خام اوپک

۶۱.۵۲

گاز طبیعی- نایمکس Mbtu/$

۳.۱۳

طلا (دلار/ اونس )

۱۲۷۸.۹

سنگ آهن- دلار/تن

۶۲.۷۴

مس- دلار/پوند

۳.۱۵